Czy legalizacja marihuany może pomóc w zwalczaniu problemów, jakimi są uzależnienie od opioidów i ich przedawkowywanie? Dwa nowe badania sugerują, że tak. Marihuana może złagodzić przewlekły ból, więc zwolennicy liberalizacji przepisów dotyczących marihuany zaproponowali, aby była to alternatywa o niższym od opioidów ryzyku. Wcześniej jednak pojawiały się też badania sugerujące, że marihuana mogłaby zachęcać do korzystania z opioidów.
- Nowe badania nie sprawdzają bezpośredniego wpływu legalizacji marihuany na uzależnienie od opioidów, ani zgonów spowodowanych przedawkowaniem.
- Zamiast tego dowodzą, że legalizacja może znacznie ograniczyć masowe przepisywanie opioidów.
- Nadmierne wydawanie recept na opioidy jest powszechnie uważane za kluczowy czynnik problemu.
- Oba badania zostały niedawno opublikowane przez czasopismo JAMA Internal Medicine
Pierwsze badanie
Przyjrzano się „trendom” w przepisywaniu opioidów w ramach Medicaid (państwowego programu pomocy socjalnej w Stanach Zjednoczonych dla osób i rodzin, których dochody są niewystarczające aby samodzielnie zapłacić za opiekę zdrowotną). Porównane zostały stany, w których marihuana jest legalna, ze stanami, w których nie jest. Porównanie było dokonywane co kwartał. Dzięki temu, niektóre stany bez wcześniejszego, legalnego dostępu do marihuany mogły dołączyć do drugiej kategorii (tej dla stanów z legalną marihuaną) w trakcie trwania badania.
Wyniki pokazały, że przepisy zezwalające ludziom na korzystanie z marihuany w leczeniu określonych schorzeń są dość mocno powiązane z rzadszym przepisywaniem opioidów. Opioidy w stanach z legalnym dostępem do marihuany medycznej przepisywane są około 6 procent rzadziej niż w stanach, gdzie dostępu do marihuany nie ma. To o 39 mniej recept na każdy 1000 osób korzystających z Medicaid.
Marihuana do celów rekreacyjnych
Sytuacja staje się jeszcze ciekawsza, kiedy stany z legalną, medyczną marihuaną zezwoliły dodatkowo na rekreacyjne użytkowanie konopi przez osoby dorosłe. Po tych zmianach recepty na opioidy wydawane były jeszcze rzadziej, średnio o kolejne 6 procent.
„To sugeruje, że przepisy dotyczące marihuany nie dotarły jednak do wszystkich osób, które mogłyby czerpać korzyści z użytkowania konopi zamiast stosowania opioidów” – powiedziała Hefei Wen z University of Kentucky w Lexington, jedna z autorek badania.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Drugie badanie
Dotyczyło przepisywania opioidów w całym kraju osobom korzystającym z Medicare (program ubezpieczeń społecznych obejmujący osoby w wieku 65 lat lub starsze oraz osoby niepełnosprawne). Od 2010 do 2015 roku, naukowcy porównywali stany, w których dostępna jest medyczna marihuana, z tymi, w których jest niedostępna. Czternaście stanów oraz Dystrykt Kolumbii miały legalny dostęp do medycznej marihuany od momentu rozpoczęcia badania. Z kolei dziewięć innych stanów dołączyło do nich w kolejnych latach objętych badaniem.
Procentowe wyniki badania nad medicare
Naukowcy odkryli, że pacjenci Medicare w stanach z ogólnodostępnymi aptekami z marihuaną realizowali recepty na opioidy o około 14 procent rzadziej niż w innych stanach. Z kolei pacjenci w stanach, w których można uprawiać konopie w domu realizowali o około 7 procent mniej recept na opioidy. W. David Bradford, ekonomista z University of Georgia, który jest autorem drugiego badania, stwierdza, że wyniki uzupełniają wcześniejsze przypuszczenia.
Przypuszczenia o tym, że marihuana jest realną alternatywą dla opioidów. „Waga tych dowodów jest teraz trudna do zignorowania. Uważam, że należy zmienić przepisy tak, aby umożliwić lekarzom przepisywanie marihuany jako środka przeciwbólowego będącego alternatywą dla opioidów” – powiedział Bradford.
Konieczne są dodatkowe badania
Według dr Kevina Hilla z wydziału medycyny na Harvardzie i dr Andrew Saxona z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle, opisane badania mają pewne niedociągnięcia. Po pierwsze, badania nie ujawniają, czy poszczególni pacjenci po prostu ograniczyli, czy może unikali używania opioidów z powodu zwiększonego dostępu do marihuany. Po drugie, ustalenia dotyczą tylko pacjentów Medicaid i Medicare.
Nie wiadomo, jak wygląda to u innych, nieobjętych tymi programami osób. Dr Kevin Hill i dr Andrew Saxon wzywają stany i rząd do opłacenia dalszych badań. Te miałyby na celu zweryfikowanie wpływu użytkowania marihuany na użytkowanie opioidów.
źródło: https://www.thecannabist.co
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.