Jak wskazuje się w różnych badaniach, konopie i substancje w nich zawarte mogą przeciwdziałać zakażeniu koronawirusem. Właściwości wynikają z charakterystyki chemicznej kwasów kannabinoidowych, stanowiących pochodną substancji zawartych w suszu. Taki fakt postanowiła wykorzystać m.in. firma van Breemen Company, której celem jest dostarczanie na rynek konsumencki roślinnych i naturalnych produktów wellness. Firma wypuściła więc serię produktów na bazie konopi, które celem jest wspomaganie zdrowia w przypadku wystąpienia infekcji koronawirusem.
Kwasy kannabinoidowe z perspektywy epidemii COVID-19
Kannabinoidy, takie jak CBGA i CBDA, nie są substancjami kontrolowanymi, jak THC, czyli psychoaktywny składnik marihuany. Te kannabinoidy występują w dużych ilościach w konopiach i są bezpieczne dla ludzi. Konopie siewne stanowią doskonały surowiec wykorzystywany w wielu branżach, w tym również kosmetycznej czy farmaceutycznej. W odróżnieniu od konopi indyjskich niemal nie zawierają tetrahydrokannabinolu (THC), czyli kannabinoidu odpowiadającego za właściwości psychoaktywne. W zamian posiadają wiele korzystnych substancji powstających w wyniku rozpadu lub powstawania kannabidiolu.
Trwają poszukiwania związków skutecznych w walce z SARS-CoV-2
Wedle doniesień Journal of the American Society for Mass Spectrometry, możliwe jest nastawienie na pozyskiwanie związków czynnych konopi, które pomogłyby produkować leki, oddziałujące na białko szczytowe SARS-CoV-2.
Naukowcy z Oregon Health & Science University, a w tym wspomniany Van Breemen i jego współpracownicy przeprowadzili szereg testów, w tym badania przesiewowe środków botanicznych stosowanych jako suplementy diety. W zakres grupy badawczej wchodziły czerwona koniczyna, dziki pochrzyn, chmiel, konopie i trzy gatunki lukrecji.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Koronawirus – kwasy kannabinoidowe zawarte w konopiach mogą go zwalczać
Testy laboratoryjne wykazały, że dwa kwasy kannabinoidowe wykluczają etap procesu odpowiedzialnego za zakażenia ludzkich komórek wirusem. Kwasy wiążą się z białkiem kolca wirusa SARS-CoV-2, a przez to nie dochodzi do ich rozprzestrzenienia w komórkach. Właściwości tego typu wykazują kwas kannabigerolowy (CBGA) i kwas kannabidiolowy (CBDA). Warto wspomnieć, że w przypadku szczepionek i terapii przeciwciałami, leczenie jest prowadzone w ten sam sposób, co działanie kwasów konopnych.
Na czym może polegać skuteczność konopi?
Wirus zawiera nici RNA, które kodują jego cztery główne białka strukturalne. Te znajdują się na kolcach jego zewnętrznej powierzchni komórkowej. RNA odpowiada tutaj za wypustkę, otoczkę, błonę i nukleokapsyd. Kodowanych w kolcach jest także 16 białek niestrukturalnych i szereg białek dodatkowych. Kwasy kannabinoidowe wpływają na inhibitory wnikania do komórek, na każdym etapie i jeśli nie są w stanie zapobiec infekcji SARS-CoV-2, to mogą posiadać istotny czynnik skracania czasu infekcji. Możliwe jest to przez blokowanie reakcji cząsteczki wirusa z ACE2. Enzym ten występuje w znacznej liczbie na m.in. zewnętrznej błonie komórek śródbłonka w płucach.
W jaki sposób kwasy mogą wpływać korzystnie na organizm człowieka?
Blokowanie interakcji pomiędzy receptorami w ciele człowieka a wirusem sprawdziło się w przypadku pacjentów chorujących np. na zapalenie wątroby czy HIV-1. CBDA i CBGA zapobiegały infekcji ludzkich komórek nabłonka przez białko wypustek koronawirusa.
To z kolei ograniczało możliwość dalszego przedostawania się cząstek COVID-19 w głąb organizmu. W praktyce, jak się wydaje, kwasy mogą nie tylko zapobiegać, ale również wpływać korzystnie jako środek suplementarny przy terapii leczenia SARS-CoV-2. Tutaj trzeba jednak wspomnieć, że w odróżnieniu od CBD czy CBG, CBDA i CBGA są produkowane przez konopie jako prekursory. Powstają więc w ograniczonych ilościach.
Czy konopie to przełom, jeśli chodzi o pandemię koronawirusa?
Ciężko jednoznacznie wysnuć taką tezę. Z pewnością właściwości kannabinoidów są bardziej niż obiecujące i warto zwrócić na nie uwagę. Van Breemen wskazał, że oporne warianty mogą nadal powstawać pomimo stosowania kannabinoidów. Rozwiązanie ma więc zarówno swoje mocniejsze, jak i słabsze strony. Warto przemyśleć jednak połączenie szczepień i leczenia CBDA/CBGA. Dzięki temu możliwe jest utworzenie mniej przyjaznego środowiska dla rozwoju SARS-CoV-2. Zastosowanie kilku substancji może dać niezwykle kompleksowe rezultaty dla osób, które zostały zakażone COVID-19. Na ten moment pozostaje nam jednak czekać na większą liczbę badań w tym temacie.
Źródło: https://420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.