Nauka News

Czy konopie wpływają na rozwój i funkcjonowanie mózgu młodych ludzi z ADHD?

Czy konopie wpływają na rozwój i funkcjonowanie mózgu młodych ludzi z ADHD? 16 sierpnia 2021Leave a comment
Młoda kobieta

Naukowcy twierdzą, że na chwilę obecną nie ma jeszcze wystarczających danych, aby ustalić, czy stosowanie konopi może wpływać na rozwój lub funkcjonowanie mózgu u młodych ludzi z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

 • Według aktualnych danych, młodzież z ADHD jest bardziej podatna na uzależnienie od narkotyków i alkoholu.
 • Nadużywanie substancji psychoaktywnych wiąże się z zaburzeniami funkcji poznawczych.
 • Na chwilę obecną nie zidentyfikowano negatywnego skutku stosowania konopi u osób z ADHD na tle neuropsychologicznym.

Co mówią dane dotyczące wpływu stosowania konopi na mózg młodych osób z ADHD?

Ten wniosek jest częścią niedawno opublikowanego, szczegółowego przeglądu, który pojawił się w Harvard Review of Psychiatry (recenzowane czasopismo medyczne obejmujące wszystkie aspekty psychiatrii).

„Zebrane podczas dotychczasowych badań informacje nie potwierdzają ani efektu uzależniającego, ani interakcji – ochronnej lub szkodliwej – z mózgami młodych osób z ADHD, związanej ze stosowaniem konopi

– napisał w przeglądzie dr Philip Cawkwell z Uniwersytetu Medycznego w Stanford.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Jak podaje Wolters Kluwer Health, czyli firma odpowiedzialna za publikowanie wspomnianego czasopisma medycznego – uzyskanie stuprocentowej pewności co do wpływu użytkowania konopi na funkcjonowanie mózgu młodych ludzi z ADHD wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań.

„W celu ustalenia możliwego – pozytywnego lub negatywnego – wpływu konopi na strukturę, funkcjonowanie i zachowanie mózgu u młodych ludzi z ADHD potrzeba przeprowadzić więcej szczegółowych badań”.

Roślina marihuany
Żadne z badań nie zidentyfikowało jakiejkolwiek interakcji w zakresie neuropsychologicznym

Przegląd badań

Próbując określić wpływ użytkowania konopi na osoby z ADHD w okresie dojrzewania, badacze przyjrzeli się w sumie 11 badaniom. W każdym z nich uzyskano informacje dotyczące rozwoju neurologicznego w określonej grupie wiekowej osób, które stosowały konopie oraz tych, które ich nie użytkowały.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Chociaż

„żadne z badań nie zidentyfikowało jakiejkolwiek interakcji w zakresie neuropsychologicznym”,

to jednak w przeglądzie zwrócono uwagę na to, że dwa badania

„wykryły niekorzystne, zróżnicowane skutki używania konopi w bardzo młodym wieku”.

Młodzi ludzie z ADHD są bardziej podatni na uzależnienie?

Około jedna czwarta nastolatków uzależniona od substancji psychoaktywnych cierpi również na ADHD. Według opublikowanych w przeglądzie informacji – młodzież z ADHD jest sześciokrotnie bardziej narażona na nadużywanie narkotyków lub alkoholu.

Zarówno ADHD, jak i nadużywanie marihuany, są związane z zaburzeniami funkcji poznawczych. W przeglądzie zasugerowano, że

„marihuana może wpływać na funkcje poznawcze u młodzieży z ADHD”.

Istnieje wiele kwestii, które należy zbadać w celu uzyskania jaśniejszego obrazu dotyczącego użytkowania marihuany przez młodych ludzi z ADHD.

Szczegółowe badania powinny skupić się na takich kwestiach, jak różnice w skutkach stosowania marihuany w zależności od wieku osoby, częstotliwości jej stosowania i tego, jakie znaczenie w tym wszystkim może mieć siła działania psychoaktywnego.

Krzyczący młody mężczyzna
Użytkowanie konopi wykazuje wyraźnie niekorzystny wpływ na funkcje poznawcze

Co mówią poprzednie badania?

W opublikowanym przeglądzie badań można przeczytać, że:

„aktualne wyniki badań są niewystarczające, aby móc potwierdzić hipotezę dotyczącą tego, że użytkowanie konopi ma szkodliwy pod kątem neuropsychologicznym wpływ na młodzież z ADHD. Potrzebne są bardziej szczegółowe i długoterminowe badania, aby móc dostarczyć lekarzom i pacjentom rzetelne informacje o skutkach używania konopi indyjskich przez młodzież z ADHD”.

„Pomimo, że użytkowanie konopi wykazuje wyraźnie niekorzystny wpływ na funkcje poznawcze, to jednak żadne badanie nie wykazało znaczącego wpływu stosowania konopi na te wskaźniki u osób z ADHD w porównaniu z osobami, które nie użytkują konopi”

– stwierdzają autorzy jednego z badań.

Celem dalszych badań powinno być uzyskanie odpowiedzi na pytania, na które ze względu na brak szczegółowych danych nie udzielono jeszcze odpowiedzi. Istotne jest zrozumienie tego, czy konopie rzeczywiście mogą powodować zmiany neuronalne u młodzieży z ADHD i jaki może mieć to wpływ na funkcjonowanie mózgu.

źródło: https://420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."