Niewiele osób zastanawia się nad tym, jakie konsekwencje ma suplementacja konopi w przypadku naszych potomnych. Jeśli spożywasz CBD i THC, to – tak jak każda inna substancja przyjmowana w ciąży – mogą one mieć wpływ na płód i późniejszy rozwój dziecka. Nowe badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych sugeruje, że kobiety regularnie korzystające z konopi indyjskich w czasie ciąży i po jej zakończeniu, mogą zwiększać prawdopodobieństwo, że ich dorosłe dzieci będzie palić konopie indyjskie i tytoń. Dlaczego?
Na czym polegało badanie?
Z kobietami przeprowadzono 10 wywiadów w trakcie trwania badania, natomiast dzieci zostały przebadane w wieku 22 lat w celu określenia ewentualnego uzależnienia od narkotyków. Wedle wskazań w wynikach testów: „Regularne przyjmowanie konopi indyjskich przez matki stanowi czynnik ryzyka dla późniejszych młodych dorosłych. W praktyce nie tylko pobierają oni wzorce zachowań od matki, ale także mogą je posiadać genetycznie wrodzone”. Tak podsumowują swoje tezy autorzy badania, opublikowanego w Addictive Behaviours.
Nie tylko badanie z Addictive Behaviours wskazuje na pewną zależność
Inne badanie z 2015 r. wskazało, że 18,1% kobiet w ciąży i 11,4% kobiet niebędących w ciąży spełniało kryteria nadużywania bądź uzależnienia od marihuany. W praktyce na tej podstawie naukowcy zauważyli, że nadużywanie tej substancji przez matki może być powodem do niepokoju. Dlaczego? Głównie dlatego, że autorzy najnowszego badania, wskazują, że może to powodować przekazanie wzorców zachowań u ich dorosłych dzieci, co nazywane syndromem CUD. Według informacji z departamentu zdrowia Alberty, CUD występuje w sytuacji uzależnienia od konopi. Powoduje on ekstremalne zmiany nastroju, problemy z koncentracją i pamięcią. W tym badaniu, aby dowiedzieć się, czy marihuana miała wpływ na używanie substancji uzależniających przez dzieci w wieku 22 lat, dokonano przeglądu informacji z okresu od roku przed ciążą do 16 lat po porodzie.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Niestety, takie dzieci są bardziej skłonne do sięgnięcia po używki
Kobiety z klinik prenatalnych w latach 1982-1984 były badane przez przeszkolonych ankieterów dwukrotnie w czasie ciąży – przy porodzie, 8 i 18 miesięcy po porodzie oraz 3, 6, 10, 14 i 16 lat po porodzie. U potomstwa mierzono używanie i uzależnienie od substancji w wieku 22 lat. Badacze zidentyfikowali pewne odrębne wzorce nadużywania marihuany przez matki i takie wskazujące, że najmłodsi byli bardziej narażeni na używanie marihuany i rozwój CUD niż tych urodzonych przez matki, które nie paliły bądź nie przyjmowały THC.
Kobiety w czasie ciąży potrafią przyjmować nie tylko konopie
Alkohol to najgorszy możliwy przypadek, jednak matki często wykraczają nawet poza marihuanę czy CBD. Dzieci matek przewlekle używających marihuany było bardziej narażone na uzależnienie od nikotyny w wieku 22 lat niż dzieci matek, które nie korzystały z marihuany i matek, które czasem bądź rzadziej przyjmowały. Trzeba jednak dodać, że wiele rodzicielek nawet w ciąży nie porzuca palenia, którego skutki często bywają marginalizowane w środowisku. Z kolei tytoń w nadmiarze szkodzi równie jak alkohol i konopie. Autorzy badania sugerują, że „wyniki tego typu mają ogromny wpływ na zdrowie matki i dziecka. Trzeba brać pod uwagę rosnące rozpowszechnienie legalnego dostępu marihuany wśród kobiet i wdrożyć odpowiednią edukację w tym temacie.”
Na co wskazują najświeższe badania przeprowadzone po roku 2015?
W bieżącym badaniu nie odnotowano, kiedy rozpoczęło się przyjmowanie i następnie uzależnienie wśród najmłodszych. Jednak w badaniach opublikowanych w 2018 r. zbadano, czy używanie konopi indyjskich przez matki wiąże się z wcześniejszym rozpoczynaniem używania konopi indyjskich przez ich dzieci i tutaj ten aspekt został uwzględniony. Naukowcy odkryli, że mediana wieku inicjacji konopi indyjskich dla dzieci matek kiedykolwiek przyjmujących THC wynosiła 16 lat w porównaniu z 18 latami dla dzieci matek nigdy niekorzystających z konopi indyjskich.
Na czas ciąży warto przestać przyjmować jakiekolwiek konopie!
Dzieci matek, które chociaż raz w ciąży przyjęły THC, były w grupie zwiększonego ryzyka inicjacji dzieci, jeśli chodzi o konopie indyjskie w wieku od 6 do 16 lat. Tak podają autorzy badania z 2018 r. Przyjmowanie konopi indyjskich przez matki może być czynnikiem ryzyka dla wczesnej inicjacji wśród ich dzieci. Dlatego badacze zalecili „interwencje profilaktyczne, które powinny uwzględniać strategię opóźniania inicjacji wśród dzieci użytkowników konopi indyjskich”. Inne badanie również opublikowane w 2018 r. zagłębiło się w to, co badacze nazwali międzypokoleniową “transmisją entuzjazmu w stosunku do konopi indyjskich”. Wyniki wykazały, że rodzicielski CUD był związany z suplementacją konopi indyjskich przez nastolatków, ale przyjmowanie konopi indyjskich przez rodziców bez CUD nie było.
Źródło: https://420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.