Gospodarka News

Szczyt klimatyczny COP26: Czy konopie mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu?

Szczyt klimatyczny COP26: Czy konopie mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu? 8 stycznia 2022Leave a comment
Wodospady w Zimbabwe
 • Jak konopie mogłyby pomóc zmienić klimat w świetle globalnego ocieplenia?
 • Wykazano, że konopie mają potencjał do pochłaniania dwutlenku węgla, który przyczynia się do zmian klimatycznych.
 • Konopie mogą stanowić alternatywną paszę dla zwierząt po usunięciu odpadów, takich jak mączka z nasion konopi, która pozostaje po ekstrakcji oleju. Można je również przerabiać na kiszonkę. Liście konopi mogą stanowić doskonałą chłonną ściółkę dla zwierząt. Nasiona konopi są powszechnie stosowane jako mieszanki paszowe dla ptaków.

Na początku tego roku, raport IPCC na temat zmian klimatu ujawnił szokujący stan środowiska z czerwonym kodem ostrzegawczym.

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) zawiera informacje o szkodach wyrządzonych naszej planecie przez gazy cieplarniane

W ocenie stwierdzono, że cel ocieplenia o 1,5°C zostanie przekroczony bez

„natychmiastowej, szybkiej i zakrojonej na szeroką skalę redukcji emisji gazów cieplarnianych”.

Kolorado
Przegląd Organizacji Narodów Zjednoczonych przewiduje, że w ciągu najbliższych dwudziestu lat na Ziemi pojawi się więcej fal upałów

Przełomowy przegląd Organizacji Narodów Zjednoczonych przewiduje, że w ciągu najbliższych dwudziestu lat na Ziemi pojawi się więcej fal upałów, powodzi i suszy, w miarę jak będziemy zbliżać się do osiągnięcia celu. Tempo ocieplenia w ciągu ostatnich 2000 lat było „bezprecedensowe”.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Co możemy zrobić?

Chociaż istnieją mniejsze zmiany, które możemy wprowadzić, sprowadzają się one do potencjalnej zmiany naszego przemysłu. W jaki sposób konopie mogą przyczynić się do zmniejszenia naszych emisji i szkód w środowisku?

Bioakumulacja

Konopie mają potencjał do pochłaniania dwutlenku węgla, który przyczynia się do zmian klimatycznych. Efekt cieplarniany jest spowodowany przez gazy w atmosferze, takie jak dwutlenek węgla, które zatrzymują ciepło. Ludzie przyczyniają się do powstawania tych gazów poprzez spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel. Powoduje to powstawanie większej ilości dwutlenku węgla w atmosferze, który z kolei zatrzymuje więcej ciepła, powodując nagrzewanie się Ziemi.

Pole konopi może pochłonąć do 15 ton CO2 na hektar. Pochłania ona więcej dwutlenku węgla niż jakakolwiek inna uprawa lub komercyjne leśnictwo. Konopie pochłaniają cztery razy więcej CO2 niż drzewa, ale rosną znacznie szybciej w ciągu zaledwie 12 do 14 tygodni.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Żywność dla ludzi i zwierząt

Przemysł spożywczy może wywierać ogromny wpływ na środowisko. W szczególności soja spowodowała powszechne szkody na obszarach takich, jak amazońskie lasy deszczowe. Nie chodzi tylko o rosnącą popularność mleka sojowego, ale soja jest uprawiana w dużych ilościach, aby karmić bydło do produkcji mięsa i nabiału. Duże obszary lasów amazońskich zostały wycięte, aby zasadzić więcej soi.

Konopie mogą stanowić alternatywną paszę dla zwierząt po usunięciu odpadów, takich jak mączka z nasion konopi, która pozostaje po ekstrakcji oleju. Można je również przerabiać na kiszonkę. Liście konopi mogą stanowić doskonałą chłonną ściółkę dla zwierząt. Nasiona konopi są powszechnie stosowane jako mieszanki paszowe dla ptaków.

Produkcja plastiku

Zanieczyszczenie plastikiem jest ogromnym problemem, zwłaszcza w naszych oceanach. Ponieważ nie ulega biodegradacji, małe części, butelki lub mikrocząsteczki znajdują się w naszych morzach. Może dojść do momentu, w którym moglibyśmy mieć więcej plastiku niż ryb, jeśli będziemy kontynuować. Raport z 2016 roku szacuje, że ocean będzie zawierał jedną tonę plastiku na każde trzy tony ryb do 2025 roku, a do 2050 roku, więcej plastiku niż ryb.

