Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) zagłosowała za przeklasyfikowaniem konopi na mniej niebezpieczny narkotyk i uznaniem jej leczniczych korzyści w ważnym momencie dla branży.
• ONZ podjęło pierwsze kroki w kierunku delegalizacji marihuany.
• Marihuana została wyłączona z wykazu IV Jednolitej konwencji o środkach odurzających z 1961 r.
• Nowe regulacje ze strony ONZ to ogromna nadzieja, zarówno dla branży konopnej, jak i dla jej użytkowników.
Marihuana medyczna już nie taka niebezpieczna…
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) zagłosowała za zmianą klasyfikacji marihuany na mniej niebezpieczny narkotyk i uznaniem jej korzyści medycznych w historycznym momencie dla branży. Komisja Organizacji Narodów Zjednoczonych z zadowoleniem przyjęła przełomowy krok w kierunku usunięcia medycznych konopi indyjskich z listy poważnych narkotyków.
W dniu 2 grudnia 2020 r. Komisja ONZ ds. Środków Odurzających, w której skład wchodzą 53 państwa członkowskie, głosowała nad zmianami w wykazie medycznych produktów marihuany w prawie międzynarodowym. Głosowanie odbyło się w Wiedniu i dotyczyło szeregu zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie zmiany klasyfikacji konopi indyjskich.
Konopie a narkotyki. Efekty głosowania
Łącznie 27 państw głosowało za usunięciem marihuany z wykazu IV Jednolitej konwencji o środkach odurzających z 1961 r., w którym obok takich substancji, jak heroina i kokaina, sklasyfikowano ją jako niebezpieczny narkotyk niemający żadnych korzyści leczniczych.
Wielka Brytania, wraz z innymi krajami europejskimi i USA, była jednym z tych państw, które głosowały za zmianą harmonogramu. Wiadomości te zostały opisane jako ogromny postęp dla branży i oczekuje się, że utorują one drogę dla bardziej globalnych badań nad korzyściami medycznymi konopi indyjskich.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Głosy specjalistów
Profesor Mike Barnes, neurolog i specjalista ds. konopi indyjskich w dziedzinie medycyny, powiedział, że jest to oznaka, iż świat przygotowuje się do tego, by wykorzystać potencjał konopi indyjskich. „To naprawdę ekscytująca wiadomość dla globalnego przemysłu marihuany”, skomentował.
„Pozwala to poszczególnym krajom na rozwijanie własnego rynku marihuany medycznej bez udziału międzynarodowych kontroli, które wcześniej ograniczały wzrost i handel międzynarodowy. Prof. Barnes dodał: „To głosowanie w końcu uznaje medyczną wartość marihuany – dobra robota ONZ”.
Zalecenia WHO dotyczące CBD
Komisja głosowała również za odrzuceniem zalecenia WHO, dotyczącego wyłączenia spod międzynarodowej kontroli produktów CBD o zawartości THC poniżej 0,2%, co niektórzy określili jako „rozczarowujące”.
Jak powiedział Steve Moore z Centrum Medycznej Marihuany (Centre for Medical Cannabis): „Z zadowoleniem przyjmujemy wynik dzisiejszego głosowania, który sprawi, że proces podejmowania badań klinicznych nad terapeutycznymi korzyściami płynącymi z medycznych konopi indyjskich stanie się faktem.”
Nie obyło się bez rozczarowań…
„Jesteśmy jednak rozczarowani, że inne wnioski WHO nie uzyskały poparcia i będziemy teraz ściśle współpracować z rządem Zjednoczonego Królestwa w celu zapewnienia solidnych ram regulacyjnych dla komercyjnego rynku ekstraktów z konopi indyjskich, zwłaszcza CBD, aby wspierać zrównoważony i innowacyjny rynek”.
Kyle Esplin ze Szkockiego Stowarzyszenia Konopi powiedział również, że głosowanie pozostawiło duże pole do działania dla syntetycznych kannabinoidów.
Źródło: https://cannabishealthnews.co.uk
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.