Nowe badanie przeprowadzone w Izraelu wskazuje, że po skorzystaniu z medycznej marihuany stan pacjentów poprawia się i prowadzi do ograniczenia korzystania z konwencjonalnych leków, używanych w leczeniu ADHD (z ang. attention-deficit hyperactivity disorder – zespół nadpobudliwości psychoruchowej).
- Opublikowane zostało badanie, dotyczące związku pomiędzy spożyciem konopi indyjskich a zmniejszeniem zapotrzebowania na leki stosowane w przypadku ADHD.
- Wyniki badania oparte zostały na wynikach eksperymentu z 2017 roku z udziałem produktu Sativex.
Konopie indyjskie a ADHD
Izraelskie internetowe czasopismo medyczne Rambam Maimonides opublikowało nowe badanie. Badacze odkryli, że spożywanie konopi indyjskich o bogatym profilu fitochemicznym przez pacjentów z zaburzeniem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) było związane ze zmniejszeniem zapotrzebowania na konwencjonalne leki stosowane do leczenia ADHD.
Badanie naukowe nad ADHD w Izraelu
Po raz pierwszy badanie zostało zgłoszone przez NORML (organizacja non-profit której celem jest „przekonanie opinii publicznej do konieczności zniesienia zakazu używania konopi, tak aby odpowiedzialne jej użycie przez osoby dorosłe nie było karane”).
W tym przekrojowym badaniu wnioski oparte zostały na kwestionariuszu z udziałem 59 dorosłych pacjentów. Byli to pacjenci, którzy otrzymali recepty na medyczne leczenie konopiami indyjskimi w Izraelu.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Jakie czynniki zostały wzięte pod uwagę w badaniu?
Pod uwagę wzięto dane dotyczące preferowanych metod spożycia, odmiany marihuany, a także stosowanej dawki miesięcznej. Uwzględniono również inne parametry. Podczas gdy u wszystkich pacjentów ADHD zostało zdiagnozowane przez lekarza, w badaniu uwzględniano również poziom objawów ADHD podany przez samych pacjentów, odnotowując niskie lub wysokie wyniki.
Wyniki te zostały ocenione wraz z miesięcznie stosowaną przez pacjentów dawką. Co istotne, 18 z uczestników mieściło się w niskim przedziale 20–30 gramów, a u 35 osób spożycie marihuany mieściło się w przedziale 40–70 gramów.
Wyniki badań: korelacja między konopiami a lekami na ADHD
Zgodnie z zebranymi danymi, zarówno grupa z niskiego przedziału użycia (20-30 gramów), jak i pacjenci zgłaszający wyższy poziom objawów ADHD, częściej przestawali przyjmować wszystkie leki na ADHD po skorzystaniu z konopi indyjskich. Ponadto w badaniu odkryto korelację między pacjentami z niskim poziomem objawów a obniżonymi wynikami lękowymi.
Badacze opisali również związek między pacjentami z niższymi wynikami objawów ADHD i wyższym wskaźnikiem konsumpcji kannabinolu (CBN), kannabinoidowego produktu ubocznego utleniania się THC.
Badanie z udziałem marihuany medycznej Sativex
Wyniki te opierają się na poprzednich badaniach z 2017 roku. W badaniu sprawdzano produkt Sativex (pierwszy preparat farmaceutyczny na bazie marihuany zarejestrowany w Europie) o stosunku 1: 1 (THC: CBD), który zmniejsza nadpobudliwość i impulsywność.
Badanie było przeprowadzone jako eksperyment kontrolowany z zastosowaniem placebo. Eksperyment opublikowany został w czasopiśmie European Neuropsychopharmacology (europejskie czasopismo naukowe specjalizujące się w publikowaniu oryginalnych badań z obszaru neuropsychofarmakologii).
Przyszłość badania
Niezbędne jest prowadzenie dalszych badań w celu ustalenia, czy marihuana i jej składniki fitochemiczne mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu ADHD. Wstępne wyniki sugerują, że spożycie większej dawki konopi indyjskiej bogatej w fitochemiczne składniki (szczególnie CBN) jest powiązane z redukcją ilości leków stosowanych w leczeniu ADHD. Powiązane jest także ze zmniejszeniem się objawów nadpobudliwości psychoruchowej.
Nadzieje naukowców
Według raportu NORML naukowcy wyrazili również nadzieję, że te odkrycia pomogą zmotywować lokalne organy regulacyjne do
„rozważenia ADHD jako zatwierdzonego wskazania do wydania recepty na marihuanę medyczną w przyszłości”.
źródło: https://www.cannabisbusinesstimes.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.