Gospodarka News

211 tysięcy nowych miejsc pracy w USA tylko dzięki branży konopnej!

211 tysięcy nowych miejsc pracy w USA tylko dzięki branży konopnej! 7 lutego 2020Leave a comment
Mężczyzna w kolorowej koszuli w kratkę

Jak wiele miejsc pracy istnieje w legalnej branży konopnej w USA? To częste pytanie, na które rząd Stanów Zjednoczonych nie chce odpowiedzieć. Ponieważ konopie indyjskie pozostają nielegalne na szczeblu federalnym, agencje zbierająCE dane o zatrudnieniu, takie jak Bureau of Labor Statistics, ignorują wszystkie zlecenia związane z tą branżą.

  • Legalna marihuana jest obecnie największą maszynką do tworzenia miejsc pracy w Ameryce Północnej;
  • Potwierdzają to dostępne dane dotyczące zatrudnienia;
  • Niestety – agencje rządowe, takie jak BLS nie rejestrują tego trendu – brakuje im w danych jednego z najbardziej spektakularnych boomów na rynku pracy.

Niezależny raport

W ciągu ostatnich miesięcy zespół odpowiedzialny za dane ilościowe serwisu Leafly, współpracujący z Whitney Economics, przemierzał stan za stanem, aby zliczyć całkowitą liczbę bezpośrednich, pełnoetatowych miejsc pracy w legalnej branży konopnej w USA.

Ile miejsc pracy generuje branża konopna?

Obecnie w Stanach Zjednoczonych jest ponad 211 000 miejsc pracy w tej branży. W 2018 r. dodano ponad 64 000 tych miejsc pracy. To wystarczy, aby wypełnić stadion Soldier Field w Chicago, zostawiając na zewnątrz około 3000 innych osób.

Legalna marihuana jest obecnie największą maszyną do tworzenia miejsc pracy w Ameryce. Zatrudnienie w sektorze konopi indyjskich wzrosło o 21% w 2017 r.

W 2018 r. Wzrosło o kolejne 44%. Dane za 2019 r. nie są jeszcze dostępne, natomiast oczekuje się przynajmniej 20% wzrostu liczby miejsc pracy. Oznaczałoby to 110% wzrost liczby miejsc pracy w tej branży w ciągu zaledwie trzech lat.

KObieta w zcarnym kostiumie rozmawiająca z mężczyzną w biurze
Zatrudnienie w sektorze konopi indyjskich wzrosło o 21% w 2017 r.

Wzrost w porównaniu do czego?

Bureau of Labor Statistics ostatnio sporządziło listę branż o najszybciej rosnących liczbach zatrudnienia. Oczekuje się, że miejsca pracy w pomocy w domowej opiece zdrowotnej wzrosną o 47%.

Wolne wakaty dla techników turbin wiatrowych powinny wzrosnąć o 96%. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na instalatorów energii słonecznej wzrośnie o 105%. Przewiduje się, że wzrost ten nastąpi w ciągu 10 lat.

Oto niesamowita rzecz: 110% wzrost liczby miejsc pracy w sektorze konopnym nastąpi w ciągu zaledwie trzech lat. Federalne liczniki ofert pracy o tym nie mówią. Właśnie dlatego Leafly przygotowało ten raport niezależnie.

Te stany kwitną

Niektóre stany, które już od dłuższego czasu legalnie sprzedają konopie indyjskie – Colorado i Waszyngton otworzyły swoje sklepy w 2014 r. – dopiero teraz zauważają wzrost liczby miejsc pracy w branży.

Tymczasem stany, które zalegalizowały marihuanę w ostatnim czasie, takie jak Floryda (medyczna) i Nevada (rekreacyjna), przeżywają boom na konopie indyjskie z zaskakującymi korzyściami:

  • Floryda zwiększyła zatrudnienie w branży konopnej o 703% w 2018 r., dodając ponad 9 000 etatów;
  • Nevada dodała ponad 7500 miejsc pracy w tym samym roku;
  • Pensylwania zakończyła 2017 rok z około 90 miejscami pracy dla konopi indyjskich. Rok 2018 zakończyła z prawie 3900.
  • Nowy Jork zwiększył zatrudnienie w branży konopi indyjskich o 278%, na koniec 2018 r. było to ponad 5000 miejsc pracy.
Most Golden Gate w San Francisco.
Most Golden Gate w San Francisco.

Kto zatrudnił najwięcej specjalistów w 2019 r.?

Kalifornia, Massachusetts, Oklahoma, Floryda i Arkansas szukają młodych talentów – i potrzebują ich teraz.

Zatrudnienie w kalifornijskich przedsiębiorstwach powiązanych z konopiami indyjskimi pozostało stosunkowo niezmienne w 2018 r. z powodu zakłóceń spowodowanych przejściem z nieuregulowanego systemu medycznego na licencjonowane, regulowane rynki do użytku medycznego i dla dorosłych (terminem „dla dorosłych” określa się użytek rekreacyjny).

Oczekujemy jednak, że liczba miejsc pracy związanych z konopiami indyjskimi w tym stanie wzrośnie o 21%. W liczbach surowych oznacza to 10 261 miejsc pracy z dobrymi wynagrodzeniami, świadczeniami i możliwościami awansu.

W Massachusetts stanowy rynek konopi przeznaczonych do użytku dla osób dorosłych dopiero się rozwija. Oczekujemy, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy powstanie ponad 9500 miejsc pracy. Floryda powinna dodać ponad 5000 miejsc pracy, zwiększając całkowite zatrudnienie w marihuanie do około 15 000.

Oklahoma jest teraz Dzikim Zachodem marihuany. Rok temu było tam zero legalnych miejsc pracy na rynku konopi indyjskich. Teraz jest 2107. Za rok spodziewamy się 4,407. Arkansas dopiero zaczyna swój program dotyczący marihuany, ale jest tam już miejsce na rozwój: od 135 miejsc pracy do 960 miejsc pracy do końca roku.

źródło: leafly.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *