Prawo Rekreacja

Legalizacja marihuany w New Hampshire? Izba reprezentantów zatwierdziła projekt ustawy

Legalizacja marihuany w New Hampshire? Izba reprezentantów zatwierdziła projekt ustawy 15 marca 2020Leave a comment
Młotek sędziego

Zmagania o legalizację marihuany do użytku osobistego w stanie New Hampshire wyglądają bardzo obiecująco. Niemniej jednak, pomimo pierwszych sukcesów, przed zwolennikami ustawy jeszcze długa droga.

  • Ustawa legalizująca marihuanę w New Hampshire pomyślnie przeszła przez pierwszy etap głosowania.
  • Liberalizuje ona prawo dot. marihuany. W jej myśl każda osoba w wieku powyżej 21 lat ma prawo do posiadania ¾ uncji marihuany (21,26g), 5g haszyszu i innych produktów o zawartości do 300 mg THC. Jednocześnie uprawnia do posiadania w domu do sześciu krzaków konopi w niewidocznym miejscu.
  • Mimo, iż opinia publiczna chce legalizacji, ustawę czeka jeszcze wiele trudności. Najpierw musi ona przejść głosowanie w senacie, a potem uzyskać podpis gubernatora, który jest jej zagorzałym przeciwnikiem. W razie gubernatorskiego weta, w obu izbach trzeba będzie przeprowadzić głosowanie nad jego uchyleniem. 

Ustawa zdobywa duże poparcie 

W czwartek 20 lutego Izba Reprezentantów New Hampshire zatwierdziła projekt ustawy, eliminujący sankcje karne i cywilne za posiadanie i uprawianie niewielkich ilości marihuany.

Ustawa, House Bill 1648, była przygotowana przez republikańską reprezentantkę Carol McGuire i dwupartyjną grupę jej siedmiu współpracowników.

Ustawa została zatwierdzona przez członków izby reprezentantów z wynikiem 236 głosów “za” do 112 głosów “przeciw”, a teraz zostanie skierowana do senatu.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Biały dom
Znaczna liberalizacja przepisów dotyczących marihuany.

Znaczna liberalizacja przepisów

Zgodnie z tą ustawą dorośli w wieku od 21 lat mogą posiadać do trzech czwartych uncji (21,26g) suszu, pięć gramów haszyszu i produkty zawierające marihuanę do poziomu 300 miligramów THC.

Dorośli mogliby również podarować innym dorosłym takie same ilości produktów z konopi indyjskich i maksymalnie trzy rośliny. Kary za przestępstwa związane z konopiami indyjskimi popełnione przez nieletnich pozostaną niezmienione.

Ustawa pozwoliłaby również dorosłym uprawiać do sześciu krzaków w domu w bezpiecznym, niewidocznym i niedostępnym publicznie miejscu.

Hodowcy domowi mogliby posiadać i przetwarzać marihuanę produkowaną przez ich rośliny, pod warunkiem, że będą to robić w miejscu hodowli.

House Bill 1648 eliminuje także zakazy dotyczące aparatury i akcesoriów, związanych z użytkowaniem marihuany, umożliwiając dorosłym posiadanie, wytwarzanie oraz sprzedaż takich produktów innym osobom dorosłym.

Publiczne spożywanie konopi przez osoby dorosłe będzie nadal nielegalne i grozi grzywną do 100 dolarów. Naruszenie zasad uprawy, np.  utrzymywanie hodowli w miejscu publicznym, podlega karze grzywny w wysokości do 750 dolarów.

Lotne procesy ekstrakcji będą niezgodne z prawem i będą podlegały ściganiu jako wykroczenie klasy A.

Obecne regulacje

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w New Hampshire posiadanie do trzech czwartych uncji marihuany podlega karze grzywny cywilnej w wysokości 100 dolarów, przy czym grzywna wzrasta za trzecie i kolejne przestępstwa. Uprawa marihuany zazwyczaj kończy się więzieniem na okres do jednego roku.

Opinia publiczna opowiada się za legalizacją

Dwa kolejne sondaże opublikowane przez University of New Hampshire Survey Centre wykazały, że ponad dwie trzecie mieszkańców stanu popiera legalizację marihuany do użytku rekreacyjnego.

Matt Simon, dyrektor polityczny ds. reformy polityki dotyczącej marihuany z New England Marijuana Policy Project, powiedział w oświadczeniu, że nadszedł czas, aby politycy posłuchali woli ludzi.

„Mieszkańcy New Hampshire w przeważającej mierze popierają legalność marihuany do użytku przez dorosłych. Zachęcające również jest to, że zdecydowana większość izby reprezentantów mówi jednym głosem.Teraz nadszedł czas, aby gubernator Chris Sununu i Senat uznali, że New Hampshire nie powinno być wyspą prohibicji” – powiedział Simon.

„Marihuana jest obiektywnie mniej szkodliwa niż alkohol, a państwo nie ma uzasadnionego powodu, by nadal karać dorosłych, którzy wybierają bezpieczniejszą substancję”.

Szkoła w New Hampshire
Mieszkańcy New Hampshire w przeważającej mierze popierają legalność marihuany do użytku przez dorosłych.

Gubernator przeciwnikiem ustawy

Nawet jeśli projekt ustawy nr 1648 zostanie przyjęty przez stanowy senat, nadal będzie musiał zostać zatwierdzony przez republikańskiego gubernatora stanu New Hampshire Chrisa Sununu, co nie wydaje się prawdopodobne.

Sununu wcześniej powiedział, że „z całą pewnością” zawetuje każdy projekt legalizacji, „niezależnie od okoliczności”.

W ubiegłym roku udało się zatwierdzić projekt ustawy, który pozwoliłby pacjentom korzystającym z marihuany w celach medycznych hodować w domu do trzech roślin marihuany, ale Sununu zawetował ten projekt. Izba reprezentantów głosowała za uchyleniem weta, ale podobny wysiłek w senacie nie powiódł się.

źródło: 420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *