Niedawno opublikowane badanie wykazało, że pszczoły naprawdę kochają konopie – i wydaje się, że im wyżej rosnąca odmiana, tym bardziej płomienna jest ta miłość. Co więcej – obecność THC i CBD nie stanowi zagrożenia dla ich rozwoju. Jak wyglądało badanie i jakie płyną z niego wnioski?
- Pszczoły to bardzo ważny element naszego ekosystemu;
- Rozwój cywilizacji ludzkiej zagraża w znaczącym stopniu światowej populacji pszczół;
- W ostatnich latach coraz więcej mówi się o zagrożeniu, jakie może ze sobą nieść redukcja światowej populacji pszczół.
Badania nad pszczołami i konopiami
Naukowcy z Departamentu Entomologii Uniwersytetu Cornell przeprowadzili badania nad powtarzającymi się zbiorami pszczół odwiedzającymi kwiaty konopi w jedenastu gospodarstwach w regionie Finger Lakes w stanie Nowy Jork.
Znaleźli oni 16 różnych gatunków pszczół. Najczęściej chwytane były A. mellifera (europejska pszczoła miodna – 60% i B. impatiens (pospolity trzmiel wschodni – 30%).
Wysokość rośliny ma wpływ
Ciekawym odkryciem był fakt, że wysokość rośliny jest silnie skorelowana z różnorodnością gatunków pszczół, które ją odwiedzają, a także liczebnością. Przy czym wyższe odmiany przyciągają większą różnorodność i liczebność.
Wysokie rośliny konopi przyciągnęły prawie 17 razy więcej pszczół niż rośliny niskie. Naukowcy sugerują, że dzieje się tak nie tylko z powodu wyższych roślin wytwarzających większą ogólną ilość pyłku, ale także z tego, że są one bardziej widoczne.
Raport z badań stwierdza, że konopie mogą potencjalnie stanowić kluczowy zasób pokarmowy dla pszczół w okresach niedoboru kwiatów i mogą pomóc w utrzymaniu usług zapylania innych upraw.
Stwierdzono, że liczebność wzrosła w całym okresie pobierania próbek. Być może wskazuje to na znaczenie konopi w okresie późnego lata, kiedy kwiaty innych upraw są już w gorszym stanie.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Kwestia szkodników
Naukowcy zwrócili również uwagę na kwestię zarządzania szkodnikami. Chociaż konopie są odporne na tego typu zagrożenia, nadal mogą stać się ofiarą drapieżników.
Zwalczanie szkodników konopnych może również stanowić zagrożenie dla pszczół, ponieważ wiele pestycydów nie jest przyjaznych pszczołom.
„Wraz ze wzrostem intensywności uprawy konopi plantatorzy, zarządcy gruntów i decydenci powinni wziąć pod uwagę jej wartość we wspieraniu społeczności pszczół i jej atrakcyjność dla pszczół przy opracowywaniu strategii walki ze szkodnikami.” – stwierdzają autorzy badania.
Kolejną interesującą informacją z badania jest wpływ kanabinoidów na pszczoły
„Obecność kannabinoidów, zwłaszcza tetrahydrokannabinolu (THC), w pyłku konopi prawdopodobnie nie będzie miała wpływu na rozwój pszczół z powodu braku receptorów kannabinoidowych u owadów”, twierdzą autorzy. Innymi słowy, kannabinoidy będą dla pszczół obojętne.
Raport z badania, zatytułowany „Społeczność pszczół, Cannabis sativa i odpowiadające efekty kompozycji krajobrazu”, jest interesującą lekturą i został opublikowany w czasopiśmie Environmental Entomology.
źródło: 420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.