W latach sześćdziesiątych w Europie odsetek osób korzystających z konopi indyjskich znacznie wzrósł. Dziś o wiele więcej Europejczyków niż kiedykolwiek wcześniej stosuje konopie indyjskie rekreacyjnie i w celach medycznych.
Ponadto konopie medyczne są zatwierdzane w coraz większej liczbie krajów. Z tego względu wskaźniki używania prawdopodobnie wzrosną w nadchodzącej dekadzie lub dwóch.
Największą ironią jest to, że zakaz posiadania marihuany w rzeczywistości nie przyczynił się istotnie do ograniczenia popytu lub zmniejszenia liczby entuzjastów konopi.
Jednakże marihuana nie pochodzi z Europy. Uważa się, że pochodzi ona z subkontynentu indyjskiego i Azji Środkowej.
Konopie indyjskie i francuska inwazja na Egipt
Jedno z pierwszych doniesień w źródłach europejskich wskazuje, że na marihuanę biali ludzie natknęli się w Egipcie pod koniec XVII wieku. Napoleon Bonaparte zaatakował wówczas Egipt w 1798 r.
Tysiące żołnierzy zostało wysłanych do tego afrykańskiego kraju w ramach kampanii trwającej do 1801 r. Bonaparte bronił między innymi francuskiego handlu i interesów handlowych.
Kampania obejmowała dalekie wojaże na Bliskim Wschodzie, głównie w Syrii i Egipcie. Kultura muzułmańska sprawiła, że podczas tej kampanii żołnierze nie mieli do dyspozycji alkoholu.
Produkcja alkoholu została zabroniona na mocy prawa islamskiego. Francuskim żołnierzom zależało jednak na zabawie i relaksie w Egipcie i Syrii, a miejscowi mieli idealne rozwiązanie w postaci haszyszu.
Hash klasy wojskowej
Żołnierze bardzo ucieszyli się z haszyszu i szybko rozeszły się wieści o jego niesamowitych właściwościach. Alkohol musiał zostać wyłączony z użytku wojaków ze względu na lokalny zakaz.
Natomiast hash okazał się bardzo popularny i w każdym razie była to jedyna rozrywka dostępna dla żołnierzy. Hash musiał wydawać się dziwnym doświadczeniem dla francuskich żołnierzy, którzy nie doświadczyli nigdy wcześniej czegoś podobnego.
I czym to poskutkowało?
Nagle powstała ogromna liczba fanów marihuany i wielu wróciło do Europy, gotowych by opowiedzieć tę historię swoim znajomym, oczywiście zabierając ze sobą próbkę nowej używki.
Jednak koniec końców to bardzo hipokrytyczne, że zakaz spożywania alkoholu pozwolił na wprowadzenie tak przyjemnej alternatywy w postaci haszyszu.
Zainteresowanie konopiami wciąż nabierało tempa, a doniesienia o pozytywnych skutkach ich zażywania nadal spływały do Europy. Francuski doktor Jacques-Joseph Moreau odbył podróż badawczą po Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej w latach 30. XIX wieku i pisał o psychologicznych skutkach używania i zastosowaniu marihuany.
Moreau był wpływową postacią, która została członkiem paryskiego klubu des Hashischins (dosłownie: Klub zjadaczy haszyszu). Powstał on w 1844 roku i można go uznać za pierwszy cannabis social club.
Członkowie spotykali się regularnie w hotelu de Lauzon w Paryżu. Członkowie klub spożywali w ówczesnym czasie naprawdę ogromną ilość konopi.
Uważano, że wśród wykształconych konopie mają bardzo pozytywny wpływ na kreatywność. Haszysz był popularny zarówno wśród pisarzy, poetów, artystów, jak i filozofów.
Ucząc się od żołnierzy Bonapartego odkryli oni, że spożywanie i palenie dużych ilości haszyszu wywołuje różne stany psychiczne. Moreau był pierwszym naukowcem, który napisał książkę o narkotykach w 1845 roku, zatytułowaną Hashish and Mental Alienation.
Moreau eksperymentował na sobie, zażywając duże ilości hashu i badając różne stany między snem, świadomością, a byciem pod silnym psychologicznym oraz farmakologicznym wpływem haszyszu.
W tym czasie wzrosła również świadomość społeczeństwa na temat narkotyków, takich jak konopie indyjskie i opium oraz wzrósł też stopień zainteresowania Europejczyków tymi substancjami.
Inni lekarze, tacy jak np. William Brooke O’Shaughnessy, wykorzystywali i badali marihuanę podczas pracy jako oficerowie medyczni. Sam William przywiózł ze sobą dużą ilość konopi indyjskich z Bengalu, co spowodowało pogłębienie europejskiego zainteresowania tematem haszyszu.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Popularność konopi rośnie
Wraz ze wzrostem popularności konopi, zaczęły powstawać liczne ograniczenia i zakazy. Pod koniec 1800 r. korzystanie z konopi indyjskich w Europie zaczęło gwałtownie rosnąć.
Różne europejskie szlaki handlowe, imperia i kolonie sprawiły, że używanie konopi indyjskich szybko rozprzestrzeniało się z jednego kraju do drugiego. Nasiona konopi były łatwe w transporcie i rosły bardzo szybko w nowych miejscach.
