Największa promocja w roku Black Week<właśnie trwa w VapeFully.
Gospodarka News

Konopie bardziej dochodowe niż alkohol

Konopie bardziej dochodowe niż alkohol 20 czerwca 2022Leave a comment

Stany, które zalegalizowały marihuanę, uzyskują większe wpływy z podatków od sprzedaży marihuany niż alkoholu.

 • Większość stanów, które zalegalizowały marihuanę do użytku rekreacyjnego, uzyskuje większe wpływy podatkowe ze sprzedaży marihuany niż ze sprzedaży alkoholu.
 • Największe zyski czerpią dwa pierwsze stany, które zalegalizowały marihuanę – Kolorado i Waszyngton.
 • W całym USA łączne wpływy z podatków od marihuany wyniosły prawie 3 miliardy dolarów.

Do tej pory 11 stanów zalegalizowało sprzedaż marihuany rekreacyjnej

Stany, które dały zielone światło legalizacji rekreacyjnej marihuany to Kolorado, Waszyngton, Kalifornia, Illinois, Michigan, Massachusetts, Oregon, Arizona, Nevada, Maine i Alaska.

Wszystkie te stany, z wyjątkiem czterech, uzyskały ze sprzedaży konopi większe wpływy z podatku akcyzowego niż ze sprzedaży alkoholu.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Jednym z wyjątków jest Alaska, co przypisuje się faktowi, że na tej ostatniej granicy „obowiązuje wyższa stawka podatku od alkoholu niż w większości stanów (np. 15 centów za butelkę alkoholu)” – czytamy w raporcie ITEP.

Pozostałe trzy wyjątki to Maine, Michigan i Oregon – te trzy stany nazywane są „stanami kontrolnymi”, ponieważ każdy z nich prowadzi całkiem dochodowe państwowe sklepy monopolowe – czytamy w raporcie ITEP.

Wyroby tytoniowe nadal generują znacznie większe przychody dla rządów

Wpływy z podatków od sprzedaży marihuany w Kolorado i Waszyngtonie przewyższają wpływy z podatków od alkoholu i tytoniu. Były to dwa pierwsze stany, które zalegalizowały (a następnie opodatkowały) sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Jak jednak stwierdzono w raporcie, w miarę jak używanie konopi indyjskich staje się coraz mniej napiętnowane i coraz bardziej popularne, a używanie tytoniu spada – wpływy stanów z podatków od tytoniu powoli maleją.

Stan Kalifornia, który szczyci się najszybciej rozwijającą się branżą legalnej marihuany, „wygenerował 832 mln USD z tytułu podatku akcyzowego, czyli około dwa razy więcej niż ze sprzedaży alkoholu” – podaje The Hill.

W sumie 11 stanów, które zalegalizowały rekreacyjne użytkowanie i sprzedaż trawki, „w 2021 r. uzyskało z akcyzy na trawkę niecałe 3 miliardy dolarów, w porównaniu z 2,5 miliardami dolarów uzyskanymi z akcyzy na alkohol lub zysków sklepów monopolowych” – czytamy w raporcie The Hill.

Podatek od marihuany jest w tych stanach znacznie wyższy

Na przykład w stanie Massachusetts na produkty z marihuany nałożono akcyzę w wysokości 10,25%. Jest to „dodatek do podatku lokalnego w wysokości do 3% oraz stanowego podatku od sprzedaży w wysokości 6,25%”, jak podaje MassLive.

Z drugiej strony, akcyza na alkohol jest uzależniona od ilości zakupionego alkoholu.

Commonwealth of Massachusetts Revenue Monthly Report of Collections and Refunds z grudnia 2021 roku wykazał ponad 74 miliony dolarów przychodu z akcyzy na marihuanę w roku podatkowym 2022, w porównaniu do około 51 milionów dolarów pochodzących ze sprzedaży alkoholu.

Amerykanie wciąż piją o wiele więcej alkoholu niż zużywają marihuany – prawie osiem razy więcej Amerykanów pije alkohol niż pali marihuanę raz w miesiącu – ale nie ma wątpliwości, który nałóg jest ważniejszy dla amerykańskich rządów, stanowych i lokalnych.

Massachusetts ogłosiło, że po raz pierwszy wpływy z podatków od marihuany w tym stanie przekroczyły wpływy z podatków od sprzedaży alkoholu. W połowie roku podatkowego 2021-2022 Massachusetts uzyskało 74 miliony dolarów z akcyzy na marihuanę, w porównaniu z 51 milionami dolarów z akcyzy na alkohol.

Warto zauważyć, że kwota ta nie obejmuje podatków od sprzedaży. Marihuana w Massachusetts jest objęta akcyzą w wysokości 10,75%, natomiast podatki od alkoholu wahają się od kilku groszy za cydr do kilku dolarów za galon twardego trunku. Oznacza to jednak, że Massachusetts dołączyło do reszty kraju.

W stanach, które zezwalają dorosłym powyżej 21 roku życia na używanie marihuany bez obawy przed więzieniem, wpływy z podatków od marihuany znacznie, znacznie przewyższają wpływy z podatków od alkoholu – mimo że, jak zauważono, znacznie więcej Amerykanów pije więcej alkoholu.

Podatek od medycznej marihuany

Wiele osób używa marihuany do celów leczniczych. Medyczna marihuana jest zwolniona z niektórych podatków w trzech sytuacjach. Po pierwsze, marihuana jest całkowicie zwolniona ze stanowych i lokalnych podatków od sprzedaży, jeśli została zakupiona do celów medycznych na podstawie ważnej stanowej karty identyfikacji medycznej (ID), która wymaga zalecenia lekarza, zgody okręgowego wydziału zdrowia i opłaty za wniosek. (Dane administracyjne sugerują, że to zwolnienie z podatku od sprzedaży dotyczy mniej niż dwóch procent wszystkich transakcji sprzedaży konopi). Po drugie, zgodnie z nową ustawą, która wchodzi w życie 1 stycznia 2020 r. (rozdział 837, Statutes of 2019 [SB 34, Wiener]), produkty z medycznej marihuany, które firmy przekazują nieodpłatnie konsumentom (i które spełniają inne warunki), są całkowicie zwolnione ze stanowego podatku akcyzowego od marihuany. Po trzecie, niektóre miasta i hrabstwa nakładają niższe stawki podatku akcyzowego na zakupy dokonywane z zaleceniem lekarza niż na sprzedaż produktów do celów niemedycznych (często nazywanych produktami do użytku dorosłych).

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."

Największa promocja w roku Black Week właśnie trwa w VapeFully. SPRAWDŹ TERAZ