Minister finansów RPA, Tito Mboweni, wezwał do pełnej legalizacji marihuany. Jego zdaniem marihuana powinna być „legalnym, podlegającym opodatkowaniu produktem, który generuje pieniądze dla fiskusa, tworzy miejsca pracy i wprowadza czarnorynkowych rolników do głównego nurtu gospodarki”.
- Minister w prywatnej rozmowie z wydawcą Cannabiz Africa, Brettem Hiltonem-Barberem, w pobliżu Tzaneen w Limpopo, celebruje fakt, że Narodowy Plan Master Cannabis (NCMP) zostanie niebawem przedstawiony.
- Nedlac to forum kluczowych podmiotów gospodarczych, do którego utworzenia Mboweni walnie przyczynił się w czasach, gdy był ministrem pracy.
Mboweni: legalizacja tak szybko, jak to możliwe
„Musimy jak najszybciej przejść do legalizacji”
powiedział 23 maja 2021 roku.
„Kiedy marihuana stanie się legalna, prawdopodobnie będzie co najmniej 4 miliardy w przychodach podatkowych tylko z części tej prowincji.”
Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
NCMP jest teraz pod kontrolą Departamentu Rolnictwa, Reformy Rolnej i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DALRRD), który przewiduje utworzenie regionalnych ośrodków przetwórstwa rolnego konopi, aby wzmocnić pozycję drobnych rolników. NCMP jest częścią szerszej inicjatywy ministra Thoko Didiza, mającej na celu zwiększenie udziału rolnictwa w PKB z obecnych 13% do 20%.
Oczekuje się, że NCMP zostanie omówiony na forum handlu i przemysłu Nedlac. Chociaż NCMP zostało szeroko przyjęte przez grupy popierające legalizację marihuany, krytykowano je za brak pomysłu na lokalny rynek. Według własnych szacunków rządu w RPA jest co najmniej 3,5 mln osób regularnie spożywających konopie indyjskie i około 900 tys. nielegalnych hodowców konopi, skupionych głównie w regionie Eastern Cape.
„Pozwólmy im palić legalnie” – powiedział minister
„Konstytucja już na to pozwala. Oni już to robią. Najważniejsze jest to, aby parlament zmienił niezbędne przepisy, aby konopie indyjskie mogły pobudzić gospodarkę”.
m
NCMP twierdzi, że obecna wartość rynku marihuany w RPA wynosi około 28 miliardów, z czego tylko ułamek jest legalny. Cała legalna marihuana jest przeznaczona wyłącznie na eksport i jest produkowana przez 16 plantatorów posiadających obecnie licencję Południowoafrykańskiego Urzędu Regulacji Produktów Zdrowotnych (SAHPRA).
NCMP przewiduje, że proces licencjonowania drobnych rolników zostanie przejęty przez DALRDD, a nie przez Departament Zdrowia. Przewiduje ona jednak rozwój nowego przemysłu konopnego, a nie całkowitą legalizację rolników uprawiających już teraz konopie indyjskie.
Dopóki ta sprzeczność w polityce nie zostanie rozwiązana i zmieniona, policja nadal dokonuje aresztowań, co spotkało się z szeroką krytyką ze strony Fields of Green for All (FGFA), Marijuana Board of South Africa (MBOSA) i firmy prawniczej Schindlers Attorneys.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Czym jest południowoafrykański plan NCMP?
NCMP opiera się na 9 filarach, które przewidują otwarcie całego łańcucha wartości konopi indyjskich dla przedsiębiorców, rolników i organizacji społecznych. Jednak, aby to się stało, konieczne są daleko idące zmiany legislacyjne. Minister rolnictwa Didiza twierdzi, że licencje na konopie będą wydawane do października 2021 r., ale nie wspomniał o tym, jak wpłynie to na około milion nielegalnych plantatorów marihuany.
Mboweni napisał o roślinie 9 stycznia 2021 r., obiecując jednocześnie, że będzie naciskał na legalizację. Pozostaje on zdecydowanym zwolennikiem pełnej legalizacji, mając na uwadze wpływy podatkowe, jakie rząd RPA mógłby czerpać z legalnej produkcji.
Mboweni wzywa do legalizacji marihuany, odkąd odkrył marihuanę na swojej farmie w Limpopo na początku 2020 roku. Powiedział, że jego zespół prawny doradził mu, aby zniszczył rośliny na swojej posesji, co należycie zrobił, ale dodał, że wydaje mu się parodią, że roślina, która rosła sama z siebie i miała taki potencjał gospodarczy, nadal ma być nielegalna.
Jak wygląda sytuacja z marihuaną w RPA?
Konopie indyjskie w RPA zostały zdekryminalizowane przez Trybunał Konstytucyjny tego kraju w zakresie konsumpcji osobistej przez osoby dorosłe. Jednak przepisy zakazujące używania poza prywatnym mieszkaniem oraz kupowania i sprzedawania marihuany nadal pozostają w mocy. Ponieważ przepisy zakazujące zakupu produktów zawierających marihuanę nadal obowiązują, nie jest jasne, w jaki sposób wyrok ten może być egzekwowany.
Badania MRC podają, że liczba osób używających konopi indyjskich w RPA wynosiła 2,2 mln w 2004 r. i 3,2 mln w 2008 r. W 2003 r. Interpol uznał RPA za czwartego największego producenta konopi indyjskich na świecie, a Instytut Studiów nad Bezpieczeństwem podał, że większość marihuany skonfiskowanej w Wielkiej Brytanii i jedna trzecia na całym świecie pochodzi z RPA.
W dniu 18 września 2018 roku Sąd Konstytucyjny RPA zdekryminalizował używanie i uprawę konopi indyjskich w przestrzeni prywatnej. Trybunał Konstytucyjny dał 24-miesięczny okres na wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących konopi indyjskich w RPA. Pomimo tego, że prywatne użycie marihuany zostało zdekryminalizowane, kupowanie i sprzedawanie marihuany, oleju z konopi i nasion konopi pozostaje nielegalne.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.