Wiadomo było, że z pewnością po pierwszych zbiorach zawsze będą kolejne. W ten sposób konopie rozprzestrzeniły się z Europy do Ameryki Południowej i daleko poza nią.
Wielu z pierwszych osób, które spopularyzowały używanie konopi indyjskich to szlachetni odkrywcy, lekarze i wpływowi pisarze.
Niestety w momencie, w którym kultura konopi zaczęła się rozprzestrzeniać, robotnicy i niewolnicy coraz bardziej nadużywali jej właściwości.
Doprowadziło to do tego, że władze chciały ograniczyć dostępność marihuany w celu utrzymania ładu i porządku społecznego.
Na przełomie XIX i XX wieku wprowadzono różne formy zakazu. Wiele z tych przepisów miało na celu zapobieganie korzystaniu z konopi indyjskich.
Połowa XX wieku – rozpoczyna się wojna z narkotykami
Gdy używanie konopi zaczęło być popularne w latach 50. i 60. XX wieku, zaniepokojone rządy zaczęły znacznie mocniej je ograniczać.
Organizacja Narodów Zjednoczonych prowadziła bardzo agresywną politykę, włącznie z różnymi konwencjami dotyczącymi konopi indyjskich oraz przeciwko ich użytkownikom.
Jednak źle skonstruowane zapisy stwierdzającę nielegalność marihuany spowodowały odwrotny skutek. Ludzie jeszcze bardziej zainteresowali się marihuaną.
Konwencje ONZ przeciwko konopiom indyjskim po prostu nie działały. Od lat 60. XX wieku w Europie popularność marihuany dosłownie eksplodowała, jak i na całym świecie.
Ludziom nie podobało się, że normowano prawnie, jak mają się zrelaksować. Gwałtownie zareagowali też na to, że mogą być za korzystanie z konopi osądzani lub stygmatyzowani.
Liberalizacja i zastosowania medyczne
Wielu Europejczyków uważało, że ograniczenia dotyczące używania konopi indyjskich były niewłaściwą i nadmierną reakcją ze strony państw i ONZ. Zakaz nie działał z jednego prostego powodu, a mianowicie: ludzie lubili marihuanę i nienawidzili, gdy inni mówili im żeby z niej nie korzystali.
W 1972 r. rząd holenderski zaczął rozróżniać niebezpieczne i mniej niebezpieczne narkotyki. Przybyła odsiecz w postaci polityki tolerancji w stosunku do marihuany, a coffeshopy zaczęły dostarczać mieszkańcom (i licznym turystom) legalne konopie indyjskie.
Obecnie miliony Europejczyków już teraz mogą bezpiecznie korzystać z marihuany. Co więcej, wielu nowych użytkowników marihuany zauważyło, że może ona bardzo pozytywnie wpływać na wiele podstawowych czynników zachodzących w organizmie zarówno ludzkim, jak i zwierzęcym.
Jak wskazują badania, marihuana ma pewne niezwykłe właściwości dla osób cierpiących na wiele schorzeń.
Zastosowanie marihuany w medycynie i świadomość społeczeństw
Od wielu lat wysuwa się roszczenia w sprawie zastosowań medycznych konopi indyjskich. Niestety do niedawna nie były one traktowane poważnie.
Wielka Brytania zalegalizowała marihuanę medyczną w 2018 r. Mimo tego propaganda skierowana przeciwko konopiom wywarła swoje piętno w umysłach szerokiego spektrum odbiorców, co pokutuje aż do dzisiaj.
Marihuana medyczna szybko stała się gorącym tematem w takich miejscach jak USA i została zalegalizowana w Kalifornii w 1994 r. Dowody na jej lecznicze właściwości można łatwo odrzucić, ale nie można ich całkowicie zignorować.
W miarę jak używanie marihuany w medycynie zyskało na popularności, zainteresowanie publiczne i wskaźniki konsumpcji nadal rosły.
Przepisy i regulacje dotyczące zwalczania konopi zaczęły być coraz bardziej nowelizowane i kierowały się w stronę legalizacji. Odmiany konopi bogate w CBD dodatkowo wzmocniły medyczne argumenty do używania konopi indyjskich.
Firmy takie jak Dutch Passion również poszukują selektywnej hodowli, aby wzbogacić odmiany konopi indyjskich niektórymi mniej znanymi kannabinoidami, które mogą otworzyć nowe możliwości medyczne w przyszłości.
Przyszłość marihuany w Europie
Historia marihuany pokazuje nam, że marihuana ma tendencję do bycia głównym tematem na forum międzynarodowym.
Po legalizacji marihuany medycznej strach ze strony frontów politycznych maleje, a legalność marihuany rekreacyjnej może być dyskutowana z mniejszym odrzuceniem ze strony przeciwników w sporze.
Decyzja tak wielu stanów USA, jak i państw takich jak Kanada i Urugwaj, o legalizacji marihuany wskazuje potencjalny kierunek, w jakim sytuacja będzie się rozwijać zarówno w Europie, jak i na świecie.
Mniej więcej w następnej dekadzie pierwsze kraje europejskie zalegalizują rekreacyjną marihuanę. To jest bardziej niż pewne. Europa może wkrótce zobaczyć legalną, komercyjną uprawę konopi dla użytkowników medycznych i rekreacyjnych.
https://www.softsecrets.com/gb/news/history-of-cannabis-in-europe/
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.