Medycyna News

Jaka jest różnica między opioidami a marihuaną?

Jaka jest różnica między opioidami a marihuaną? 13 sierpnia 2021Leave a comment
Dawkowanie opioidów strzykawką

• Jakie są różnice w działaniu opioidów i marihuany?
• Opium vs. marihuana – która roślina jest bezpieczniejsza dla ludzkiego organizmu?
• Która z substancji jest bardziej uzależniająca?

Opium jest rośliną zawierającą opioidy, które zmniejszają ból poprzez wiązanie się z receptorami opioidowymi. Marihuana to roślina zawierająca kannabinoidy, które wywołują różnorodne efekty poprzez działanie na receptory kannabinoidowe.

Agencja ds. Walki z Narkotykami wymienia kilka opioidów, w tym heroinę, jako narkotyki z listy I. Wymienia również wszystkie konopie indyjskie, konopie i kannabinoidy jako narkotyki z listy I.

Oznacza to, że DEA postrzega marihuanę i heroinę jako porównywalne zagrożenia dla społeczeństwa, które nie oferują żadnych korzyści medycznych. Jaka jest więc różnica między opioidami a marihuaną i dlaczego ktoś miałby zdecydować się na leczenie nimi bólu?

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Jak działają opioidy?

Prawdopodobnie opioidy, takie jak fentanyl, oksykodon, hydrokodon, kodeina i morfina, nie są Ci obce. Zostały one sklasyfikowane jako leki, które oddziałują z receptorami opioidowymi na komórkach nerwowych w mózgu i ciele, wywołując efekty przeciwbólowe i euforyczne.

Obecnie wypisuje się coraz więcej recept na leki tego typu, co przyczynia się do coraz częstszych przedawkowań związanych z ich przyjmowaniem. Według Centers for Disease Control and Prevention, zarówno sprzedaż opioidów na receptę, jak i liczba zgonów z powodu przedawkowania opioidów na receptę w USA, wzrosły prawie czterokrotnie od 1999 do 2014 roku.

Powodem, dla którego śmierć następuje w przypadku przedawkowania opioidów, są obszary mózgu i ciała, które mają największą gęstość receptorów opioidowych. Trzy główne lokalizacje tych obszarów o wysokiej gęstości to rdzeń kręgowy, układ limbiczny i pień mózgu.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Pień mózgu obejmuje śródmózgowie, część mózgu, która kontroluje autonomiczne, niezależne funkcje organizmu, takie jak oddychanie i rytm serca. W przypadku przedawkowania, obszary mózgu o największej gęstości receptorów opioidowych ulegają osłabieniu, powodując niewydolność serca i (lub) niewydolność oddechową.

Istnieje stosunkowo wysokie ryzyko uzależnienia od opioidów, a gdy już się uzależni, trudno jest się od nich uwolnić. CDC stwierdziło, że każdy, kto przyjmuje opioidy na receptę, może się od nich uzależnić, a prawie jeden na czterech pacjentów otrzymujących długoterminową terapię opioidową w ramach podstawowej opieki zdrowotnej zmaga się z uzależnieniem od opioidów.

Leki na dłoni
Istnieje stosunkowo wysokie ryzyko uzależnienia od opioidów, a gdy już się uzależni, trudno jest się od nich uwolnić

Jak działa medyczna marihuana?

Marihuana zawiera kannabinoidy: substancje chemiczne, które wiążą się z receptorami kannabinoidowymi znajdującymi się w mózgu i ciele, regulując komunikację między komórkami. Najbardziej skoncentrowane receptory kannabinoidowe w mózgu znajdują się w obrębie zwojów podstawy, hipokampa i móżdżku.

Obszary te są odpowiedzialne za zarządzanie kilkoma funkcjami, takimi jak emocje, pamięć, kontrola motoryczna i autonomiczny układ nerwowy. W przypadku przedawkowania kannabinoidów, dotknięte obszary nie są odpowiedzialne za funkcje autonomiczne.

Oznacza to, że w przypadku przedawkowania skutki uboczne mogą obejmować ból głowy, nudności, wymioty i/lub paranoję, ale nigdy nie odnotowano przypadku śmierci w wyniku przedawkowania kannabinoidów.

Podczas gdy marihuana sama w sobie nigdy nie okazała się śmiertelna, CDC ostrzega przed uzależnieniem, twierdząc, że jeden na dziesięciu użytkowników marihuany popada w uzależnienie, w tym jeden na sześciu w przypadku osób, które zaczęły używać marihuany przed ukończeniem osiemnastego roku życia.

Uzależnienie od marihuany definiuje się jako: bezskuteczne próby rzucenia palenia, rezygnacja z aktywności z bliskimi i przyjaciółmi na rzecz używania marihuany, używanie marihuany, podczas gdy wiadomo, że powoduje to problemy w wypełnianiu codziennych obowiązków w domu, szkole czy pracy.

Marihuana vs. opioidy w leczeniu bólu

Podczas gdy zarówno marihuana, jak i opioidy są skuteczne w leczeniu bólu, marihuana nigdy do tej pory nie przyczyniła się do śmierci z powodu śmiertelnej dawki, podczas gdy CDC podaje, że ponad trzy na pięć zgonów z powodu przedawkowania narkotyków wiąże się z opioidami.

Dlaczego więc używać opioidów do leczenia bólu? Dostępność prawna i powszechna akceptacja kulturowa sprawiają, że opioidy są łatwiej dostępne i prostsze w użyciu. Ponieważ większość opioidów znajduje się na liście leków z wykazu II DEA, wiele z nich może być sprzedawanych i przepisywanych przez pracowników służby zdrowia według ich uznania.

Konopie indyjskie i kannabinoidy są wymienione jako narkotyki z listy I, co sprawia, że wszystkie leki z konopi indyjskich lub pochodne są nielegalne na szczeblu federalnym, nawet leki, które nie powodują „haju”, jak CBD. Oznacza to oczywiście, że niezależnie od prawa lokalnego czy stanowego, rząd federalny uważa, że marihuana nie ma wartości leczniczej.

Liść marihuany
Firmy medyczne nie są przygotowane do zajmowania się kwestiami dozowania i metod podawania medycznej marihuany

Czy marihuana zastąpi opioidy?

Według dr Wallace’a, w chwili obecnej firmy medyczne nie są przygotowane do zajmowania się kwestiami dozowania i metod podawania medycznej marihuany. Wiele przepisów stanowych zezwala na jednorazowe wydanie tylko 4 uncji marihuany, a dystrybutorzy nie zawsze rozumieją, jak dawkować pacjentowi z przewlekłym bólem, a jak osobie szukającej innych zastosowań.

Dr Wallace powiedział, że w związku z tym pracuje nad stworzeniem krajowego programu edukacyjnego, który pomoże lekarzom lepiej zrozumieć wszystkie czynniki, które wchodzą w grę.

W międzyczasie stwierdził, że wzrost popularności marihuany jako środka przeciwbólowego prawdopodobnie wpłynie na przepisywanie opioidów do leczenia bólu w przyszłości.

Źródła:

https://www.practicalpainmanagement.com

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."