• Istnieją badania, która pozwalają rozpoznać alergię na pyłki lub roślinę marihuany.
• Objawy alergii na konopie są dość zbliżone do standardowych objawów alergicznych, jednak występuje kilka wyjątków.
Uczulenie i alergia na konopie?
Alergia to dolegliwość, na którą cierpią miliony ludzi na całym świecie. Istnieją pewne powszechne alergeny, takie jak trawa, pyłki i kurz – ale co jeśli okaże się, że masz alergię na coś mniej powszechnego, coś, co Ci się podoba lub co może być dla Ciebie lekarstwem? Co w sytuacji, jeśli masz alergię na konopie indyjskie?
Brzmi to niefortunnie, ale tak, możesz być uczulony na konopie indyjskie. W związku z tym, że konopie stają się coraz bardziej popularne na całym świecie, doniesienia o reakcjach alergicznych również pojawiają się częściej.
Czym są alergie?
Alergie to po prostu reakcja immunologiczna organizmu na pewne substancje obce. Kiedy masz reakcję alergiczną, Twój układ odpornościowy wytwarza przeciwciała do zwalczania konkretnego alergenu, który został sklasyfikowany jako szkodliwy, choć niekoniecznie musi tak być.
Podobnie jak orzeszki ziemne, których śladowe ilości mogą powodować poważne reakcje u niektórych osób, mimo że orzeszki ziemne zazwyczaj nie są substancją niebezpieczną.
Reakcje alergiczne różnią się u poszczególnych osób i mogą mieć różny stopień nasilenia, od łagodnego podrażnienia aż do zagrażających życiu reakcji, jak zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem.
Większość alergii nie zostaje wyleczona, ale w niektórych przypadkach może się zmieniać, a z czasem nawet zniknąć. Wiele osób cierpi na alergie jako niemowlęta lub dzieci i w końcu z nich wyrasta. Na przykład bardzo często zdarza się, że dzieci mają alergię na laktozę i wyrastają z niej przed ukończeniem pierwszego roku życia.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Jakie alergeny posiadają konopie indyjskie?
Jeśli chodzi o alergie roślinne, osoba jest uczulona na pewne związki w lub na roślinie, a nie na całą roślinę. Mogą się one wahać od substancji chemicznych w roślinie, takich jak kannabinoidy, do czynników zewnętrznych, które nie zawsze mogą być powszechne, jak pleśń.
Pyłek – proszek uwalniany przez drzewa, trawy, chwasty i inne rośliny – jest najczęstszym alergenem na świecie. Ziarna pyłku konopi indyjskich są bardzo lekkie i prężne, co pozwala im dryfować na odległość wielu kilometrów.
Zwiększa to ich potencjał jako powszechnego alergenu. Pyłek jest zazwyczaj produkowany tylko przez męskie lub żeńskie rośliny konopi indyjskich, które dają obupłciowe męskie kwiaty, chociaż są od tego pewne wyjątki.
Jest też pleśń marihuany. Pleśń jest rodzajem zarodników, które rosną na roślinach w mniej korzystnych warunkach. Często rośnie na opadłych liściach, starych kłodach i niektórych rodzajach traw. Większość pleśni rośnie w wilgotnej atmosferze, ale istnieją też niektóre rodzaje pleśni występujących w suchych warunkach pogodowych.
Porozmawiajmy teraz o kannabinoidach. Jakkolwiek niefortunne by to nie było, istnieją doniesienia o samych kannabinoidach, które są przyczyną reakcji alergicznych. Badanie opublikowane w 1971 roku określało kannabinoidy jako alergeny na podstawie dodatnich reakcji skórnych w testach ukłucia u badanych pacjentów.
Jakie są objawy alergii na konopie indyjskie?
Tutaj robi się ciekawie. Ponieważ konopie indyjskie mogą powodować pewne nieprzyjemne skutki uboczne (suche oczy i usta, nadmierny kaszel, uczucie rumienia, itp.), niektórzy mylą je z alergią na konopie indyjskie. Trudno jednoznacznie stwierdzić, że istnieje realna różnica między wymienionymi objawami a prawdziwą reakcją alergiczną.
I warto jeszcze raz wspomnieć, że istnieje różnica między alergią na pleśń, która mogła rozwinąć się na źle wyleczonych/utrzymywanych roślinach, a alergią na rzeczywiste związki roślinne. Udokumentowano, że wdychanie pyłku marihuany powoduje szereg objawów, w tym alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, astmę, zator nosowy, świąd gardła, kaszel, świszczący oddech i duszność (trudności w oddychaniu).
To, co dla wielu osób może być nieoczekiwane, to fakt, że całkiem sporo przypadków alergicznego podrażnienia skóry, pokrzywki było związanych z konopiami indyjskimi, zarówno w wyniku spożycia, jak i obchodzenia się z roślinami w inny sposób.
Diagnoza alergia. Czy jesteś uczulony na konopie?
Po pierwsze, jeśli uważasz, że masz alergię jakiegokolwiek rodzaju i chcesz zbadać sprawę dalej, musisz umówić się na wizytę u licencjonowanego alergologa. Czasami można postawić diagnozę, przeglądając objawy, ale w większości przypadków test ukłucia skóry będzie rozwiązaniem.
Badanie krwi na obecność alergenów jest wykonywane w celu sprawdzenia, czy dana osoba jest uczulona na konkretną substancję.
Ponieważ przeciwciała IgE są unikalne dla każdego alergenu, badanie na obecność specyficznych wariantów we krwi może pomóc w ustaleniu, czy dana osoba jest uczulona. Badania te nie są inwazyjne i można liczyć na szybkie wyniki.
Gdy ktoś ma pozytywny wynik testu ukłucia skóry w odniesieniu do konkretnego alergenu, nie musi to oznaczać, że wystąpią u niego reakcje negatywne. Dlatego lekarze muszą porównać wyniki testów skórnych z czasem i miejscem wystąpienia u danej osoby objawów, aby sprawdzić, czy są one zgodne.
Jeśli wynik testu skórnego jest negatywny, ale nadal podejrzewa się alergię, można wykonać test śródskórny, który zagłębia się nieco w skórę. Po każdym z tych testów, obszar ten jest obserwowany przez około 15 minut, aby sprawdzić, czy występuje reakcja. Oczywiście, im bardziej intensywna jest reakcja miejscowa, tym większa jest wrażliwość na alergen.
Podsumowanie: czy można mieć uczulenie na konopie?
Koncepcja alergii na konopie jest stosunkowo nowa i pierwsze badania, które posiadamy, wskazują, że nie jest to bardzo powszechna alergia, więc to dobra wiadomość! Jeśli uważasz, że możesz mieć alergię na jakąkolwiek substancję, porozmawiaj z lekarzem, aby znaleźć rozwiązanie.
Źródło: https://420intel.com/
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.