Naukowcy twierdzą, że na chwilę obecną nie ma jeszcze wystarczających danych, aby ustalić, czy stosowanie konopi może wpływać na rozwój lub funkcjonowanie mózgu u młodych ludzi z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).
- Według aktualnych danych, młodzież z ADHD jest bardziej podatna na uzależnienie od narkotyków i alkoholu.
- Nadużywanie substancji psychoaktywnych wiąże się z zaburzeniami funkcji poznawczych.
- Na chwilę obecną nie zidentyfikowano negatywnego skutku stosowania konopi u osób z ADHD na tle neuropsychologicznym.
Co mówią dane dotyczące wpływu stosowania konopi na mózg młodych osób z ADHD?
Ten wniosek jest częścią niedawno opublikowanego, szczegółowego przeglądu, który pojawił się w Harvard Review of Psychiatry (recenzowane czasopismo medyczne obejmujące wszystkie aspekty psychiatrii).
„Zebrane podczas dotychczasowych badań informacje nie potwierdzają ani efektu uzależniającego, ani interakcji – ochronnej lub szkodliwej – z mózgami młodych osób z ADHD, związanej ze stosowaniem konopi„
– napisał w przeglądzie dr Philip Cawkwell z Uniwersytetu Medycznego w Stanford.
Jak podaje Wolters Kluwer Health, czyli firma odpowiedzialna za publikowanie wspomnianego czasopisma medycznego – uzyskanie stuprocentowej pewności co do wpływu użytkowania konopi na funkcjonowanie mózgu młodych ludzi z ADHD wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań.
„W celu ustalenia możliwego – pozytywnego lub negatywnego – wpływu konopi na strukturę, funkcjonowanie i zachowanie mózgu u młodych ludzi z ADHD potrzeba przeprowadzić więcej szczegółowych badań”.
Przegląd badań
Próbując określić wpływ użytkowania konopi na osoby z ADHD w okresie dojrzewania, badacze przyjrzeli się w sumie 11 badaniom. W każdym z nich uzyskano informacje dotyczące rozwoju neurologicznego w określonej grupie wiekowej osób, które stosowały konopie oraz tych, które ich nie użytkowały.
Chociaż
„żadne z badań nie zidentyfikowało jakiejkolwiek interakcji w zakresie neuropsychologicznym”,
to jednak w przeglądzie zwrócono uwagę na to, że dwa badania
„wykryły niekorzystne, zróżnicowane skutki używania konopi w bardzo młodym wieku”.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Młodzi ludzie z ADHD są bardziej podatni na uzależnienie?
Około jedna czwarta nastolatków uzależniona od substancji psychoaktywnych cierpi również na ADHD. Według opublikowanych w przeglądzie informacji – młodzież z ADHD jest sześciokrotnie bardziej narażona na nadużywanie narkotyków lub alkoholu.
Zarówno ADHD, jak i nadużywanie marihuany, są związane z zaburzeniami funkcji poznawczych. W przeglądzie zasugerowano, że
„marihuana może wpływać na funkcje poznawcze u młodzieży z ADHD”.
Istnieje wiele kwestii, które należy zbadać w celu uzyskania jaśniejszego obrazu dotyczącego użytkowania marihuany przez młodych ludzi z ADHD.
Szczegółowe badania powinny skupić się na takich kwestiach, jak różnice w skutkach stosowania marihuany w zależności od wieku osoby, częstotliwości jej stosowania i tego, jakie znaczenie w tym wszystkim może mieć siła działania psychoaktywnego.
Co mówią poprzednie badania?
W opublikowanym przeglądzie badań można przeczytać, że:
„aktualne wyniki badań są niewystarczające, aby móc potwierdzić hipotezę dotyczącą tego, że użytkowanie konopi ma szkodliwy pod kątem neuropsychologicznym wpływ na młodzież z ADHD. Potrzebne są bardziej szczegółowe i długoterminowe badania, aby móc dostarczyć lekarzom i pacjentom rzetelne informacje o skutkach używania konopi indyjskich przez młodzież z ADHD”.
„Pomimo, że użytkowanie konopi wykazuje wyraźnie niekorzystny wpływ na funkcje poznawcze, to jednak żadne badanie nie wykazało znaczącego wpływu stosowania konopi na te wskaźniki u osób z ADHD w porównaniu z osobami, które nie użytkują konopi”
– stwierdzają autorzy jednego z badań.
Celem dalszych badań powinno być uzyskanie odpowiedzi na pytania, na które ze względu na brak szczegółowych danych nie udzielono jeszcze odpowiedzi. Istotne jest zrozumienie tego, czy konopie rzeczywiście mogą powodować zmiany neuronalne u młodzieży z ADHD i jaki może mieć to wpływ na funkcjonowanie mózgu.
źródło: https://420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.