Legislatorzy z Portoryko zaproponowali rozwiązanie, które pozwoliłoby na uprawę marihuany i konopi z przeznaczeniem na produkty medyczne. Padło jednak z ich strony stwierdzenie, że rząd zdaje się zwlekać z opracowaniem takiego projektu dla regionu.
- Szacuje się, że zajmujące około 10 000 akrów uprawy konopi przemysłowych w Portoryko mogą przynieść od 100 do 150 milionów dolarów zysku do skarbu państwa.
- Do portorykańskiego rządu spływają projekty ustaw, dotyczących uprawy i przetwórstwa konopi, jednak instytucja zwleka ze stworzeniem programu konopnego.
Co zakłada projekt portorykańskiej ustawy?
Deputowana Zoila Rosa Volio powiedziała, że głównym celem projektu ustawy jest rozwój gospodarki. Projekt zakłada usprawnienie tzw. łańcucha wartości, od rolnictwa po przetwórstwo. Poprzez złożenie odpowiedniego wniosku, interesanci mogliby ubiegać się o licencje na uprawę konopi, prowadzenie zakładów przetwórczych czy laboratoriów.
„Byłby to projekt generujący zatrudnienie. Wiele firm, będących teraz na skraju bankructwa, mogłoby rozpocząć działalność w branży konopnej„– powiedziała Rosa Volio.
Portorykański rząd się ociąga
Jak dotąd portorykański rząd nie opracował programu wykorzystującego potencjał marihuany. Warto zauważyć, że konsekwencją opieszałości portorykańskiego rządu jest „pozostawienie miliardów dolarów krajom takim jak Stany Zjednoczone i Kanada”, kiedy Portoryko również mogłoby skorzystać na działalności na tym rynku.
„Chcę ożywić rolnictwo. Poprosiłam rząd o opracowanie projektu, aby borykający się z problemami finansowymi rolnicy mogli rozpocząć uprawy. Niestety, odbiłam się od ściany”- tłumaczy Rosa Volio.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Industrializacja branży konopnej w Portoryko
Rozwiązanie proponowane przez Rosę Volio przewiduje uprzemysłowienie gałęzi branży, jaką są ekstrakty, takie jak CBD z konopi. Mowa jednak o wszelakich wyciągach z konopi, które pomagają osobom cierpiącym na róże choroby, np. chorobę Parkinsona, problemy immunologiczne, zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane.
Medyczna marihuana
Produkcja medycznej marihuany byłaby regulowana i nadzorowana przez krajowe Ministerstwo Zdrowia. Rosa Volio powiedziała, że proponowana ustawa może pobudzić rozwój przemysłu farmaceutycznego i zapoczątkować tworzenie łańcuchów wartości w rolnictwie, przed wprowadzeniem produktów na rynek.
W sprawie projektu ustawy Rosy Volio skonsultowano się z kostarykańskim Instytutem ds. Narkotyków (ICD) oraz Instytutem ds. Alkoholizmu i Uzależnienia od Narkotyków (IAFA).
Projekt konopny w trakcie prac
Irving Rodríguez, dyrektor Biura ds. Licencjonowania i Kontroli Konopi z Departamentu Rolnictwa powiedział, że jego biuro jest w trakcie przygotowywania ogólnego planu, dotyczącego konopi przemysłowych. Plan musi zostać przekazany do Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, który odpowiedzialny jest za zatwierdzenie programu konopnego w Portoryko.
Ile Portoryko może zyskać na legalizacji marihuany?
Według Irvinga Rodrígueza, rolnicy w Portoryko są w stanie produkować konopie na obszarze 10 000 akrów, przynosząc zysk od 100 do 150 milionów dolarów do skarbu państwa. Rodríguez powiedział, że przyznano już trzydzieści licencji na uprawy i siedem licencji na przetwórstwo, a biuro spodziewa się udzielić łącznie 50 licencji.
Jurysdykcja USA w Portoryko
Pod jurysdykcją Stanów Zjednoczonych, Portoryko działa zgodnie z Ustawą rolną z 2018 roku, która pozwala na pełną uprawę i przetwórstwo konopi przemysłowych. Zarejestrowani rolnicy uprawiający konopie, są lokalnie zachęcani do rozszerzania działalności, a do wynajęcia przez nich dostępne są grunty państwowe i zakłady produkcyjne. Wszelkie inwestycje w Portoryko są chronione przez prawo Stanów Zjednoczonych.
Terenu pod uprawy nie brakuje
Departament Rozwoju Gospodarczego i Handlu w Portoryko oświadcza, że jest zainteresowany projektami. Istnieje możliwość przeznaczenia 18 000 akrów ziemi na uprawy konopi przemysłowych i ich pochodnych. Nie wliczają się w to inicjatywy prywatne, zatem tereny przeznaczone pod uprawę mogą być znacznie większe.
źródło: https://hemptoday.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.