Nauka News

Użytkownicy konopi piją mniej? Najnowsze badania

Użytkownicy konopi piją mniej? Najnowsze badania 1 grudnia 2020Leave a comment
Stół z drinkami

Dane empiryczne potwierdzają, że korzystanie z konopi indyjskich prowadzi do mniejszego spożycia alkoholu. Kanadyjskie badanie z 2019 roku, przeprowadzone z udziałem pacjentów użytkujących konopie indyjskie, dostarczyło ciekawych danych. Informacje uzyskane podczas badania sugerują, że konsumpcja medycznej marihuany prowadzi do mniejszego spożycia alkoholu.

 • Przeprowadzone badanie może prowadzić do kolejnych, zgłębiających w dokładniejszym stopniu skuteczność marihuany w leczeniu alkoholizmu.
 • Użytkownicy marihuany rzadziej sięgają po alkohol.
Kobieta przygotowująca drinka
Korzystanie z konopi indyjskich prowadzi do mniejszego spożycia alkoholu

Medyczna marihuana a alkoholizm

Według badania, prawie połowa (44 proc.) uczestników, którzy zaczęli korzystać z medycznej marihuany, zgłosiła mniejszą częstotliwość spożycia alkoholu (w porównaniu do spożycia alkoholu sprzed rozpoczęcia użytkowania medycznej marihuany).

Konopie zastąpią alkohol?

Należy jednak pamiętać, że badania te nie dostarczają ostatecznych dowodów na stosowanie konopi indyjskich jako zamiennika dla alkoholu. Zebrane informacje dają nam wstępny pogląd na to, że medyczna marihuana może być skuteczna w ograniczeniu spożycia alkoholu przez osoby, cierpiące na chorobę alkoholową.

Przyszłość badań

Co więcej, takie obiecujące dane mogą prowadzić do przeprowadzenia w przyszłości kolejnych badań. A te mogłyby skupić się nad potencjalnymi medycznymi korzyściami w zakresie regeneracji organizmu podczas procesu leczenia alkoholizmu.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Autor badania o alkoholu i konopiach

„Przez lata uważano, że konopie indyjskie i alkohol idą w parze. Wierzono, że ludzie używają tych substancji razem. Wynika to z faktu, że w większości przypadków, kiedy badaliśmy problematyczne wzorce użytkowania substancji, te dwa pasowały do siebie” – wyjaśnia Philippe Lucas, doktorant na University of Victoria w Kanadzie i autor badania.

„Coraz częściej, kiedy porównujemy konopie i alkohol, widzimy, że produkty z konopi indyjskich mogą być używane jako bezpieczniejsze substytuty – kontynuuje Lucas. „Mamy teraz wystarczająco dużo dowodów na to, że ludzie spożywają mniejsze ilości alkoholu w dni, w które korzystają z konopi. Z kolei wieczorami, kiedy użytkownicy konopi wychodzą ze znajomymi, są mniej skłonni do upijania się”.

Marihuana zamiast alkoholu?

Jednym z powodów, dla których to badanie ma znaczenie, jest to, że marihuana może pomóc w ograniczeniu śmiertelnych skutków wynikających ze spożywania alkoholu. Kiedy ludzie piją mniej alkoholu, jest mniej prawdopodobne, że później pod jego wpływem prowadzą samochód.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Zmniejsza się też częstotliwość spożycia niebezpiecznych dla organizmu ilości alkoholu. Niestety na chwilę obecną stosunek liczby osób spożywających alkohol do liczby konsumentów konopi indyjskich nie jest jasno określony.

Butelka alkoholu i drink na stole
Marihuana może pomóc w ograniczeniu śmiertelnych skutków wynikających ze spożywania alkoholu

Czy konopie pomagają w leczeniu innych uzależnień?

Pojawiały się już inne badania dotyczące marihuany i uzależnienia od opioidów. Ze względu na właściwości przeciwbólowe konopi stwierdzono, że roślina jest nie tylko tak samo skuteczna w redukowaniu bólu, jak opioidy. Okazuje się, że może też być w stanie pomóc ludziom wyjść z uzależnienia od opioidów.

Dzięki przeprowadzeniu odpowiednich badań może okazać się, że marihuana może pomóc zarówno osobom zmagającym się z uzależnieniem od alkoholu, jak i potencjalnie uratować przed skutkami nadmiernego spożycia.

źródło: https://dopemagazine.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."