Marihuana medyczna na terenie Polski dostępna jest w formie leku od roku 2018. Ma ona zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Obecnie jednak coraz większa liczba ludzi przekonuje się do konopi.
Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego preparaty na bazie marihuany medycznej są tak trudno dostępne i przede wszystkim drogie. Jakie właściwości posiada marihuana lecznicza? Dlaczego leki na jej bazie mają tak wysoką cenę?
Kultura konopna w Polsce
Marihuana znana jest od bardzo dawna. Do czasów PRL w Polsce była hodowana w bardzo dużych ilościach. Do XX wieku z kolei włókna konopne służyły jako materiał do produkcji tkanin, lin, sznurów i ubrań. Z nasion konopnych powstawał tłusty olej do produkcji mydła.
Przetwory rośliny stosowane są ze względu na właściwości marihuany. Przez lata konopie stosowane były w leczeniu bólu i biegunek. Niestety na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat cała kultura konopna w Polsce została całkowicie wyniszczona przez napiętnowanie rośliny jako narkotyku. Obecnie jednak konopie powoli wracają do łask.
Czy marihuana medyczna faktycznie jest lekiem?
Medyczna marihuana została przebadana i dopuszczona do obiegu w aptekach. Powstaje w ten sam sposób, jak inne leki na receptę. Przy produkowaniu preparatów przestrzegane są odpowiednie normy bezpieczeństwa, a każda partia jest restrykcyjnie kontrolowana.
Leki konopne nie mogą zawierać tytoniu, zanieczyszczeń pestycydów czy skaz z nawozów. W zależności od producenta konkretne leki posiadają różne stężenia CBD i THC w zależności od rodzaju marihuany leczniczej. Skład jest ściśle nadzorowany i kontrolowany przez wytwórcę.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Medyczna marihuana w Polsce
Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na legalizację medycznej marihuany. Leki zostały zatwierdzone w 2017 r. i trafiły na półki rok później. Mimo, że obecna jest ona w obrocie od 3 lat, to nadal niewiele aptek ma stały dostęp do suszu konopnego i leków na bazie marihuany.
Produkt dostępny jest jedynie na receptę, nie jest refundowany, prawie niedostępny ze względu na ograniczoną dostępność, a jeśli już znajdziemy go w aptece, to problemem jest wysoka cena. Terapia miesięczna może kosztować nawet do kilku tysięcy złotych. Preparat musi być dobrany ściśle pod jednego pacjenta i często opakowanie jest przygotowywane bezpośrednio przez farmaceutę.
Dystrybucja jest jednak ograniczona i selektywna. Jeśli otrzymasz receptę, to nie znaczy, że dostaniesz także lek. Medyczną marihuanę można sprowadzić do każdej apteki, ale nie każda apteka ma odpowiednie pozwolenie, aby sprzedawać leczniczą marihuanę.
Dlaczego brakuje leków na bazie marihuany medycznej?
Głównie ze względu na wyśrubowane normy bezpieczeństwa, a także brak hodowli wielu gatunków na terenie kraju. Niestety, nadal uprawa jest tematem bardzo skomplikowanym w świetle polskich przepisów. Konopi brakuje w hurtowniach ze względu na ogromne zapotrzebowanie i konieczność importu z zagranicy.
Szacuje się, że w roku 2020 sprzedaż w Polsce była nawet 4 razy większa w stosunku do 2019, kiedy sprzedano ponad 80 kg marihuany medycznej. Preparaty są niezwykle popularne, ale co z tego, jeśli pacjenci nie mogą stosować ich regularnie ze względu na braki w aptekach?
Jaka jest cena leków na bazie marihuany medycznej?
Marihuana lecznicza nie jest refundowana, a obecnie cena za gram to średnio około 65 złotych. Niestety, ale nie zakupimy pojedynczej sztuki, gdyż w opakowaniach znajduje się od 5 do 10 gramów. W tym wypadku przy przewlekłych chorobach miesięczna terapia może przekroczyć nawet 2 tys. złotych.
Wysoka cena determinowana jest faktem, że lek sprowadzany jest z zagranicy. Na niektóre leki zmniejszono od 2020 roku VAT, ale i tak koszty leczenia pozostają bardzo wysokie. Oczekuje się, że zmiany wynikające z projektów wniesionych przez Komisję ds. Legalizacji Marihuany wprowadzą zupełnie nowe regulacje ułatwiające korzystanie z leków na bazie konopi.
Dodatkowo być może nowe przepisy będą zdecydowanie bardziej przystępne w kwestiach uprawy lokalnie. VAT obniżono z 23% na 8%, jeśli chodzi o produkty niemieckiej firmy Aurora. Niestety. ceny nadal pozostają poza zasięgiem wielu chorych.
Kiedy terapia z wykorzystaniem leków na bazie konopi jest faktycznie pomocna?
Wiele osób opisuje konopie jako lek na wszystko. Niestety, nie jest tak i bardzo często potrzebne jest wsparcie farmakologiczne. Marihuana medyczna posiada bardzo korzystne właściwości, jednak nie wyleczy samodzielnie danej choroby. Pacjenci z reguły stosują leki na bazie konopi w przypadku:
- bólu np. neuropatycznego, czy przewlekłych zespołów bólowych,
- zespołów lękowo-depresyjnych,
- choroby neurodegeneracyjnych,
- stanów zapalnych.
Miejmy nadzieję, że już niebawem medyczna marihuana będzie bardziej dostępna.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.