Medycyna News

Czy THC może łagodzić skutki ADHD?

Czy THC może łagodzić skutki ADHD? 13 lipca 2021Leave a comment
Kolorowe tabletki

Nadpobudliwość ruchowa to schorzenie dotyczące w dużej mierze dzieci oraz młodzież. Wbrew pozorom jednak nieleczona często towarzyszy człowiekowi przez resztę życia. Wedle statystyk mówi, że nawet 10% ludzi młodych może odczuwać efekty ADHD. Dzieci z tym syndromem często doświadczają: 

 • trudności z koncentracją, 
 • gorszych wyników w nauce,
 • problemów z komunikacja interpersonalną, 
 • kłopotów z komunikacja werbalną i dostosowaniem tonu głosu,
 • nadmiaru energii i braku kontroli nad odruchami. 

Niestety, nie ma jednej skutecznej metody leczenia ADHD. Jest to bardzo duży problem, a naukowcy postanowili opracować nową terapię. Jaką? 

Jak działa marihuana w przypadku ADHD?

Nadpobudliwość ruchową diagnozuje się już od końca lat 60 XX wieku. W terapiach najczęściej wykorzystywano psychostymulanty pokroju Concerta bądź Adderallu, jednak  środki te posiadają bardzo duże skutki uboczne. Dla przykładu Adderall może wywoływać zarazem euforię, jak i niepokoje.

Concerta z kolei odpowiada za stany paranoidalne, a nawet może wywoływać ograniczony kontakt z rzeczywistością. Leki psychotropowe charakteryzują się podobną strukturą do amfetaminy, przez co mogą prowadzić do uzależnień.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Marihuana w słoiczku
U pacjenta korzystającego z leków na bazie THC obserwuje się często znaczną poprawę koncentracji

Dlaczego marihuana ma przewagę nad innymi lekami? 

W głównej mierze z tego względu, że wielu chorych już wcześniej miało do czynienia z lekami amfetamino-podobnymi. U pacjenta korzystającego z leków na bazie THC obserwuje się często znaczną poprawę koncentracji, a także większy apetyt.

Niejednokrotnie marihuana może również wpływać na zdecydowanie większą samokontrolę. Wiele osób w obawia się uzależnienia. W praktyce jednak nie zdają sobie sprawy, że psychostymulanty dają o wiele większe prawdopodobieństwo uzależnienia pacjenta niż konopie.

Do dnia dzisiejszego niestety brakuje w znacznym stopniu odpowiedniej ilości badań, które potwierdzałyby 100% skuteczność marihuany przy ADHD. Działanie konopi przynosi jednak widoczny efekt, co zresztą potwierdzają sami pacjenci cierpiący na nadpobudliwość ruchową. 

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Dlaczego THC pomaga przy ADHD?

ADHD związane jest z niedostateczną ilością dopaminy w mózgu. Brak hormonu szczęścia powoduje problem w procesach poznawczych, a tym samym może stawać się przyczyną nadpobudliwości. Leki pokroju Ritalinu i wspomnianego Adderallu stymulują powstawanie dopaminy.

Niestety, ceną są oczywiście efekty uboczne. Marihuana z kolei jest w pełni naturalna w stosunku do syntetycznych leków i nie wywołuje kolejnych objawów ani nie uzależnia.

Kto odpowiada za odkrycie wpływu THC na ADHD?

Był to dr David Bearman będący pionierem badań nad zastosowaniem medycznej marihuany w przypadku ADHD. Kannabinoidy ściśle współpracują z dopaminą, która jest niezbędna w celu przeciwdziałania nadpobudliwości ruchowej.

Jeśli w naturalnym systemie gospodarującym hormonem szczęścia występują braki, to uzupełnić może je dostarczenie do organizmu THC. Bearman wskazuje na to, że marihuana nie leczy ADHD, ale zwiększa ilości dopaminy i minimalizuje tym samym skutki schorzenia.

W praktyce działa na tej samej zasadzie, co np. Adderall, jednak nie wyniszcza z czasem organizmu i układu nerwowego. Dla przykładu Ritalin powoduje wiązanie się dopaminy, ale w ten sposób, że spowalnia jej rozkład. To natomiast prowadzi do zaburzenia jej wydzielania.

Marihuana natomiast wyrównuje niedobór dopaminy w kontrolowany sposób i nie stara się zmieniać pracy organizmu. Jedynie reguluje sposób wydzielania się hormonu szczęścia. Skuteczność marihuany potwierdzają badania przeprowadzone przez niemieckich badaczy na odmianie medycznej.

Marihuana susz
Kannabinoidy ściśle współpracują z dopaminą, która jest niezbędna w celu przeciwdziałania nadpobudliwości ruchowej

W ramach konferencji 7th European Workshop on Cannabinoid Research and IACM 8th Conference on Cannabinoids in Medicine w roku 2015 eksperci wskazali, że w ich wynikach na 30 osób, które nie zareagowały na Adderall i Ritalin, wszystkie poczuły zmianę na lepsze przy skorzystaniu z leków na bazie marihuany.

Wdrożenie konopi do ich leczenia spowodowało wzrost koncentracji, a także lepszy sen przy obniżonej nadpobudliwości ruchowej.

Czy marihuana jest lekiem na wszystko?

Zdecydowanie nie! Jednak pomaga, a to jest bardzo ważne. Niewątpliwie konieczne jest prowadzenie dalszych badań, które dadzą wielu z nas nadzieję na lepsze jutro, a w szczególności osobom dorosłym i młodszym, które cierpią na ADHD.

Wciąż potrzebne są kolejne badania, testy bądź eksperymenty, które pozwolą z czasem w pełni wdrożyć medyczną marihuanę do terapii przeciwko nadpobudliwości  ruchowej. W perspektywie kilku następnych lat możemy oczekiwać prawdziwego przełomu sprawie marihuany i ADHD.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."