News Prawo

Ustawa MORE ponownie w Kongresie USA

Ustawa MORE ponownie w Kongresie USA 14 czerwca 2021Leave a comment
Wnętrze kongresu

Parlamentarzyści w Stanach Zjednoczonych ponownie wprowadzili ustawę MORE, która ma na celu zreformowanie prawa dotyczącego marihuany na poziomie całego kraju. Czy legalizacja marihuany wkrótce wejdzie na poziom federalny?

 • Liderzy Kongresu zrobili w piątek 28 maja ogromny i potencjalnie historyczny krok, wprowadzając do Izby ustawę Marijuana Opportunity, Reinvestment, and Expungement Act of 2021, mówiąc skrótowo – MORE Act of 2021.
 • Celem MORE Act of 2021 jest: „Dekryminalizacja i zmiana klasyfikacji marihuany, zapewnienie reinwestycji w niektóre grupy osób, na które wojna z narkotykami wywarła negatywny wpływ, zapewnienie anulowania niektórych przestępstw związanych z marihuaną i inne”.
 • Ustawodawstwo zostało wniesione przez Przewodniczącego Komisji Sądownictwa Izby Jerry’ego Nadlera, wieloletniego Demokratę z Nowego Jorku, wraz z członkami Kongresowego Zespołu Konopi.

Znaczenie tej propozycji jest nie do przecenienia. Gdyby przeszła, zakończyłaby federalny zakaz marihuany – coś, co już i tak zrobiło już wiele miast i stanów w USA.

Historia jeszcze sprzed ostatnich wyborów

„Od czasu, gdy w zeszłym Kongresie przedstawiłem MORE Act, wiele stanów w całym kraju, w tym mój rodzinny Nowy Jork, zdecydowało się na legalizację marihuany. Nasze prawo federalne musi nadążyć za tymi zmianami”

– powiedział Nadler w oświadczeniu.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

„Jestem dumny, że mogę ponownie wprowadzić ustawę MORE Act, aby zdekryminalizować marihuanę na poziomie federalnym, usunąć niepotrzebny ciężar skazania za marihuanę dla tak wielu Amerykanów i zainwestować w społeczności, które zostały nieproporcjonalnie skrzywdzone przez wojnę z narkotykami”.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka
Liść marihuany
Znaczenie tej propozycji jest nie do przecenienia. Gdyby przeszła, zakończyłaby federalny zakaz marihuany

Dlaczego ustawa MORE Act of 2021 jest kluczowa?

MORE Act of 2021 kładzie duży nacisk na naprawę nierówności rasowych związanych z Wojną z Narkotykami. Społeczności, które zostały najbardziej skrzywdzone przez prohibicję marihuany, odnoszą najmniejsze korzyści z legalnego rynku marihuany.

„Dziedzictwo niesprawiedliwości rasowej i etnicznej, spotęgowane nieproporcjonalnymi konsekwencjami ubocznymi osiemdziesięciu lat egzekwowania zakazu posiadania marihuany, obecnie ogranicza uczestnictwo tych grup w zyskach branży„.

Wraz z usunięciem marihuany z federalnej ustawy o substancjach kontrolowanych, projekt wymaga, aby

„sądy federalne unieważniały wcześniejsze wyroki skazujące, pozwoliły przestępcom na złożenie wniosku o unieważnienie wyroku, a także wymaga, aby sądy, na wniosek, przeprowadzały ponowne przesłuchania dla osób nadal pozostających pod nadzorem.”

A co z podatkami?

MORE Act of 2021 upoważnia również do nałożenia 5% podatku od sprzedaży marihuany i produktów z marihuany w celu stworzenia funduszu Opportunity Trust Fund.

Obejmuje on trzy programy grantowe skupiające się na zapewnieniu szkoleń dla osób najbardziej poszkodowanych przez Wojnę z Narkotykami, fundusze na pożyczki wspierające małe firmy w branży konopnej, które są własnością i są kontrolowane przez osoby społecznie i ekonomicznie upośledzone oraz fundusze na programy, które minimalizują bariery w licencjonowaniu marihuany i zatrudnieniu dla osób najbardziej poszkodowanych przez Wojnę z Narkotykami.

Począwszy od szeroko zakrojonych reform wprowadzonych na poziomie stanowym, po badania opinii publicznej pokazujące szerokie poparcie dla legalizacji, jest wiele powodów do optymizmu, jeśli chodzi o perspektywy tej ustawy.

Istnieje również polityczna wola uchwalenia ustawy na Kapitolu. W kwietniu Lider Senackiej Większości Chuck Schumer dał do zrozumienia, że on i jego koledzy Demokraci są chętni, aby naciskać na legalizację – nawet jeśli Prezydent Joe Biden do tej pory wykazywał niechęć do poparcia tej polityki.

Joint w ręku mężczyzny
Legalizacja w stanach zadziałała nadzwyczaj dobrze. Była wielkim sukcesem

„Będziemy iść do przodu”, powiedział Schumer

„Biden mówi, że bada tę kwestię, więc oczywiście chcę dać mu trochę czasu na jej zgłębienie. Chcę przedstawić mu swoje argumenty, podobnie jak wielu innych zwolenników. Ale w pewnym momencie ruszymy do przodu i kropka.”

Schumer powiedział, że jego własna ewolucja w tej kwestii została ukształtowana przez zmiany dokonane na poziomie stanowym.

„W 2018 roku byłem pierwszym członkiem przywództwa Demokratów, który wyszedł z poparciem dla zakończenia federalnej prohibicji. Jestem pewien, że pytacie: „Cóż, co się zmieniło?”. Cóż, moje myślenie ewoluowało. Kiedy kilka stanów – Oregon i Colorado – chciało legalizacji, wszyscy przeciwnicy mówili o paradzie okropności: Wzrosłaby przestępczość. Wzrosłaby konsumpcja narkotyków. Wszystko co by się stało byłoby złe”,

powiedział Schumer.

„Legalizacja w stanach zadziałała nadzwyczaj dobrze. Była wielkim sukcesem. Parada okropności nigdy nie doszła do skutku, a ludzie dostali więcej wolności. I ludzie w tych stanach wydają się być bardzo szczęśliwi”.

Zdaniem badaczy Stany Zjednoczone zalegalizują konopie indyjskie na poziomie federalnym w przeciągu najbliższych 5 lat. Czy tak się stanie? Warto obserwować ten rynek i wyciągać wnioski z politycznych gestów, takich jak Ustawa MORE.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."