Mniej niż tydzień po tym, jak The New York Times poinformował o zatwierdzeniu przez meksykańskich ustawodawców projektu ustawy legalizującej rekreacyjną marihuanę w tym kraju, Meksyk przygotowuje się już do stworzenia ogromnego, legalnego rynku – być może największego na świecie. Czy Stany Zjednoczone pójdą w jego ślady?
- Politico donosi, że planowane są naciski na prezydenta Joe Bidena, aby również zakończył federalną prohibicję.
- Partia prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora popiera propozycję i oczekuje się, że podpisze on meksykańską ustawę.
- Jeśli tak się stanie, USA znajdzie się pomiędzy dwoma największymi, legalnymi rynkami marihuany – Meksykiem i Kanadą.
Meksyk i marihuana
Meksyk ma ogromną populację, liczącą prawie 130 milionów ludzi. W związku z tym, po wprowadzeniu legalizacji, środkowoamerykański kraj stanie się największym krajem, który zalegalizuje marihuanę na poziomie krajowym. Populacja Meksyku jest ogromna w porównaniu z innymi krajami, które już wprowadziły legalizację. Kanada ma 37,6 miliona ludzi, a Urugwaj 3,4 miliona, co razem stanowi mniej niż jedną trzecią populacji Meksyku.
W 1882 r. w Meksyku zakazano używania marihuany w szpitalu wojskowym w Mexico City, aby zapobiec przemocy i nieporządkowi. Historie użytkowników konopi popełniających brutalne przestępstwa były szeroko rozpowszechniane przez gazety w Meksyku i przygranicznych miastach Stanów Zjednoczonych. W 1920 r. Meksyk zakazał produkcji, sprzedaży i rekreacyjnego używania marihuany. W 1927 r. Meksyk zakazał eksportu marihuany do innych krajów.
Ingerencja USA w Meksyku
Pod koniec lat 70. w ramach kontrowersyjnego programu, sponsorowanego przez rząd USA, rozpylano środek chwastobójczy na pola konopi w Meksyku. Po tym, jak w 1975 r. Meksyk próbował zlikwidować pola konopi i maku, rząd Stanów Zjednoczonych udzielił pomocy, wysyłając helikoptery i inne wsparcie technologiczne.
Helikoptery były używane do rozpylania herbicydów i 2,4-D na polach. Konopie skażone tymi substancjami zaczęły pojawiać się na rynkach amerykańskich, co doprowadziło do debaty na temat sensowności tego programu.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Dekryminalizacja marihuany w Meksyku
W dniu 21 sierpnia 2009 r. Meksyk zdekryminalizował posiadanie niewielkich ilości marihuany i innych narkotyków w celu ograniczenia nielegalnej działalności narkotykowej. Ustalono maksymalne ilości, które mogą być uznane za „użytek własny”. Zgodnie z nowym prawem, każdy, kto zostanie przyłapany na posiadaniu do pięciu gramów marihuany, zamiast zostać aresztowany lub ukarany grzywną, będzie miał zalecenie udania się do ośrodka odwykowego.
Prezydent Felipe Calderon twierdził wtedy, że zmiana ta pozwoli organom ścigania skupić się na największych handlarzach, a nie na drobnych konsumentach. W praktyce, posiadanie niewielkich ilości narkotyków było już powszechnie tolerowane przez policję.
Od 2018 roku widać wyraźne przesunięcie w polityce Meksyku wobec marihuany. Legalizacja w Kanadzie i Urugwaju pokazała potencjał ekonomiczny, jaki kryje się za dobrze uregulowanym rynkiem marihuany. Szczególne znaczenie ma to w Meksyku, gdzie pieniądze związane z narkotykami są naprawdę olbrzymie, ale rząd nie otrzymuje z tytułu ich sprzedaży żadnych podatków, wydając jednocześnie mnóstwo pieniędzy na walkę z nielegalnym rynkiem.
Presja na dekryminalizację marihuany w USA rośnie
Wraz z rozwojem rynków legalnej marihuany na północ i południe od USA, rząd federalny może odczuwać presję.
„Myślę, że to napędza dążenie do dekryminalizacji lub legalizacji„,
wyjaśnił Andrew Rudman, dyrektor Instytutu Meksykańskiego w Centrum Wilsona. Podkreślił również, że większość członków amerykańskiej Izby to obecnie przedstawiciele stanów, które już zalegalizowały marihuanę.
„Meksyk prawdopodobnie daje nam po prostu większy impuls do czegoś, co i tak mogłoby się wydarzyć”.
Co dzieje się na rynku konopnym?
Odkąd Meksyk ogłosił swoje plany legalizacji marihuany, amerykańskie firmy przenoszą swoją uwagę na potencjał tego ogromnego rynku.
„To świetna okazja dla międzynarodowych firm, kanadyjskich i amerykańskich, aby zacząć inwestować w Meksyku”
– powiedział Rail Elizalde, dyrektor generalny HempMeds, w rozmowie z Kxan.
„Myślę, że byłoby błędem, aby z powodów politycznych tego nie robić”.
Jak to wpłynie na rynek konopny w USA?
Wiele firm przygotowuje się do inwestowania w przemysł konopi w Meksyku. Legalizacja na południe od granicy może skusić USA do uchwalenia przepisów w celu ustanowienia swojego sektora regulowanego na szczeblu federalnym.
Podczas gdy Meksyk ma plany zainicjowania legalnego przemysłu marihuany, wciąż jest jeszcze trochę czasu, zanim meksykańskie sklepy otrzymają zielone światło. Zdając sobie sprawę z potencjału rynku marihuany w USA, Prezydent Biden może czuć się zobowiązany do podjęcia kroków, które zapewnią 331 milionom mieszkańców USA dostęp do legalnej marihuany bez przekraczania granic.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.