News Prawo

Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę MORE. Czy marihuana jest już legalna w Stanach?

Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę MORE. Czy marihuana jest już legalna w Stanach? 12 stycznia 2021Leave a comment
Kapitol

• Nowa ustawa Izby Reprezentantów to krok milowy w kwestii legalizacji marihuany.
• Ustawa MORE będzie stanowiła część prawa federalnego i może pozytywnie wpłynąć na rozwój przemysłu konopnego.
• To pierwsza tak ważna ustawa od wielu lat.

Czy marihuana jest teraz legalna w USA?

Nie! Izba Reprezentantów zatwierdziła projekt ustawy, który usuwa marihuanę z listy niebezpiecznych narkotyków. Teraz projekt ustawy trafia do Senatu, a potem do Białego Domu. Dopóki prezydent tego nie podpisze, jest to tylko projekt ustawy.

Więc dlaczego ustawa wywołała taką radość?

Bo to historyczny moment dla branży konopnej.  Ustawa uwzględnia między innymi prawa konsumentów, którzy długo musieli walczyć. Świętowanie tego momentu jest więc uzasadnione. Legalizacja jest potrzebna, ponieważ Senat jest kontrolowany przez republikanów, a nadchodzący prezydent-elekt jest prodemokratyczny, ale antylegalizacyjny.  Headcount.org’s Cannabis Voter Project zachęca ludzi do wysyłania e-maili do swoich senatorów.

Dziecko z amerykańskimi flagami
Ustawa MORE będzie stanowiła część prawa federalnego i może pozytywnie wpłynąć na rozwój przemysłu konopnego

Czym jest amerykańska ustawa MORE?

Kongres przegłosował 228-164, aby uchwalić H.R. 3884 – Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement Act z 2019 roku. To wielka sprawa, ponieważ zawiera ona kilka niezwykłych zapisów.  Po raz pierwszy od lat 70. marihuana nie byłaby traktowana jako równorzędna z heroiną czy PCP. Marihuana nie byłaby już narkotykiem z listy I. Zgodnie z projektem ustawy:

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

„Nie później niż 180 dni od daty wejścia w życie niniejszej ustawy, Prokurator Generalny sfinalizuje opracowywanie przepisów na mocy sekcji 201 lit. a) pkt 2, usuwając marihuanę i tetrahydrokanabinole z wykazów substancji kontrolowanych”.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

„Marihuanę i tetrahydrokanabinole uważa się za lek lub inną substancję, która nie spełnia wymogów włączenia do żadnego wykazu”.

Wojna z marihuaną, która rozpoczęła się w latach 30. ubiegłego wieku, zmieniła życie milionów ludzi. Każdego roku policja dokonuje ponad 600.000 aresztowań z powodu marihuany. Tymczasem jeden na trzech Amerykanów żyje w stanie, gdzie dokonano legalizacji. Legalna marihuana zapewnia 243 000 podstawowych miejsc pracy. Głosowanie w Izbie jest pozytywnym punktem w tym trudnym roku dla branży konopnej roku.

MORE to mniej wyroków związanych z marihuaną

Ustawa MORE mogłaby zacząć przywracać pełne życie obywatelskie milionom ludzi z wyrokami związanymi z marihuaną. Zgodnie z ustawą:

„Zmiany wprowadzone przez niniejszy ustęp do Ustawy o substancjach kontrolowanych (21 U.S.C. 801 i następne) mają moc wsteczną i mają zastosowanie do każdego popełnionego przestępstwa, sprawy w toku, wyroku skazującego oraz, w przypadku nieletniego, do każdego popełnionego przestępstwa, sprawy w toku lub orzeczenia o przestępstwie nieletnim wpisanego przed, w dniu lub po dniu wejścia w życie niniejszej Ustawy”.

Jak mówi major policji Neill Franklin (Ret.), dyrektor wykonawczy spółki „Law Enforcement Action Partnership”:

„Jako policjant, pomagałem prowadzić tzw. wojnę z marihuaną. Ale bez względu na to, jak bardzo się staraliśmy, ile strat byliśmy skłonni ponieść po swojej stronie, ile wydaliśmy dolarów i ile zrujnowaliśmy życia, efekty nigdy nie były doskonałe. Dziś jestem zachwycony widząc, że po prawie pięćdziesięciu latach tej katastrofalnej wojny nasi przywódcy kongresu postanowili wreszcie złożyć broń i spróbować czegoś, co się sprawdzi”.

