Gospodarka News

Levi’s stawia na konopie i bawełnę pochodzącą ze zrównoważonych upraw

Levi’s stawia na konopie i bawełnę pochodzącą ze zrównoważonych upraw 13 października 2021Leave a comment
Bawełna

Każdy kojarzy kultowe jeansy marki Levis. Są one na tyle rozpoznawalne, że chyba każdy kiedyś marzył o parze takich spodni. Okazuje się, że firma, która jest właścicielem tej marki, traktuje poważnie kwestie środowiskowe.

 • W ubiegłym roku firma wprowadziła na rynek dżinsy wykonane z przełomowego włókna Circulose pochodzącego z recyklingu, opracowanego przez startup Re:newcell.
 • Zwiększyła także wykorzystanie konopi w swoim asortymencie i kontynuowała prace nad rozwojem metod uprawy oszczędzających wodę i wolnych od pestycydów.
 • Do końca 2020 roku 83 procent bawełny pochodziło z bardziej zrównoważonych źródeł, w tym z bawełny organicznej i pochodzącej z recyklingu oraz z Better Cotton Initiative, a do końca 2025 roku firma planuje osiągnąć poziom 100 procent bardziej zrównoważonej bawełny.

W jaki sposób LS&Co. będzie pozyskiwać włókna na jeansy?

Nowy raport o zrównoważonym rozwoju przedstawia ten olbrzymi postęp firmy i określa, w jaki sposób LS&Co. będzie dalej doskonalić swoje metody pozyskiwania włókien.

„Blisko 90 procent produktów LS&Co. powstaje na bazie bawełny, co sprawia, że niezwykle ważne jest znalezienie bardziej zrównoważonych i odpornych zamienników dla tego materiału, przy jednoczesnym kontynuowaniu badań nad alternatywnymi włóknami”

– stwierdzono w raporcie.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Jeansy Levi's
Każdy kojarzy kultowe jeansy marki Levis

Chociaż LS&Co. definiuje zrównoważone materiały jako te, które znajdują się na liście Textile Exchange Certified Fibers oraz Preferred Fibers and Materials, zauważa, że konopie są nadal uważane za „innowacyjne włókno” i dlatego nie posiadają jeszcze certyfikatu.

Firma jest jednak zdeterminowana, aby zwiększyć wykorzystanie konopi. W 2019 i 2020 roku LS&Co. współpracowała z innymi firmami w celu określenia korzyści związanych z oszczędnością wody i środków chemicznych wynikających z zastosowania konopi w odzieży, a obecnie współpracuje z Sustainable Apparel Coalition, chcąc uznać konopie za bardziej zrównoważony materiał.

Dlaczego Levi’s stawia na włókno konopne i bawełnę organiczną?

Levi’s był jednym z pierwszych, którzy włączyli włókno konopne do produkcji dżinsów na wielką skalę, debiutując w 2019 roku kolekcją z dżinsem zawierającym 30 procent konopi. W marcu tego roku podwoiła swoją ofertę z kolekcją Wellthread zawierającą 55 procent dżinsu konopnego.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Mimo, że zbyt wysoka zawartość bawełny w konopiach tradycyjnie wiązała się z utratą komfortu, zespół Levi’s Wellthread był w stanie osiągnąć taki produkt końcowy, który jest zarówno miękki, jak i lekki.

Oprócz konopi, kluczowym obszarem zainteresowania firmy jest bawełna organiczna, ponieważ wiadomo, że jest ona bardziej zrównoważonym wyborem w porównaniu z bawełną konwencjonalną.

Jednakże (jak wiele osób z branży odzieżowej się już przekonało) obecna globalna podaż jest daleka od zaspokojenia popytu. Choć w raporcie Textile Exchange’s 2021 Organic Cotton Market Report stwierdzono, że w roku zbiorów 2019-20 zebrano największą ilość włókien bawełny organicznej na świecie, włókna te nadal stanowią jedynie mniej niż 1 procent globalnych zbiorów bawełny. Kwestie środowiskowe stworzyły więc nowe wyzwania.

W związku z tym firma realizuje plan stopniowego zwiększania wykorzystania bawełny organicznej, aby sprostać tym wyzwaniom.

W 2021 r. LS&Co. dołączyła do U.S. Cotton Trust Protocol, programu opartego na podejściu naukowym, który wyznacza nowy standard dla bardziej zrównoważonej uprawy bawełny.

Protokół Trust Protocol wspomoże wysiłki Levi Strauss & Co. poprzez dostarczenie zweryfikowanych danych na temat praktyk zrównoważonego rozwoju od amerykańskich plantatorów bawełny oraz dostęp do zagregowanych danych z lat ubiegłych na temat krytycznych wskaźników, w tym zużycia wody, emisji gazów cieplarnianych, zużycia energii, węgla w glebie, utraty gleby i efektywności wykorzystania gruntów.

Włokno
W 2020 roku Levi’s wprowadził coś, co nazywa „najbardziej zrównoważonym dżinsem”

Firma szuka również zewnętrznych innowacji

W 2020 roku Levi’s wprowadził coś, co nazywa „najbardziej zrównoważonym dżinsem” we współpracy ze szwedzkim startupem Re:newcell, zajmującym się technologią recyklingu tekstyliów. Dżinsy są wykonane w 60 procentach z bawełny organicznej pochodzącej z Turcji i Circulose, materiału firmy Re:newcell, który zawiera 20 procent denimu pochodzącego z recyklingu i 20 procent wiskozy pozyskiwanej w sposób zrównoważony.

Marka jest również zobowiązana do stosowania odpowiedzialnych celuloz sztucznych, w tym wiskozy (rayon), modalu i lyocellu. Zapewnia, że wszyscy jej dostawcy wyeliminowali pozyskiwanie surowców z zagrożonych lasów.

Dodatkowo, w raporcie poruszono kwestię dobrostanu zwierząt i stwierdzono, że Levi’s zabrania stosowania produktów i materiałów pochodzenia zwierzęcego z gatunków zagrożonych wyginięciem. Koncepcja ta została ostatnio zakwestionowana przez organizację People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), która publicznie skrytykowała stosowanie przez firmę skórzanych naszywek podczas wirtualnego spotkania LS&Co.

Levi’s stwierdził, że skóra stanowi „niewielki ułamek” wykorzystywanych przez niego surowców i zapewnia, że „zdrowie i dobrostan” zwierząt, o których mowa, są chronione „zgodnie z międzynarodowymi standardami dobrostanu zwierząt”.

Firma stwierdza w raporcie, że wciąż ma długą drogę do przebycia, jednak nieustannie będzie dążyć do celu, jakim jest pozyskiwanie tkanin z ekologicznych źródeł.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."