Jak wynika z nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie Economic Inquiry – legalizacja marihuany rekreacyjnej wiąże się z co najmniej 10% spadkiem liczby umieszczeń w placówkach pomocy społecznej. Oznacza to, że wskutek powszechniejszego dostępu do konopi, mniejszy odsetek dzieci może cierpieć z powodu przemocy fizycznej, zaniedbania, zatrzymania rodziców przez policję oraz nadużywania alkoholu i innych narkotyków. Badania wskazują, że tam, gdzie konopie są znacznie lepiej dostępne – może występować mniej przypadków przemocy domowej, a mniej dzieci trafia do rodzin zastępczych. Z czego to wynika?
Marihuana, przemoc i rodziny zastępcze
Naukowcy z University of Mississippi przeanalizowali dane z kilku źródeł, wykorzystując przy tym metodę różnicowania (difference-in-differences). Dzięki temu porównali oni różne trendy w systemach opieki zastępczej w stanach, które zalegalizowały marihuanę z tymi, w których nie jest ona legalna. Badacze podkreślają, że: „nasze najbardziej ostrożne szacunki wskazują, że legalizacja powoduje spadek liczby przyjęć do pieczy zastępczej, a efekty dekryminalizacji w kolejnych latach po legalizacji ulegają zwielokrotnieniu”.
Naukowcy szacują, że legalizacja zmniejsza liczbę umieszczonych w rodzinach zastępczych o wspomniane co najmniej 10%. Tutaj trzeba wskazać, że rezultaty stają się coraz bardziej zauważalne szczególnie latach następujących po legalizacji. Wskutek zmiany przepisów drastycznie zmniejsza się odsetek przyjęć do rodzin zastępczych dzieci z powodu nadużywania narkotyków i alkoholu przez rodziców, przemocy fizycznej i zaniedbania.
Legalizacja wpływa nie tylko na kwestie społeczne – okazuje się korzystna ekonomicznie
W badaniu znajduje się również analiza potencjalnego wpływu ekonomicznego wynikającego z mniejszego obciążenia opieki społecznej. Na podstawie wcześniejszych testów wykazano, że jedno dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej kosztuje średnio 25 tys. dolarów. Natomiast legalizacja w całym kraju „zmniejszyłaby obciążenie finansowe systemu opieki zastępczej o około 675 mln dolarów rocznie”. Wykorzystując dane z Adoption and Foster Care Analysis Reporting System z lat 2000-2017 i innych źródeł naukowcy zauważyli, że liczba miejsc w opiece zastępczej stopniowo spadała w stanach, które wprowadziły reformę związaną z powszechniejszym dostępem do marihuany.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Autorzy badania zaproponowali kilka teorii wyjaśniających ten trend
„Legalizacja może mieć bezpośredni wpływ na kwestię opieki zastępczej, gdyż zmianie ulega dobrobyt dzieci. Wynika to pośrednio ze zmiany polityki i postaw wobec korzystania z używek, alkoholu i marihuany w domu rodzinnym. Tam, gdzie konopie są legalne, łatwiej jest otrzymać dofinansowanie na kampanię społeczno-edukacyjną na temat szkodliwości, właściwości i wpływu marihuany na człowieka. Ponadto konsumenci częściej sięgają po THC niż alkohol”. Autorzy dodatkowo uważają, że konopie nie wywołują pobudzenia i agresji. Marihuana ma działanie relaksujące i wyciszające, co może ograniczać przemoc domową czy kłótnie wskutek spożycia alkoholu. Substytucja marihuany w stosunku do innych substancji może być ważnym elementem wpływu legalizacji na spadek liczby dzieci trafiających do domów opieki społecznej.
Legalizacja niesie za sobą wiele korzyści
Przykładowo, jak wykazały wcześniejsze badania – przyznanie dorosłym regulowanego dostępu do marihuany wydaje się wiązać z mniejszym spożyciem alkoholu. Legalizacja marihuany może skutkować mniejszą liczbą zaniedbań rodzicielskich, przypadków przemocy domowej lub złego traktowania związanego z nadużywaniem alkoholu. Niestety, na ten moment szczegóły tego mechanizmu nie są jeszcze dla autorów badania w 100% jasne.
Zastrzegają oni jednak, że potrzebne są dodatkowe badania, aby „zrozumieć, czy efekty krótko- i średnioterminowe działają również w dłuższej perspektywie. Na razie wspomniane na początku artykuły prognozy długoterminowe są jedynie hipotezami. W kilku stanach, takich jak Kalifornia, które zalegalizowały marihuanę, wprowadzono również specjalne przepisy chroniące prawa rodzicielskie osób dorosłych lub pacjentów stosujących medyczną marihuanę.
Źródło: https://www.marijuanamoment.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.