Medyczna marihuana

W jakich chorobach stosuje się leczenie medyczną marihuaną?

W jakich chorobach stosuje się leczenie medyczną marihuaną? 31 marca 2023Leave a comment

W jakich chorobach stosuje się leczenie medyczną marihuaną?

Medyczna marihuana wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, które z powodzeniem wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób. To sprawia, że obecnie coraz większa liczba pacjentów decyduje się skorzystać z tej metody leczenia. Dowiedz się, czym jest medyczna marihuana i w jakich chorobach można ją stosować. 

Czym jest medyczna marihuana?

Medyczna marihuana to susz otrzymywany z kwiatostanów konopi indyjskich (Cannabis Sativa L.), które zawierają m.in. terpeny i kannabinoidy, w tym dwa najważniejsze THC i CBD, wykazujące szereg właściwości leczniczych. 

Marihuana lecznicza uprawiana jest w ściśle kontrolowanych warunkach, a każda partia sprawdzana jest pod kątem wyznaczonych norm, profilu kannabinoidowego oraz ewentualnych zanieczyszczeń pochodzących z pestycydów, metali ciężkich i pleśni. 

W przypadku, gdy któraś z partii nie spełnia określonych norm jakościowych, nie jest dopuszczona do sprzedaży. 

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Jak działa marihuana medyczna?

Marihuana medyczna oddziałuje na organizm poprzez modulację układu endokannabinoidowego, który odpowiada za regulację większości procesów i funkcji, takich jak np. apetyt, sen, metabolizm, odporność, samopoczucie i odczuwanie bólu. Zadaniem tego układu jest również utrzymywanie wewnętrznej równowagi w ciele człowieka. 

Kannabinoidy z medycznej marihuany dzięki zbliżonej budowie do wytwarzanych w organizmie endokannabinoidów, mogą wpływać na receptory układu endokannabinoidowego i wykazywać efekty zdrowotne, np. łagodzić dolegliwości bólowe czy zaburzenia snu.

Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Medyczna marihuana – na co pomaga?

Marihuana medyczna posiada szerokie zastosowanie terapeutyczne, dzięki czemu jest wykorzystywana w leczeniu różnych chorób. Do jej głównych właściwości należy:

 • zdolność zmniejszania nudności i wymiotów,
 • łagodzenie stanów zapalnych,
 • ochrona i regeneracja układu nerwowego,
 • pomoc w usuwaniu wolnych rodników,
 • regulacja apetytu,
 • wzmacnianie organizmu,
 • działanie przeciwbólowe,
 • redukcja drgawek,
 • rozluźnienie mięśni,
 • niwelowanie stanów lękowych.

Kompleksowe działanie marihuany medycznej sprawia, że jest ona pomocna w leczeniu takich schorzeń jak np. zaburzenia lękowe, depresja, choroba Parkinsona, fibromialgia, migrena, cukrzyca, borelioza czy bezsenność. 

Medyczną marihuanę ze względu na silne działanie przeciwzapalne z powodzeniem wykorzystuje się również w terapii chorób autoimmunologicznych, takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, stwardnienie rozsiane, toczeń rumieniowaty czy łuszczyca. 

Dokładna lista chorób, w których można stosować marihuanę medyczną nie istnieje, ponieważ to lekarz na podstawie wywiadu, dokumentacji i dolegliwości pacjenta, decyduje, czy użycie odmian medycznej marihuany pomoże w danym przypadku, czy też nie. 

Jak przyjmować medyczną marihuanę?

Leczniczą marihuanę zaleca się przyjmować poprzez waporyzację, czyli bezdymną inhalację, która pozwala w pełni wykorzystać terapeutyczne właściwości związane z działaniem kannabinoidów.

Waporyzacja to również metoda najczęściej rekomendowana przez lekarzy, ponieważ jest bezpieczna i w porównaniu do palenia marihuany leczniczej nie powoduje uwalniania się substancji smolistych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. 

Warto wiedzieć, że lecznicza marihuana zaliczana jest do substancji psychoaktywnych, co oznacza, że po jej przyjęciu nie należy prowadzić samochodu oraz innych pojazdów mechanicznych. Co więcej, metabolity jednego z kannabinoidów mogą być wykrywane w badaniach krwi jeszcze przez długi czas od momentu przyjęcia ostatniej dawki leku z marihuaną medyczną. 

Podsumowanie

Medyczna marihuana wykazuje szereg zastosowań terapeutycznych, które mogą być wykorzystane w leczeniu wielu chorób. Wśród nich wymienia się przede wszystkim choroby neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera, padaczka, borelioza, stwardnienie rozsiane, fibromialgia czy choroba Parkinsona.

Medyczną marihuanę można również stosować w przypadku chorób układu pokarmowego, chorób autoimmunologicznych, chorób metabolicznych czy zaburzeń natury psychicznej. Jednak warto wiedzieć, że dokładna lista chorób i dolegliwości, które mogą być leczone za pomocą medycznej marihuany nie istnieje, ponieważ to lekarz zawsze decyduje o tym, czy terapia konopna może przynieść poprawę występujących objawów.

 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."