Obecnie choroby związane z centralnym układem nerwowym są bardzo ciężkie, nie tylko w diagnozowaniu, ale i leczeniu. W praktyce w najgorszej sytuacji znajdują się pacjenci, którzy cierpią na nowotwory związane m.in. z mózgiem. Obecnie jednak bardzo obiecująca zdaje się kwestia tego, że próba leku z konopi na guzy mózgu dostała zielone światło.
Organizacja charytatywna Brain Tumour Charity ogłosiła, że pierwsze na świecie testy środka na bazie konopi indyjskich w leczeniu agresywnej formy raka mózgu będzie możliwa po zebraniu 400 tys. funtów. Wymaga to jednak skutecznej zbiórki funduszy na przeprowadzenie trzyletnich testów laboratoryjnych.
Guz mózgu to w pewnej fazie wyrok śmierci dla pacjenta
Niestety, ale w przypadku wielu osób chorych diagnoza jest zbyt późna. Przykładem będzie ojciec mistrza olimpijskiego Toma Daleya, który poparł kampanię Brain Tumour Charity. Ojciec zdobywcy złotego medalu, Robert, zmarł w wieku 40 lat na guza mózgu w 2011 roku.
Niestety, chorzy niejednokrotnie zbyt późno zgłaszają się ze swoim problemem, przez co najczęściej pozostaje już jedynie ograniczanie bólu.
Czy konopie mogą być chociaż częściowy rozwiązaniem?
Badanie prowadzone przez eksperta z Uniwersytetu w Leeds, ma na celu sprawdzenie, czy dodanie Sativexu przy chemioterapii mogłoby przedłużyć życie pacjentom, u których zdiagnozowano nawracającego glejaka. Środek jest doustnym sprayem zawierającym kannabinoidy.
Na początku przyszłego roku w 15 szpitalach w Wielkiej Brytanii rozpocznie się rekrutacja 230 pacjentów w tym aspekcie nabór do pierwszych testów leczenia bądź ograniczania objawów guza mózgu. Wbrew pozorom choroba ta jest najczęstszą i najbardziej agresywną formą raka mózgu. Każdego roku w samej Anglii diagnozuje się ją u około 2200 osób.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Glejak i guz są najbardziej niebezpieczną odmianą nowotworów mózgu
Nawet po intensywnym leczeniu średnia przeżywalność wynosi tylko 12 do 18 miesięcy od diagnozy, jak wskazali eksperci z organizacji Brain Tumour Charity. Jeśli testy badawcze leków na bazie konopi zakończą się sukcesem, to naukowcy twierdzą, że będzie to prawdziwy przełom od ponad dekady.
W badaniu zostanie przeanalizowane, czy dodanie Sativexu do chemioterapii wydłuży czas życia pacjentów, opóźni postęp choroby lub przynajmniej poprawi jakość życia.
Co na temat stosowania konopi w przypadku guza mózgu sądzą lekarze?
Susan Short jest profesorem onkologii klinicznej i neuroonkologii na Uniwersytecie w Leeds. W praktyce badania to jej pomysł i osobiście będzie ona nadzorowała testy. Susan Short wskazuje na to, że
„leczenie glejaków nadal stanowi ogromne wyzwanie. Nawet po zastosowaniu chirurgii, radioterapii i chemioterapii. Niestety prawie wszystkie guzy mózgu odrastają w ciągu roku i pacjentom pozostaje wtedy bardzo niewiele możliwości, gdy już do tego dojdzie.”
Wedle pani profesor, kannabinoidy mają dobrze opisane działanie na mózg i już od dłuższego czasu istnieje duże zainteresowanie ich zastosowaniem przy różnych nowotworach.
Czy kannabinoidy mogą okazać się pomocne w leczeniu nowotworów?
Jak twierdzi profesor Short
“wykazano, że guzy mózgu typu glioblastoma posiadają receptory dla kannabinoidów na powierzchni komórek. Testy laboratoryjne na komórkach glioblastoma wykazały, że leki te mogą spowolnić wzrost guza i działają szczególnie dobrze w połączeniu z temozolomidem”.
W praktyce oznacza to, że nic nie jest pewne, jednak jeśli receptory nowotworowe w mózgu reagują z kannabinoidami, to odpowiednio dopasowane dawki być może będą mogły wpływać na guzy. Badania są niezwykle obiecujące w szczególności, że kampania finansowa została wsparta przez darowiznę w wysokości 45 000 funtów od Leeds Hospitals Charity.
Czy konopie mogą być odpowiedzią na potrzeby chorych?
Prawdopodobnie tak. Susan Short mówi, że
“jesteśmy teraz w punkcie, w którym możemy przeprowadzić ostateczne, dobrze zaprojektowane badania, które dadzą nam odpowiedź na pytanie, czy te środki mogą pomóc w leczeniu najbardziej agresywnej formy guza mózgu. Trzeba mieć na uwadze, że od wielu lat w tej kwestii nie ma nowych środków leczenia.
Po niedawnym wykazaniu, że specyficzna kombinacja kannabinoidów podawana doustnie w aerozolu może być bezpiecznie dodana do chemioterapii temozolomidem, jesteśmy naprawdę zainteresowani możliwością wykorzystania tych odkryć w celu oceny, czy lek ten mógłby pomóc pacjentom z glejakiem”.
Kannabinoidy, konopie i marihuana w leczeniu glejaka?
Niestety, tak jak wszystko w kwestii konopi, nic nie jest na ten moment pewne. Dr David Jenkinson, tymczasowy dyrektor naczelny Brain Tumour Charity podkreśla:
„wiemy, że od pewnego czasu zarówno pacjenci, jak i naukowcy, są bardzo zainteresowani potencjalną aktywnością kannabinoidów w leczeniu glejaków. Mamy nadzieję, że będzie to pierwsze na świecie badanie tutaj w Wielkiej Brytanii, które ostatecznie pomoże w jakikolwiek sposób osobom z guzem mózgu”.
W tym aspekcie pozostaje nam jedynie trzymać kciuki i wyczekiwać wyników badań.
Źródło: https://420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.