Konopie medyczne w Polsce są legalne. Oznacza to, że jeśli pójdziesz do lekarza, to możesz otrzymać receptę, która pozwoli Ci kupić marihuanę do celów terapeutycznych. Od legalizacji leków tego typu minęły 4 lata. W zasadzie jest to jeden z pierwszych kroków w stronę dekryminalizacji i legalizacji rekreacyjnej. Na ten moment jednak ciężko jest nie tylko otrzymać odpowiednie zalecenie od specjalisty, ale także otrzymać odpowiedni produkt z półki w aptece. Wynika to z obaw lekarzy, a także braku krajowych upraw, które uzależniają nasz rynek od dostaw z zagranicy. Jak otrzymać receptę na medyczną marihuanę w Polsce?
Recepta na marihuanę medyczną – gdzie można ją otrzymać?
Tak jak w przypadku większości leków, marihuanę medyczną przepisze nam lekarz. Warto wspomnieć o tym, że takie uprawnienie posiada każdy specjalista. Konopi medycznych nie przepisze jednak lekarz weterynarii. Niestety, ale mimo tej powszechności lekarze boją się przepisywać marihuanę ze względu na obawę przed popełnieniem błędu, a następnie konsekwencjami prawnymi.
Specjalista może wystawić receptę pacjentowi, ale musi przy tym przepisać ją na specjalnym wydruku zarezerwowanym dla specyfików o potencjalne narkotycznym. Oznacza to konieczność zastosowania specjalnego druk oznaczonego symbolem Rpw. Bardzo podobnie jest w przypadku przepisywania np. morfiny w przypadkach bólu pooperacyjnego.
Obawa przed wystawieniem druku Rpw
Niestety, lekarze mogą zostać poddani kontroli wskutek takiego działania. Konopie medyczne oraz leki powstające na ich bazie zarejestrowane zostały jako środkami odurzające. Obawa lekarzy wynika więc z tego, aby poszczególne środki, które przepiszą, nie zostały następnie wykorzystane w handlu substancjami psychoaktywnymi. Niejednokrotnie zdarzyć może się, że lekarzowi zostanie np. udowodniona błędna diagnoza, na skutek której mógł on przepisać zupełnie inny lek na dane dolegliwości bez działania wpływającego na świadomość. Specjalista podejmujący decyzję o pozwoleniu pacjentowi na skorzystanie z marihuany medycznejnie może wykraczać poza zakres swoich umiejętności i kompetencji. W praktyce jednak najczęściej wykluczy zastosowanie THC w celach medycznych ze względu na obawę o własną praktykę lekarską.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Komu zostanie wystawiona recepta na konopie medyczne?
W zasadzie każda osoba, która w jest w stanie odnieść korzyść z zastosowania tego rodzaju terapii, ma prawo do uzyskania recepty. Konopie medyczne wykazują bowiem szerokie spektrum właściwości. W większości państw, w których marihuana medyczna jest dozwolona – znajduje zastosowanie w leczeniu bólu, problemach ze snem czy odżywianiem.
Związki chemiczne zawarte w konopiach medycznych posiadają silne właściwości terapeutyczne i działają przeciwzapalne. Sprawia to, że leki oparte na jej bazie mogą przynosić efekty w przypadku wielu chorób. Wystarczy, że zgłosisz się do swojego lekarza i zapytasz o to, czy w Twoim przypadku zastosowanie znajdzie marihuana medyczna.
Kiedy najczęściej zostanie Ci wystawiona recepta na medyczną marihuanę?
Trzeba zrozumieć, jakie potencjalne zastosowanie ma terapia z wykorzystaniem konopi medycznych. Celem wdrożenia tego typu terapii jest tzw. modulowanie przebiegu choroby pacjenta. Oznacza to np. łagodzenie bodźców bólowych czy właściwości mające na celu poprawę codziennego funkcjonowania. Konopie medyczne mogą bardzo pozytywnie wpływać na wtórne, jak i pierwotne objawy danego schorzenia. Z pewnością nie wyleczą wielu chorób, jednak można im przypisać właściwości modyfikujące leczenie z korzyścią dla danego pacjenta.
Kiedy leki na bazie marihuany medycznej faktycznie znajdują zastosowanie?
Trzeba mieć na uwadze, że coraz częściej są one wykorzystywane w celu ograniczenia stosowania opioidów i innych farmakologicznych środków, które mogą uzależniać. Ponadto THC stosowane jest także szczególnie w przypadku pacjentów w hospicjach. Medyczne konopie będą więc przepisywane przy:
- różnego typu bólach – przewlekłym, nowotworowy i wynikającym z neuropatii,
- skutkach leczenia onkologicznego,
- depresji,
- HIV/AIDS,
- chorobach neurologicznych,
- jaskrze,
- chorobach autoimmunologicznych
- kacheksji.
Czy otrzymam receptę na marihuanę medyczną?
To zależy od Ciebie, Twojego stanu chorobowego i przede wszystkim lekarza prowadzącego. Recepta będzie zawierać Rpw, więc musi zawierać również wyrażoną słownie informację o ilości przepisanej substancji. W praktyce w aptekach najczęściej otrzymasz ręcznie wydzieloną, dozowaną ilość suszu konopnego w gramach. Nie ma bowiem gotowych opakowań. Na recepcie zostanie także wskazana dokładna dawka dzienna. Maksymalna wypisana ilość nie może przekraczać zapotrzebowania pacjenta na okres powyżej trzech miesięcy. Tutaj jednak pamiętaj, że jeśli już otrzymasz taką receptę, to na kolejny problem natrafisz już w aptece. Nie każda bowiem może sprzedawać leki na bazie marihuany medycznej.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.