Medycyna News

Nowe badanie – czy THC może powstrzymać demencję?

Nowe badanie – czy THC może powstrzymać demencję? 10 listopada 2020Leave a comment
Makieta mózgu

W miarę postępowania procesu starzenia się mózgu maleją zdolności poznawcze. Pamięć krótkotrwała szwankuje, a uczenie się nowych rzeczy staje się coraz trudniejsze. Naukowcy od dawna szukają sposobów na spowolnienie lub nawet odwrócenie tego procesu. Badaczom z Uniwersytetu w Bonn (Niemcy) i z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (Izrael) udało się spowolnić ten proces u myszy.

Co udało się ustalić?

Nowe badanie zostało opublikowane w Nature Medicine (czasopiśmie medycznym, w którym publikowane są między innymi artykuły badawcze). Raport donosi, że małe dawki delta-9-THC, (aktywnego składnika konopi) podawane myszom pomogły odwrócić niektóre skutki – związanego z wiekiem – spadku zdolności poznawczych. Wyniki te są bardzo obiecujące. Mogą znacznie pomóc w leczeniu i zapobieganiu demencji.

Neurony
Wyniki te są bardzo obiecujące. Mogą znacznie pomóc w leczeniu i zapobieganiu demencji

Układ endokannabinoidowy i starzenie się mózgu

Istnieją dowody sugerujące, że system endokannabinoidowy jest częścią układu, który moduluje procesy fizjologiczne odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Aktywność układu spada wraz z procesem starzenia się. Dzieje się tak ponieważ w tkankach starzejącego się mózgu ekspresja receptora CB1 i sprzężenie z białkami G znacznie się zmniejsza. Wraz z wiekiem zmniejsza się też ilość kannabinoidów naturalnie wytwarzanych w mózgu, co prowadzi do jego szybszego starzenia się.

Jak THC wpływa na mózg?

Aby przetestować wpływ marihuany na mózg, Andreas Zimmer, dyrektor Instytutu Psychiatrii Molekularnej na Uniwersytecie w Bonn, podjął współpracę z zespołem naukowców. Zespół zbadał wpływ THC na mózgi mysich pacjentów. Badacze zdecydowali się na wybór tych gryzoni, ze względu na kilka istotnych podobieństw pomiędzy organizmem ludzkim, a mysim.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Przede wszystkim, myszy są ssakami. Ich hipokamp i inne części mózgu – zaangażowane w proces uczenia się i pamięć – działają tak samo. Ludzi i myszy łączą również te same, występujące w organizmie białka i systemy biologiczne oraz podobny układ endokannabinoidowy. Jednak długość życia myszy jest stosunkowo krótka. Gryzonie wykazują wyraźne deficyty poznawcze już w wieku 12 miesięcy.

THC a zdolności poznawcze – przebieg badania

Myszy pogrupowano według wieku. Powstały trzy grupy, w których znalazły się 2-miesięczne, 12-miesięczne i 18-miesięczne myszy. Powstała też czwarta grupa, kontrolna, która nie podlegała leczeniu. Każda grupa została przetestowana pod kątem zdolności poznawczych przed i po cyklu leczenia.

Zespół poddał myszy kilku testom behawioralnym i kilku z zakresu umiejętności (takich jak labirynt wodny Morrisa). Miało to na celu sprawdzenie ich zdolności uczenia się, przystosowywania do zmian w środowisku, a także zdolność zapamiętywania i rozpoznawania innych myszy.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

THC : jak działa na mózg?

Wszystkim myszom, z wyjątkiem grupy kontrolnej, podawano przez okres czterech tygodni małe dawki THC. W celu zachowania dokładności eksperymentu, naukowcy zbadali tkankę mózgową i aktywność genów leczonych myszy. U starszych myszy odkryli, że mózg na poziomie molekularnym nie odpowiadał temu, który powinien występować u starego zwierzęcia. Okazało się, że jest bardziej podobny do mózgu młodszych przedstawicieli gatunku.

Grafika przedstawiająca mózg
Zespół poddał myszy kilku testom behawioralnym i kilku z zakresu umiejętności

THC „odmłodziło” mózgi myszy

Zespół badawczy odkrył, że THC odwróciło związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych u myszy w wieku 12 i 18 miesięcy. Temu efektowi towarzyszyła zwiększona liczba białek synaptycznych i poprawienie funkcji hipokampu. Liczba połączeń między komórkami nerwowymi w mózgu także wzrosła.

Jest to ściśle powiązane ze zdolnością efektywnego uczenia się. THC zadziałało tak dobrze, że wydajność 12-miesięcznych myszy bardzo przypominała wydajność myszy 2-miesięcznych z grupy kontrolnej. Odkrycia te sugerują, że przywrócenie aktywności receptora CB1 u osób starszych może być skuteczną metodą leczenia dolegliwości związanych z wiekiem.

THC działa inaczej na młody, a inaczej na stary mózg

Podczas badania dokonano jeszcze jednego, interesującego odkrycia. Młodsze (2-miesięczne) myszy, które były poddane działaniu THC, zachowywały się tak samo jak starsze myszy z grupy kontrolnej. Z tego wynika, że niedobory lub nadmiar kannabinoidów w organizmie może prowadzić do komplikacji procesu poznawczego. THC konsumowane przez młodsze myszy utrudniało im naukę i zapamiętywanie.

Z kolei starszym myszom poddanym takim samym dawkom THC udało się znacznie poprawić – pogarszającą się z wiekiem – równowagę substancji chemicznych w mózgu. „Młody mózg ma dużo endokannabinoidów, a stary mózg ma ich znacznie mniej. Właśnie dlatego poddanie młodego mózgu (który ma dostęp do wielu endokannabinoidów) pod działanie THC, dezorientuje mózg” – powiedział jeden z naukowców, Onder Albayram.

Grupa kontrolna myszy, którym podano tylko placebo, wykazywała naturalną, zależną od wieku utratę zdolności uczenia się i zapamiętywania.

źródło: https://www.medicaljane.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."