Federalny podatek od sprzedaży marihuany ma duże znaczenie

Ustawa MORE zawiera podatek legalizacyjny, który zasila fundusz powierniczy „Opportunity Trust Fund”, który płaci za egzekwowanie prawa i pożyczki dla małych firm. Podatek federalny wynosiłby 5% ceny sprzedaży od produktów konopi indyjskich. Zostanie utworzony nowy „Cannabis Justice Office” przy Urzędzie Sprawiedliwości, który będzie zajmował się finansowaniem programów grantowych, w tym:

– Szkoleń zawodowych
– Usług w zakresie powrotu do kraju
– Pomoc prawną w sprawach cywilnych i karnych, w tym uchylania wyroków sądowych w sprawach dotyczących konopi indyjskich
– Programów przeciwdziałania zjawisku analfabetyzmu
– Programów rekreacyjnych i mentorskich dla młodzieży
– Programów i usług edukacji zdrowotnej mających na celu przeciwdziałania wszelkim ubocznym skutkom wojny z narkotykami dla poszczególnych osób lub społeczności.

Młoteczek sędziowski
Federalna pomoc dla małych przedsiębiorstw może stać się łatwiejsza

Leczenie uzależnień od narkotyków dla osób, które najbardziej ucierpiały w wyniku wojny z narkotykami

Lider większości senatu Chuck Schumer powiedział:

„Od dawna uważałem, że wszelkie wysiłki na rzecz zreformowania przepisów dotyczących marihuany w naszym kraju powinny obejmować również istotne środki mające na celu zniwelowanie szkód, jakie zbyt wiele rodzin i społeczności poniosło w wyniku wojny z narkotykami. Te ustawy są częścią szerszego ruchu,  mającego na celu rozwiązanie problemu nierówności w sądownictwie karnym, biznesie i nie tylko”.

Federalna pomoc dla małych przedsiębiorstw może stać się łatwiejsza, a Small Business Administration nie byłby w stanie dyskryminować firm zajmujących się konopiami indyjskimi w zakresie pożyczek i innej pomocy. Reforma imigracyjna została uwzględniona Skreślenie marihuany z ustawy o substancjach kontrolowanych oznacza, że nie może być ona wykorzystana do uruchomienia deportacji lub odrzucenia wniosku o azyl:

„Konopi indyjskich nie można uznać za substancję kontrolowaną, a cudzoziemcowi nie można odmówić przyznania świadczeń lub udzielenia opieki na mocy przepisów imigracyjnych na podstawie jakiegokolwiek zdarzenia, w tym zachowania, ustalenia, przyjęcia, uzależnienia lub nadużycia, aresztowania, orzeczenia wydanego wobec nieletnich lub wyroku skazującego dotyczącego konopi indyjskich, niezależnie od tego, czy zdarzenie miało miejsce przed, w dniu lub po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy”.

Każdy, kto od 1971 r. prowadzi sprawę federalną dotyczącą nieletnich, która miała związek z marihuaną, może ją usunąć na mocy ustawy MORE. Co więcej, każdy w więzieniu za marihuanę otrzymuje „rewizję wyroku” za ewentualne zmniejszenie kary.

Czego nie ma w ustawie MORE?

Ustawa MORE pozwala Stanom pójść własną drogą w odniesieniu do prawa dotyczącego marihuany. Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Konserwatywne stany prawdopodobnie nadal będą zabraniać marihuany na mocy własnego prawa stanowego, w przeciwieństwie do prawa federalnego. Młodzi czarnoskórzy mogą być nadal licznie aresztowani w tych stanach.

Jak zauważają krytycy, ustawa MORE Act to niezręczny krok w kierunku legalnej różnorodności i inkluzji marihuany. Na przykład spóźniona nowelizacja zakazuje zbrodniarzom z przemysłu narkotykowego pracy, zasadniczo karząc ofiary wojny narkotykowej. Steven Hawkins, Dyrektor Wykonawczy Projektu Polityki Marihuanowej, powiedział:

„Nie jest to doskonały projekt ustawy i miejmy nadzieję, że przynajmniej jeden przepis może zostać usunięty przed jej ostatecznym uchwaleniem… Polityka ta może zablokować udział w legalnym rynku wielu osobom oskarżonym o wcześniejsze przestępstwa związane z marihuaną, co ograniczy naszą zdolność do stworzenia sprawiedliwego i uczciwego przemysłu marihuanowego.

Fakt, że może mieć ona zastosowanie do osób, które nigdy nie zostały nawet skazane za przestępstwo, czyni ją szczególnie nie do przyjęcia.”

Źródło: https://www.leafly.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."