News

Waporyzacja ziół – właściwości, charakterystyka, dawkowanie

Waporyzacja ziół – właściwości, charakterystyka, dawkowanie 14 lipca 2022Leave a comment

Dobroczynne działanie ziół jest doskonale znane prawie każdemu. Wykorzystywane są one w kuchni, przy leczeniu drobnych dolegliwości, a także jako napary ze względu na charakterystyczny smak. W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się waporyzacja ziół. Korzystanie z właściwości niektórych roślin w tej formie bywa nieco wygodniejsze niż częste picie naparów. Trzeba mieć na uwadze, że niektóre z nich działają moczopędnie, co w połączeniu z dużą ilością wypitych płynów, może nie być zbyt komfortowe. Waporyzacja ziół z kolei pozwala zastosować działanie szeregu substancji czynnych w praktycznie dowolnym miejscu. Wystarczy zabrać ze sobą waporyzator, który zmieści się w każdej kieszeni. Na co zwrócić uwagę przy dawkowaniu ziół przy waporyzacji? Jak waporyzować zioła? 

Waporyzacja ziół – dlaczego warto to robić?

Głównie ze względu na właściwości ziół, które są przyswajane przez układ oddechowy w trakcie waporyzacji. Najczęściej przyjmowane są one w formie naparów bądź tabletek. Niestety w pierwszym przypadku organizm jest w stanie przyjąć ograniczoną liczbę płynów w trakcie dnia bez uczucia dyskomfortu, a kapsułki lub inne suplementy mogą negatywnie wpływać na żołądek, a także pracę wątroby. Warto więc różnicować sposoby przyjmowania ziół i wzbogacić codzienną rutynę o waporyzację. Działanie poszczególnych substancji nie różni się zbytnio od suplementacji w tradycyjnej formie. Niektóre badania pokazują jednak, że charakterystyka waporyzacji ziół może być nieco bardziej efektywna. Wdychanie pary powoduje, że składniki czynne nie są metabolizowane przez układ trawienny i wątrobę. Przez to szybciej trafiają do krwiobiegu.

Waporyzacja ziół – właściwości

Waporyzowanie to po prostu nowoczesna forma inhalacji ziół. W odróżnieniu od tradycyjnej aromaterapii, zapewnia ona większą swobodę w codziennym użytkowaniu. Charakterystyka waporyzacji ziół pozwala przeprowadzić sesję w dowolnie wybranym momencie i nie musi trwać ona więcej niż kilka minut. Urządzenia do inhalacji pozwalają zaciągnąć się kilkukrotnie, a następnie schować waporyzator do kieszeni i wrócić do wykonywanych zajęć czy też pracy.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Waporyzacja ziół pozwala cieszyć się w pełni z ich właściwości. W ten zakres wchodzi nie tylko smak czy aromat wdychany z pomocą pary. Zioła posiadają również różne działanie, które dzięki waporyzacji wpływa bezpośrednio na organizm. Przykładowo melisa pozwoli Ci się wyciszyć, a mięta orzeźwi Cię w upalne dni i pomoże się skoncentrować. Wiele zależy od tego, jaki produkt zdecydujesz się umieścić w komorze, a następnie podgrzać. Najczęściej waporyzacja ziół jest kojarzona z właściwościami suszu CBD i różnych przetworów konopnych. W praktyce jest to jednak wycinek tego co faktycznie można przyjmować w formie inhalacji. Waporyzacja ziół to dość rozbudowany temat, który wbrew pozorom wymaga odrobiny wiedzy. Jak więc waporyzować zioła?

Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Rodzaje ziół do waporyzacji – charakterystyka i działanie

W tym zakresie praktycznie każde z ziół, które kojarzysz ze swojej kuchni, można waporyzować. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie możesz umieścić w komorze waporyzatora np. rumianku lub melisy do zaparzania. W tym celu konieczne jest nabycie odpowiedniego produktu do waporyzacji. W innym wypadku nie tylko uszkodzisz swoje urządzenie, ale również niewiele substancji czynnych dostanie się z parą do Twojego organizmu. Zioła do przygotowywania naparu najczęściej są zdecydowanie bardziej wysuszone niż te przeznaczone do waporyzacji. 

Charakterystyka tych dwóch rodzajów jest zupełnie różna. Przykładowo zioła do waporyzacji muszą posiadać odpowiednią wilgotność. Zbytnio przesuszone nie będą miały odpowiednich właściwości, a para nie zostanie nasycona nawet charakterystycznymi smakami bądź aromatami. Waporyzację ziół warto rozpocząć od wypróbowania tych najbardziej podstawowych pokroju mięty pieprzowej, która doskonale orzeźwia czy też melisy. Niektórzy korzystają również z właściwości rumianku, lipy, czystka oraz  dziurawca przy waporyzacji ziół. Idealnym wyborem będzie również lawenda, której susz z kwiatów wpływa dobroczynnie na samopoczucie. Niektórzy polecają także korzeń lukrecji przy waporyzacji, gdyż ziele tego typu jest bogate w składniki aktywne posiadające działanie przeciwzapalnie. Stosowanie jej w tej formie może przynieść także ulgę w problemach układu trawiennego. 

Dawkowanie przy waporyzacji ziół

W odróżnieniu od suszu konopnego czy dawkowania olejku CBD, zioła do waporyzacji nie są zbyt wymagające w tej kwestii. Ponadto potencjalnie nie wchodzą w one w interakcję z olejkami. Charakterystyka ziół do waporyzacji jest więc jeszcze bardziej bezpieczna niż suplementacja kannabinoidów. Z pewnością nie jesteś w stanie przyjąć tak dużej ilości poszczególnych substancji czynnych, aby mogło zagrażać to Twojemu zdrowiu.

Wymagałoby to od Ciebie waporyzacji ziół przez całą dobę, od kilkunastu do kilkudziesięciu sesji z zachowaniem regularności. Jeśli jednak nadal zastanawiasz się nad dawkowaniem ziół do waporyzacji, to wystarczą Ci 2-3 sesje dziennie po kilka minut, aby uzyskać pożądany efekt. Warto w tym aspekcie skupić się na tym nie ile, ale jak waporyzować zioła.

Jak waporyzować zioła – o czym warto pamiętać?

Podstawą pozwalającą wykorzystać w pełni charakterystykę waporyzacji ziół jest temperatura. Im jest wyższa, tym mniej smaku znajdzie się w parze i może ona być bardziej gryząca dla przełyku. Warto sprawdzić najpierw jakie przedziały są odpowiednie dla suszu, który zamierzasz inhalować. Pamiętaj również, że potencjał właściwości poszczególnych ziół do waporyzacji wymaga zupełnie innych zakresów temperatury. Ponadto powyżej 200°C w parze zaczynają pojawiać się substancje, które mogą być niekorzystne dla naszego zdrowia. Waporyzacja ziół polega na ich podgrzaniu i przyjmowaniu w formie pary. Z kolei wyższe temperatury mogą powodować spalanie się suszu umieszczonego w komorze. Optymalny zakres temperatury dla waporyzacji ziół to od 70°C do około 180°C. Wiele zależy również od Twoich indywidualnych preferencji co do smaku i aromatu.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
    •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

    •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

              • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."