Gospodarka News

Jak Trump i Biden wpłyną na przemysł konopi indyjskich?

Jak Trump i Biden wpłyną na przemysł konopi indyjskich? 6 października 2020Leave a comment
Joe Biden i Barack Obama

Wybory 3 listopada 2020 r. będą miały ogromny wpływ na dalsze losy gospodarki. Dowiemy się także, czy prezydent Trump w drugiej kadencji lub świeżo upieczony prezydent Biden staną za ustawą o bezpiecznym i sprawiedliwym egzekwowaniu bankowym (SAFE). Jest to proponowany akt prawny, który zakazuje federalnym organom regulacyjnym nadkładania kar finansowych na banki, które świadczą usługi legalnym firmom produkującym marihuanę lub konopie.

 • Kandydaci mają odmienne poglądy na temat tej ustawy i żaden z nich formalnie go nie poparł.
 • Wydaje się, że Joe Biden opowiada się za federalnym podejściem do firm konopnych.
 • Obóz Donalda Trumpa prawdopodobnie zechce odrzucić ustawę.

Na czym polega SAFE Banking Act?

Członkowie Kongresu ze stanów, w których marihuana została zalegalizowana do celów medycznych lub rekreacyjnych, od dawna naciskają, aby umożliwić firmom konopnym korzystanie z szerokiego dostępu do usług bankowych. Pomimo ogromnej większości w Izbie Reprezentantów podczas głosowania 25 września 2019 r. (przy ponadpartyjnym wsparciu większości Demokratów i dziesiątek Republikanów), SAFE Banking Act jest obecnie w Senacie.

Mając nadzieję na przyspieszenie postępów, w maju 2020 roku Izba Reprezentantów pod przewodnictwem Demokratów kontynuowała swoje wysiłki, wplatając przepisy SAFE Banking Act w ustawę o zbiorczych rozwiązaniach awaryjnych w zakresie zdrowia i odbudowy gospodarczej (HEROES) o wartości 3 bilionów dolarów, która była odpowiedzią na kryzys COVID-19. Niestety federalne rozmowy o współpracy między Demokratami a Senatem kierowanym przez Republikanów utknęły w martwym punkcie, zagrażając przyszłości SAFE Banking Act – przynajmniej w takiej formie, jaka jest obecnie dyskutowana.

Problem dla firm wykorzystujących konopie

To problem dla firm wykorzystujących konopie indyjskie, ponieważ SAFE Banking Act zapewnia podstawowe zabezpieczenia, które pozwalają tym firmom na prowadzenie interesów z bankami w całych Stanach Zjednoczonych. Ustawa pozwoliłaby firmom konopnym cieszyć się dostępem do standardowych narzędzi finansowych, takich jak rachunki czekowe i oszczędnościowe, linie kredytowe i pożyczki, z których wiele innych firm korzysta każdego dnia.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Kobieta z transparentem na manifestacji
Kobieta z transparentem na manifestacji

Niektóre stany upoważniają wybrane banki lub spółdzielcze kasy pożyczkowe do świadczenia usług, tymczasowo pomagając zaspokoić obecne potrzeby finansowe niektórych firm. Na poziomie krajowym marihuana nadal pozostaje jednak nielegalną substancją, potencjalnie narażając wiele instytucji finansowych na kary administracyjne lub finansowe, jeśli zdecydują się oferować usługi organizacjom promującym jej sprzedaż i dystrybucję.

Dlaczego stanowiska kandydatów na prezydenta USA mają znaczenie?

Oprócz zmuszania wielu firm opartych na konopiach do posługiwania się głównie gotówką (poważne zagrożenie bezpieczeństwa!), obecne okoliczności prawne zabraniają również takim organizacjom uzyskiwania pożyczek lub uzyskiwania dostępu do linii kredytowych, które mogą w znaczącym stopniu napędzać rozwój. Oprócz tego obecne przepisy federalne pozostawiają banki w niewygodnej sytuacji. Są niepewne, czy staną w obliczu organów ścigania za wspieranie firm konopnych, które często są firmami lokalnymi.

Firmy produkujące marihuanę nie mogą również otrzymywać pomocy federalnej, takiej jak pożyczki PPP i inne świadczenia przewidziane w ustawie CARES. To pozbawia te firmy ulgi finansowej pomimo ciągłej niepewności i utrzymujących się obaw gospodarczych.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Organizacja bankowa

Ponadto, American Banking Association (ABA) nie zajmuje stanowiska w kwestiach moralnych podniesionych przez zwolenników legalizacji marihuany. Organizacja sugeruje, że nadszedł czas, aby Kongres i agencje regulacyjne zapewniły większą jasność prawną bankom działającym w stanach, w których marihuana została zalegalizowana do użytku medycznego lub rekreacyjnego. Innymi słowy banki, które chcą pożyczać legalnym klientom konopi, działają po omacku.

Kandydaci na prezydenta, Trump i Biden,  teoretycznie mają zarówno władzę, jak i wpływy, by zmienić tę sytuację. Żaden z nich nie wystąpił jednak formalnie na rzecz ustawy SAFE.

Kiedy Trump i Biden zajmą się tą sprawą?

