Gospodarka News

Potentaci konopni uprzywilejowani względem drobnych przedsiębiorców w Paragwaju

Potentaci konopni uprzywilejowani względem drobnych przedsiębiorców w Paragwaju 16 czerwca 2021Leave a comment
Widok zabytków Paragwaju

Jak donoszą media, wielu małych hodowców konopi w Paragwaju napotyka bardzo duże problemy. Rząd faktycznie sprzyja dużym potentatom biznesowym na niekorzyść lokalnych hodowców. W zasadzie stoi to w sprzeczności z przepisami, które wzywają do wspierania drobnych producentów. Niestety w tym wypadku wychodzi na to, że niektórzy w świetle przepisów bywają równiejsi – w zależności od budżetu.

Paragwajska polityka konopna

Obecnie polityka partii rządzącej opiera się na inwestycjach wyłącznie w ekstensywną i zmechanizowaną uprawę konopi. Co to oznacza? W praktyce mniej zamożni, drobni hodowcy są odcięci od dofinansowań. Pomimo wcześniejszego zadeklarowania konopi jako interesu narodowego i ważnego źródła utrzymania dla mniejszych rolników, władze nie wywiązują się z obietnic.

Jak poinformowała Paragwajska Izba Konopi Przemysłowych (Cannapy), małe firmy są po prostu dyskryminowane na rzecz bardziej dochodowych biznesów. Największą aferą w tej sprawie jest ta dotycząca wysyłki nasion przeznaczonych dla drobnych rolników, która została zatrzymana przez organy celne.

Urzędnicy z National Plant and Seed Health and Quality Service, czyli organizacji kontroli żywności stwierdzili, że nasiona muszą trafić do Paragwajskiego Instytutu Technologii Rolnej (IPTA) w celu oceny i przetestowania przed umieszczeniem w oficjalnym rejestrze roślin w kraju.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Uprawa Konopi
Wielu małych hodowców konopi w Paragwaju napotyka bardzo duże problemy

Zatrzymanie nasion to straty dla małych hodowców

Prawie 300 hektarów konopi zostało zasianych w rekordowym czasie pod koniec marca 2020 roku. Duże koncerny rolne bez biurokracji i innych problemów oraz za zgodą rządu uzyskały swoje nasiona. Natomiast małe firmy zostały z nich po prostu okradzione.

Ministerstwo Rolnictwa Paragwaju (MAG) zatwierdziło w zeszłym roku wniosek firmy Healthy Grains SA, zajmującej się doradztwem w zakresie rolnictwa i rolnictwa o import 17 odmian nasion z Węgier, Francji, Chin i Stanów Zjednoczonych. Natomiast te dla mniejszych marek były o wiele mniej różnorodne, a przez to znacznie łatwiejsze do zatwierdzenia.

Healthy Grains SA prowadzi testy na polach objętych zezwoleniem IPTA, aby ocenić, które odmiany najlepiej dostosują się do gleby i klimatu kraju. Mimo to władze oficjalnie zaakceptowały inne stowarzyszenie, Paragwajską Izbę Konopi Przemysłowych (CCIP), która wydała już trzy licencje na prowadzenie konopi.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Dlaczego władze utrudniają pracę rolnikom konopnym?

Umieszczenie w rejestrze roślin jest kluczem do dystrybucji nasion wśród producentów rodzinnych, których cykl zbiorów zaczął się już dawno temu. Nasiona powinny zostać wyczyszczone, ponieważ są już zarejestrowane w celu włączenia do katalogu zatwierdzonych odmian konopi Paragwaju przez firmę eksportującą.

Jednak oznacza to nadal milionowe straty dla lokalnych firm konopnych. Nasiona powinny zostać wysłane z urzędu przez Ministra Rolnictwa, aby promować uprawę i w interesie narodowym, a obecnie działa na niekorzyść regionalnych, drobnych przedsiębiorców.

Obecny prezydent Mario Abdo Benítez w sierpniu 2020 roku podpisał dekret, mający na celu ukształtowanie krajowego sektora konopi przemysłowych. Dokument zawierał liczne zachęty i inne wsparcie rządowe.

Wedle tego krajowy program Paragwaju powinien wspierać rozwój i komercjalizację konopi przemysłowych oraz postęp w badaniach, z naciskiem na pomoc lokalnym markom. W praktyce wielu drobnych rolników i spółdzielnie są pozostawione same sobie. Nie mogą nawet osobno nabyć nasion.

Uprawa Konopi
Być może obecna polityka rządowa to skutek tego, że Paragwaj to największy producent nielegalnej marihuany

Czy legalizacja marihuana jest możliwa w Paragwaju?

Zapewnienia złożone przez biuro prezydenta na początku lutego dotyczące rejestracji i odprawy wysyłki nasion nie zostały spełnione. Prawdopodobnie w ogóle nie zostaną, mimo że Minister Spraw Wewnętrznych Arnaldo Giuzzio wskazał w zeszłym tygodniu, że zwoła spotkanie z urzędnikami MAG w celu rozwiązania sprawy.

Być może obecna polityka rządowa to skutek tego, że Paragwaj to największy producent nielegalnej marihuany w Ameryce Południowej i główny dostawca marihuany do Brazylii, Argentyny, Chile i Urugwaju. Można jasno stwierdzić, że aktualna gospodarka Paragwaju tradycyjnie była przez lata pod kontrolą handlarzy narkotyków i skorumpowanych polityków.

Niestety postronni obserwatorzy potwierdzają , że wydanie pierwszych w historii licencji na marihuanę medyczną w lutym 2020 r. i zatwierdzenie krajowej uprawy konopi w celach terapeutycznych może wcale nie być równoznaczne z krokiem w kierunku legalności dla branży.

Źródło: https://hemptoday.net

 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."