Po wieloletnich staraniach aktywistów, stan Nowy Jork w końcu przyjął ustawę o regulacji i opodatkowaniu marihuany (MRTA), podpisaną przez gubernatora Andrew Cuomo. Zwycięstwo zostało gorąco przyjęte przez zwolenników, którzy zobowiązali się do stworzenia modelu legalizacji, który zlikwiduje długą spuściznę rasizmu i ucisku w ramach reżimu prohibicyjnego.
W Nowym Jorku wszystkie konopie uregulowane prawnie
Ostateczna wersja MRTA była jednak kompromisowa i zawierała elementy Cuomo Cannabis Regulation & Taxation Act (CRTA), którą aktywiści uznali za szkodliwą ustawę. Wśród nich jest nietypowy środek opodatkowania na podstawie zawartości THC. 30 marca stanowy Senat przyjął ustawę MRTA stosunkiem głosów 43-20, a następnie Zgromadzenie zatwierdziło ją w stosunku 100-49. Cuomo podpisał ustawę już następnego dnia.
Ustawa wprowadza regulacje dotyczące wszystkich konopi – na rynku dla dorosłych, medycznych i konopi – pod nadzorem nowego Office of Cannabis Management (OCM). OCM ma oficjalnie działać w ramach State Liquor Authority, ale będzie nadzorowane przez własną pięcioosobową Cannabis Control Board.
Trzech członków Rady ma być mianowanych przez gubernatora, a Senat i Zgromadzenie mają mianować po jednym członku. OCM ma mieć również dyrektora wykonawczego mianowanego przez gubernatora – ale za radą i zgodą Senatu.
Dekryminalizacja marihuany w Nowym Jorku
Dorośli powyżej 21 roku życia w Nowym Jorku mogą teraz posiadać i używać marihuanę – nawet w miejscach publicznych – na mocy ustawy legalizacyjnej podpisanej przez gubernatora Andrew Cuomo. Legalna sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych rozpocznie się dopiero za około 18 miesięcy, gdy przepisy zostaną uchwalone.
Ustawa została uchwalona po kilku latach starań i czyni Nowy Jork 16 stanem, który zalegalizował używanie marihuany przez osoby dorosłe. Nowy Jork staje się drugim po Kalifornii stanem o największej liczbie ludności, który zalegalizował rekreacyjną marihuanę.
Ustawa zapewnia ochronę dla użytkowników marihuany w miejscu pracy, w miejscu zamieszkania, w sądzie rodzinnym, w szkołach, na uczelniach i uniwersytetach, a także wyznacza cel, jakim jest zapewnienie połowy licencji na marihuanę osobom z mniejszości społecznych.
Nowy Jork zacznie automatycznie unieważniać niektóre wcześniejsze wyroki powiązane z posiadaniem konopi, a ludzie nie będą aresztowani lub ścigani za posiadanie do 3 uncji trawki. Ustawa z 2019 roku już spowodowała unieważnienie wielu wcześniejszych wyroków i zmniejszyła karę za posiadanie niewielkich ilości marihuany.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Gdzie w NY można będzie palić marihuanę? Nowy Jork a legalizacja marihuany
Nowojorczycy powyżej 21 roku życia mogą teraz palić marihuanę w miejscach publicznych, w tym na chodnikach. Żaden inny stan na to nie pozwala, powiedział Paul Armentano, zastępca dyrektora grupy pro-legalizacyjnej NORML.
Nowojorczycy nie mogą jednak palić marihuany w miejscach, gdzie palenie jest zabronione przez prawo stanowe, w tym w miejscach pracy, zamkniętych barach i restauracjach oraz w promieniu 100 stóp od szkoły. Obowiązują też bardziej rygorystyczne lokalne przepisy dotyczące palenia: Na przykład Nowy Jork zakazuje palenia w parkach i na plażach.
Władze lokalne mogą wprowadzić bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące używania marihuany, zakazać prowadzenia detalicznych punktów sprzedaży lub salonów z marihuaną, a także nakładać niewielkie kary cywilne – pod warunkiem, że nie będą one
„całkowicie lub zasadniczo zabraniać danej osobie”
legalnego używania marihuany.
Podatki z konopi zasilą edukację i leczenie
Publikacja branżowa Marijuana Business Daily zawiera analizę, która wskazuje, że Nowy Jork może stać się największym rynkiem rekreacyjnej marihuany na Wschodnim Wybrzeżu – generując potencjalne 2,3 miliarda dolarów rocznej sprzedaży w przeciągu czterech lat.
Po pokryciu państwowych kosztów regulacji i egzekwowania prawa, dochody z podatków zostaną przeznaczone na szkoły, programy leczenia i zapobiegania narkomanii oraz fundusz inwestujący w umiejętności zawodowe, edukację dorosłych, zdrowie psychiczne i inne usługi w społecznościach, które ucierpiały w wyniku krajowej i stanowej wojny z narkotykami.
Podatki są znaczne: 9% podatek od sprzedaży w skali całego stanu, dodatkowe 4% podatku w hrabstwach i na poziomie lokalnym oraz inny podatek oparty na poziomie THC, aktywnego składnika marihuany. Senator Liz Krueger, Demokratka i sponsor ustawy w Senacie, szacuje, że całkowita stawka podatku wyniesie około 20%.
Źródła:
https://www.projectcbd.org
https://www.insurancejournal.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.