Przywódcy Demokratów utrzymują, że celem ustawy (zgodnie z jej treścią) jest „zwiększenie bezpieczeństwa publicznego poprzez zapewnienie dostępu do usług finansowych legalnym przedsiębiorstwom związanym z konopiami indyjskimi i zmniejszenie ilości gotówki w takich przedsiębiorstwach”. Ale przywódcy republikanów, w tym przywódca większości w Senacie Mitch McConnell, nadal sprzeciwiają się włączeniu tego ustawodawstwa.

Szef sztabu wiceprezydenta Mike’a Pence’a odrzucił ostatnio wysiłki Demokratów zmierzające do przedstawienia prawa bankowego dotyczącego konopi jako część „ liberalnej listy życzeń”. Wszystko to miało miejsce pomimo publicznego stanowiska Trumpa, aby zezwolić na legalizację marihuany w poszczególnych stanach.

W tym samym czasie wspólna grupa zadaniowa reprezentująca wysiłki Joe Bidena i senatora Vermont, Berniego Sandersa, w dużej mierze zdecydowała się ominąć tę kwestię, sugerując, że stany powinny ustanowić własne prawa dotyczące konopi indyjskich. W stanach, w których używanie marihuany jest zalegalizowane, administracja Bidena zasadniczo nie nakazywałaby Departamentowi Sprawiedliwości prowadzenia spraw przeciwko firmom konopnym. Za pośrednictwem pełnomocnika niektóre środki ochrony mogą zostać rozszerzone na usługodawców (np. banki, które prowadzą interesy z takimi firmami).

Niemniej jednak Biden nie potwierdził, że przepuści ustawę SAFE. Zamiast tego zasugerował, że zdecyduje się na dekryminalizację marihuany, a nie jej ogólną legalizację, jako część ogólnych priorytetów jego administracji w sprawach karnych. Mówiąc prościej, jeśli Biden wygra, polityka Demokratów jest gotowa faworyzować legalizację medycznej marihuany, a warunki dotyczące rekreacyjnego wykorzystania pozostawione zostaną do ustalenia poszczególnym stanom.

I na odwrót, niedawno pojawił się przeciek, sugerujący, że William Barr, prokurator generalny Trumpa, niewłaściwie wszczął wiele dochodzeń antymonopolowych w sprawie transakcji związanych z rynkiem konopnym, pobudzonych jego niechęcią do tej branży. W połączeniu z brakiem działań Senatu oraz obecnym stanowiskiem administratorów i współpracowników Białego Domu, sugerowałoby to, że Donald Trump i jego współpracownicy są przeciwni uchwaleniu SAFE Banking Act.

Wieżowce z napisem Trump
Wieżowce z napisem Trump

Co dalej z SAFE Banking Act?

Po nadaniu impetu ustawie SAFE Banking w 2019 r. chwilowo propozycja utknęła w martwym punkcie. Joe Biden i jego kandydat na wiceprezydenta, senator Kamala Harris (D-CA), dali jasno do zrozumienia, że ​​zamierzają nadać priorytet reformie polityki narkotykowej – choć w różnym stopniu, w zależności od rodzaju przestępstwa – i przejść ze stanowiska od kary do rehabilitacji dla przestępców narkotykowych. W międzyczasie, chociaż nie zaatakowali wielu zmian proponowanych przez SAFE Banking Act, prezydent Trump i jego sojusznicy wydają się ogólnie lekceważyć jej treść i zobowiązują się do blokowania dróg do formalnego przyjęcia jej do prawa.

Zmiany prawne, które proponuje SAFE Banking Act, nie zostały jeszcze wspólnie ratyfikowane przez Izbę i Senat. Niejasna jest również  sytuacja zarówno instytucji finansowych, jak i przedsiębiorstw wykorzystujących konopie indyjskie. Jak można było przewidzieć, zwolennicy reformy marihuany pozostają niezadowoleni z obecnego stanu rzeczy i nadal lobbują na rzecz zmian.

Ponieważ przedstawiciele Izby Reprezentantów i Senatu znajdują się w impasie w rozmowach na temat pomocy i reformy związanej z koronawirusem, obecne szanse, że SAFE Banking Act stanie się wkrótce obowiązującym prawem, również pozostają wątpliwe. Wiele kluczowych postaci politycznych nadal pozostaje ambiwalentnych lub sprzeciwia się jego uchwaleniu w obecnej wersji, a kluczowi urzędnicy Senatu nadal mają prawo do wstrzymania ustawodawstwa. W rzeczywistości na początku tego roku, przewodniczący Senackiej Komisji Bankowej Mike Crapo (R-Idaho) próbował zmienić ustawę, aby zakazać firmom, sprzedającym konopie, dostępu do finansowania.

SAFE Banking Act prawdopodobnie nie przejdzie w 2020 r. Dla prezydenta Donalda Trumpa i jego kręgów reformy te wydają się nie być odpowiednie. Biorąc jednak pod uwagę, że obóz Bidena w dużej mierze chodził na palcach wokół tej kwestii, wydaje się, że SAFE Banking Act ma duże poparcie Demokratów.

Źródło: https://420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."