News Rekreacja

Seniorzy i marihuana. Rośnie popularność konopi wśród osób starszych

Seniorzy i marihuana. Rośnie popularność konopi wśród osób starszych 22 czerwca 2020Leave a comment
Starszy mężczyzna ujęcie twarzy

Według nowego badania opublikowanego w 2020, wzrasta liczba Amerykanów w wieku powyżej 65 lat, którzy korzystają z konopi indyjskich. W latach 2015-2018 wzrosła ona dwukrotnie. W ciągu zaledwie czterech lat wskaźnik ten skoczył z 2,4% do 4,2% na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

„Nasze badanie wskazuje, że palenie konopi indyjskich jest coraz bardziej popularne wśród osób starszych – powiedział CNN główny autor badania, Benjamin Han, asystent profesora medycyny geriatrycznej, opieki paliatywnej i zdrowia społecznego w NYM Grossman School of Medicine.

„Należy wziąć pod uwagę, że jeszcze 10 lat temu 0,4% dorosłych w wieku 65 lat i starszych potwierdziło, że korzystało z marihuany w ubiegłym roku, a teraz jest to 10 razy więcej”, stwierdził Han.

„Fascynuje mnie to, że ludzie, którzy nigdy nie dotkną nielegalnego narkotyku, teraz próbują go zdobyć, nawet jeśli służy to wyłącznie celom medycznym”, dodaje współautor badania Joseph Palamar, profesor nadzwyczajny zdrowia populacji w NYU Grossman School of Medicine.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Szczęśliwa para seniorów
Ludzie próbują zdobyć marihuanę, nawet jeśli służy to wyłącznie celom medycznym

Marihuana i seniorzy: zastosowanie medyczne i rekreacyjne

Naukowcy początkowo sądzili, że pewne problemy zdrowotne mogą powodować wzrost zainteresowania konopiami wśród osób starszych.

„Byłem ciekawy, czy są to ludzie bardzo chorzy, z wieloma przewlekłymi stanami, próbujący leczyć się konopiami indyjskimi, czy też są to osoby zdrowe bądź z co najmniej jednym schorzeniem”, powiedział Han. „Wygląda jednak na to, że zdrowe osoby starsze częściej korzystają z marihuany”.

W ramach badania naukowcy przeanalizowali odpowiedzi z 14 896 uczestników programu National Survey on Drug Use and Health. Badanie reprezentatywne opierało się na podziale badanych według pochodzenia społeczno-demograficznego, chorób przewlekłych, dostępu do opieki zdrowotnej i korzystania z więcej niż jednej substancji psychoaktywnej.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Stwierdzono, że statystycznie to wśród starszych kobiet w związku małżeńskim, z wykształceniem wyższym, o dochodach od 20 000 do 49 000 USD i 75 000 USD odsetek korzystających z marihuany jest największy. Ponadto spożycie marihuany wzrosło ponad dwukrotnie wśród osób starszych z cukrzycą, osób poddanych leczeniu psychiatrycznemu oraz osób, które były uzależnione od alkoholu w ubiegłym roku.

„Nie jestem pewien, dlaczego osoby starsze z cukrzycą coraz częściej korzystają z konopi indyjskich”, powiedział Han, dodając, że cukrzyca nie jest typową chorobą, przy której stosuje się marihuanę, w przeciwieństwie do raka lub choroby Parkinsona.

Marihuana niebezpieczna dla seniorów?

Han przyznał, że seniorzy spożywający alkohol i konopie indyjskie to jedno z najbardziej „niepokojących” zjawisk. W 2015 r. jedynie 2,9% seniorów stwierdziło, że korzystało zarówno z alkoholu, jak i konopi indyjskich. Do 2018 r. liczba ta wzrosła do 6,3%.

„Jako geriatra martwię się o wszelkiego rodzaju przepisane leki przy równoczesnym zażywaniu substancji psychoaktywnych i piciu alkoholu. To nie jest dobre połączenie– potwierdza Han. „Mogą one powodować zawroty głowy, omdlenia i problemy z sercem. Martwię się, w jaki sposób takie połączenie może pogłębiać dolegliwości przy niektórych schorzeniach”.

Palamar podkreślił również, że wielu seniorów, którzy palili konopie w młodości, może nie zdawać sobie sprawy, że od tego czasu konopie zmieniły się dość mocno, szczególnie pod kątem wzrostu zawartości THC w roślinach i suszu.

Starszy mężczyzna w garniturze czytający gazetę
Zażywanie substancji psychoaktywnych i picie alkoholu to nie jest dobre połączenie

Konopie stały się w ciągu ostatnich kilku dekad o wiele mocniejsze, jeśli chodzi o zawartość THC”, powiedział Palamar, „a wielu z tych seniorów nie bierze na poważnie konieczności dawkowania, szczególnie w przypadku konopi spożywczych. Myślą: „O co chodzi? Robiłem to, gdy byłem dzieckiem. Dlaczego teraz źle się czuję z tego powodu?”

„Słyszałem także różne historie o ludziach, którzy zjedzą całe ciastko z marihuaną, a następnie dzwonią pod numer 911, ponieważ myślą, że umierają. Nie jest tak, po prostu obecne szczepy marihuany są bardzo mocne ”.

„Starsi są szczególnie narażeni na potencjalne niekorzystne skutki konsumpcji marihuany. Istnieje pilna potrzeba lepszego zrozumienia zarówno korzyści, jak i ryzyka związanego z konopiami indyjskimi”, zauważyli badania.

Badania wśród wieloletnich użytkowników marihuany

Badanie rodzi kilka interesujących pytań: czy starsi ludzie czują się bardziej komfortowo z konopiami indyjskimi, czy też wzrost ten jest napędzany przez osoby, które powoli się starzeją?

„Uważamy, że większość starszych osób, które palą marihuanę, nie jest nowicjuszami. Przynajmniej tak sugerują nasze poprzednie badania. Myślę, że wzrost ten wynika głównie z wyżu demograficznego, który obejmuje osoby starzejące się w przedziale wiekowym 65 i starszych ”- powiedział Palamar.

Marihuana a geriatria

Według najnowszego sondażu Pew Research Center, opublikowanego w listopadzie, 63% osób z wyżu demograficznego popiera legalizację konopi indyjskich, nieco poniżej średniej krajowej 66%.

„To badanie daje nam ważne informacje na temat całokształtu osób korzystających z konopi indyjskich wśród kluczowych grup starszych użytkowników, w szczególności tych z wyżu demograficznego” – mówi dr Caroline S. Blaum, profesor medycyny geriatrycznej i dyrektor Wydziału Geriatrii i Opieki Paliatywnej w NYU School of Medicine.

„Zrozumienie, w jaki sposób starsi pacjenci korzystają z marihuany oraz ocena ryzyka i korzyści z tego płynących, jest jedną z najważniejszych kwestii, jakie obecnie musi rozstrzygnąć geriatria”.

Źródło: https://internationalhighlife.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."