Niektórzy opisaliby zapach marihuany jako drażniący, inni powiedzieliby, że pachnie jak coś zachęcającego. Bez względu na to, która opinia jest Ci bliższa, charakterystyczna woń marihuany jest niezaprzeczalna. Zapach ten jest bardzo łatwo wykrywalny i praktycznie natychmiast wyczujemy go, gdy tylko znajdziemy się wystarczająco blisko źródła.
Jest to jedna z jej najbardziej charakterystycznych cech, nawet wśród osób, które z konopi indyjskich nie korzystają. Ale właściwie… dlaczego marihuana pachnie, i to w tak charakterystyczny sposób?
- Za zapach konopi odpowiadają organiczne związki chemiczne, zwane terpenami.
- Terpeny chronią konopie przed szkodliwym działaniem zwierząt i owadów.
- Każdy terpen ma różne właściwości i efekty działania, a jeden z nich, zwany kariofilenem, działa podobnie jak kannabinoidy.
Zapach marihuany. Czemu i jak marihuana pachnie?
Marihuana zawdzięcza swój zapach jednemu, konkretnemu związkowi organicznemu, który naturalnie występuje w konopiach indyjskich. Mowa o terpenach. Są to węglowodory, czyli związki chemiczne składające się z pierwiastków wodoru i węgla.
Zostały odkryte w wielu różnych roślinach, takich jak rozmaryn, mango i cynamon, a także w wielu innych. W konopiach indyjskich odkryto ponad 100 różnych terpenów. Wydzielane są w tych samych gruczołach żywicznych (trichomach), które odpowiedzialne są zarówno za produkcję CBD, jak i innych kannabinoidów.
Co to terpeny? Ich rola w konopiach
Terpeny to aromatyczne olejki, znajdujące się w trichomach konopi. Trichomy służą konopiom jako naturalny mechanizm obronny. Podobnie jak wiele innych roślin o intensywnym zapachu i smaku, konopie wykształciły terpeny w celach adaptacyjnych. Terpeny wydzielają swój silny zapach i chronią konopie przed szkodliwymi owadami.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Aromatyczny limonen a pachnąca marihuana
Koneserom marihuany czasem wystarczy zaledwie powąchanie konopi, a na podstawie wyczuwalnych terpenów są w stanie określić odmianę. Za przykład może posłużyć limonen, który jest jednym z terpenów konopi. Jest także drugim najczęściej występującym terpenem w naturze.
Limonen kojarzy się ze słowem lemon (cytryna) i nie jest to tylko zbieg okoliczności. Terpen ten jest bowiem odpowiedzialny za nadanie niektórym odmianom marihuany silnie owocowych, cytrusowych nut zapachowych. Wedding Cake, Black Cherry Soda i Banana OG to tylko niektóre z odmian, które zazwyczaj zawierają dużo limonenu.
Jakie terpeny występują w konopiach?
Mircen, linalol, kariofilen i pinen to kolejne przykłady popularnych terpenów występujących w konopiach indyjskich. Ich słynne aromaty to odpowiednio: ziemisty, kwiatowy, korzenny i sosnowy. Mircen i jego ziemisty zapach to najczęściej spotykany rodzaj terpenu występujący w konopiach.
Jedno z badań przeprowadzonych przez szwajcarskich badaczy wykazało, że stanowi on nawet do 50% profilu terpenowego konopi. Można natrafić na wysoki poziom mircenu w popularnych odmianach, takich jak OG Kush, Granddaddy Purple i Blue Dream. Mircen jest powszechnym terpenem w odmianach podgatunku indica.
Rozweselająca marihuana
Chociaż aromat terpenów jest ich najbardziej charakterystyczną cechą, każdy terpen ma własne efekty działania i właściwości. Limonen może zapewnić użytkownikom poprawę nastroju, uwolnienie od stresu i przynieść odprężenie. Uważa się też, że ma właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i antyseptyczne.
Wykazano również, że limonen osłabia rozwój nowotworów u szczurów laboratoryjnych. Po odkryciu tej informacji, zostały przeprowadzone próby na ludziach. Przeprowadzone badania kliniczne z użyciem limonenu jako środka do hamowania rozwoju nowotworów, u ludzi wykazały ogromny potencjał.
Terpen podobny do kannabinoidów
Jednak prawdopodobnie za jeden z „najfajniejszych” terpenów z tej grupy uważany jest kariofilen. Jest to jedyny znany terpen, który działa również jak kannabinoid. Wiąże się bowiem z receptorami CB2 w układzie endokannabinoidowym.
Ten fakt może świadczyć o terapeutycznym, a nawet medycznym zastosowaniu kariofilenu. Kariofilen działa także przeciwzapalnie. Terpen ten poza konopiami występuje też w np. czarnym pieprzu i cynamonie, stąd też ich „pikantny” zapach.
Podsumowanie
To właśnie terpeny sprawiają, że marihuana ma tak intrygujący zapach. Kto by pomyślał? Chronią konopie przed szkodliwymi warunkami środowiska i zapewniają przy tym niesamowite korzyści.
źródło: https://cannabismagazine.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.