Mniejsze cząstki mogą być spożywane przez ryby lub zwierzęta, które następnie trafiają na nasze talerze. Niezdrowe substancje chemiczne, takie jak polichlorek winylu (PVC) czy bisfenol-A, zostały również powiązane z zaburzeniami hormonalnymi i rakiem. Nawet na wysypiskach śmieci, z czasem niebezpieczne odpady mogą przedostać się do gleby, powodując dalsze szkody.

Konopie mogą być wykorzystywane do produkcji wielu różnych przedmiotów jako alternatywa dla tworzyw sztucznych, które ulegają biodegradacji. Po usunięciu włókien z łodyg konopi, pozostaje 77 procent celulozy. Jest to źródło światła, które mogłoby zastąpić niebezpieczne petrochemiczne tworzywa sztuczne.

Rośliny konopi mogą również zatrzymywać węgiel, pomagając w oczyszczaniu powietrza i gleby. Z tego powodu rośliny konopi zostały zasadzone po katastrofie w Czarnobylu w 1986 roku.

Paliwa kopalne

Co zaskakujące, konopie mogą być również alternatywą dla węgla, ropy i gazu. Roślina zawiera celulozę i włókna, które mogą być wykorzystane do produkcji paliwa lub energii.

Spalanie paliw kopalnych lub olejów może wytwarzać gęsty, czarny dym, który spływa w dół, jak również unosi się do atmosfery, wpływając na jakość powietrza. Pozostałości oleju w wodzie mogą również przyczynić się do szkód w środowisku.

Wykorzystanie paliwa z biomasy konopnej może być bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą dla paliw kopalnych, która uwalnia mniej CO2 do atmosfery. Pierwszym krokiem do produkcji paliwa konopnego jest rozdrobnienie zebranych roślin przed podgrzaniem ich za pomocą środków chemicznych, co powoduje uwolnienie celulozy.

Następnie enzymy rozkładają celulozę na cukry. Dodatek mikrobów pomaga w fermentacji cukru do etanolu. Etanol ten jest następnie oczyszczany i destylowany, aby uzyskać biopaliwo.

Fast fashion

Fast fashion może być niewiarygodnie destrukcyjny dla środowiska. Wpływ tego przemysłu to produkcja 92 milionów ton odpadów rocznie. Zużywa on również 1,5 biliona litrów wody, a także stosuje niebezpieczne chemikalia i emituje duże ilości CO2. Przemysł modowy wytwarza 10% globalnej emisji dwutlenku węgla każdego roku.

Ubrania na wieszakach
Fast fashion może być niewiarygodnie destrukcyjny dla środowisk

Poliester, akryl i nylon stanowią około 60 procent naszych ubrań. Te syntetyczne tkaniny są plastikowe i kiedy są prane, tworzą mikroplastiki, które dostają się do oceanu.

Jeśli chodzi o denim, ogromna ilość wody jest wykorzystywana do produkcji i całe rzeki w Chinach zostały zniszczone przez barwniki. Perłowa rzeka na brzegach chińskiego miasta Xintang w Guangzhou, które ze względu na swoje fabryki nazywane jest światową stolicą niebieskiego dżinsu, płynie teraz w kolorze ciemnoniebieskim.

Firmy zwracają się ku slow fashion, by przeciwdziałać tym szkodom. Wykorzystują konopie do produkcji materiałów, takich jak tkaniny konopne, dżinsy i futra. Oferują one biodegradowalną, ale trwałą alternatywę. Ponieważ konopie mają właściwości antybakteryjne, mogą pomóc w zapobieganiu powstawania bakterii powodujących nieprzyjemne zapachy na tkaninach.

Levi’s stworzył całą linię dżinsów z konopi. Kolekcja Levi’s Wellthread została stworzona przy użyciu technologii bezwodnego barwienia, która zużywa do 70 procent mniej wody w porównaniu z tradycyjnym barwieniem. Konopie, które zostały pozyskane z upraw konopi zasilanych deszczem, zmniejszyły ilość wody zużywanej przy uprawie włókien o około 30 procent.

Źródło: https://cannabishealthnews.co.uk

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."