Medycyna News

Medyczna marihuana w leczeniu PTSD

Medyczna marihuana w leczeniu PTSD 6 maja 2021Leave a comment
Smutny mężczyzna

Ze względu na właściwości terapeutyczne konopi indyjskich i ich pozytywny wpływ na osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego (PTSD), coraz więcej pacjentów skłania się ku konopiom jako alternatywie dla konwencjonalnych leków.

 • Jedno z badań wykazało, że kannabinoidy odpowiadają za łagodzenie objawów PTSD.
 • Według badania regulowanego przez FDA, największą poprawę stanu zdrowia odnotowano u weteranów cierpiących na PTSD, którzy przyjmowali wysokie dawki THC.
 • Marihuana zmniejsza aktywność ciała migdałowatego, a tym samym ogranicza występowanie ataków paniki.

Objawy PTSD

Zespół stresu pourazowego (PTSD) należy do najtrudniejszych pod kątem leczenia zaburzeń psychicznych. Przeszło 8 milionów osób na świecie cierpi na PTSD. Aby życie pacjentów mogło wrócić do normy, potrzeba leków, które naprawdę działają.

W sytuacjach, gdy pacjenci z zespołem stresu pourazowego nie otrzymują potrzebnego leczenia, objawy mogą przybierać na sile i utrzymywać się coraz dłużej. PTSD może objawiać się w różny sposób.

Osoby cierpiące na ten rodzaj zaburzeń psychicznych mogą doświadczać koszmarów sennych, nadmiernej czujności (np. przesadnej reakcji na bodźce), ataków paniki oraz przytłaczających, autodestrukcyjnych emocji. W niektórych przypadkach te emocje mogą być tak silne, że prowadzą do skłonności samobójczych.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Smutny mężczyzna
Zespół stresu pourazowego (PTSD) należy do najtrudniejszych pod kątem leczenia zaburzeń psychicznych

W leczeniu PTSD stosuje się wiele metod terapii

Często zdarza się tak, że psychiatrzy i terapeuci muszą wykorzystać kilka technik leczenia, jednak w niektórych przypadkach nawet takie działanie okazuje się nieskuteczne. Do konwencjonalnych metod leczenia można zaliczyć terapię poznawczo-behawioralną, terapię ekspozycyjną, desensytyzację (odwrażliwianie), zastosowanie antydepresantów czy leków przeciwlękowych lub ich kombinację.

Marihuana w leczeniu PTSD

Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że medyczna marihuana jest skutecznym elementem leczenia PTSD. Wyniki jednego z najnowszych badań przeprowadzonego przez holenderskich naukowców opisano w renomowanym czasopiśmie, dotyczącym medycyny eksperymentalnej (JBCPP).

W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane z ostatnich 10 lat o pacjentach z zespołem stresu pourazowego (PTSD), którzy przyjmowali szereg leków z konopi, w tym THC, różnego rodzaju ekstrakty czy CBD.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

„Wykazano, że kannabinoidy łagodzą ogólne objawy PTSD. Do efektów można zaliczyć poprawę jakości i długości snu, pobudzenie i ograniczenie występowania koszmarów, które są niezwykle odporne na leczenie. Wykazano również, że kannabinoidy nie tylko łagodzą objawy, ale są skuteczną metodą leczenia pacjentów z PTSD. Oprócz pomocy w łagodzeniu objawów, są one również stosunkowo dobrze tolerowane przez ludzki organizm”

– piszą autorzy badania.

Użycie produktów konopnych w leczeniu PTSD

Niedawno przeprowadzono także pierwsze, regulowane przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) badanie nad użyciem produktów konopnych w leczeniu PTSD. Badanie miało charakter podwójnie ślepej próby (podczas takiego eksperymentu, badani i badający nie wiedzą, kto przyjmuje faktyczny lek, a kto placebo). Badanie dotyczyło wpływu konopi indyjskich na weteranów cierpiących na PTSD. W jego trakcie udało się ustalić, że weterani, którym podawano wyższe dawki THC, wykazali najbardziej wyraźną poprawę.

„Jednym z najważniejszych ustaleń tego badania jest to, że weterani z zespołem stresu pourazowego mogą korzystać z marihuany i samodzielnie ją dawkować. Unikną dzięki temu wielu skutków ubocznych oraz nasilenia się objawów”

– mówi Mallory Loflin, współautor artykułu dotyczącego odrębnego badania.

Mężczyzna z produktem CBD
Weterani z zespołem stresu pourazowego mogą korzystać z marihuany i samodzielnie ją dawkować

Dlaczego marihuana działa tak dobrze na zespół stresu pourazowego?

Mając dostępne dziś wyniki badań, można wskazać kilka powodów. Jednym z nich jest to, że marihuana zmniejsza aktywność ciała migdałowatego. Ciało migdałowate jest częścią mózgu związaną z reakcją na postrzegane zagrożenia, więc obniżenie jego aktywności pozwala ograniczyć ataki paniki.

Drugim powodem jest to, że kannabinoidy pomagają w wygaszaniu traumatycznych wspomnień. Badanie opisujące to zjawisko przeprowadzono na brazylijskim Uniwersytecie w Paranie. Technika leczenia zespołu stresu pourazowego poprzez wygaszanie złych wspomnień została po raz pierwszy poruszona przez Andrew Sewella, profesora psychiatrii z Yale, który twierdził, że konopie mają zdolność „nadpisywania” traumatycznych wspomnień poprzez ich wygaszanie.

Brazylijskie badanie

Naukowcy przeanalizowali literaturę dotyczącą konopi indyjskich z lat 1974-2020. Badacze skupili się na przeglądaniu zebranych danych z prób na ludziach, aby potwierdzić teorię Sewella. Naukowcom udało się znaleźć obiecujące informacje, szczególnie w obszarze dotyczącym stosowania niskich dawek THC lub THC w połączeniu z CBD. Autorzy doszli do wniosku, że konopie indyjskie mogą

„tłumić niepokój i ekspresję emocjonalną bez wywoływania znaczących, negatywnych skutków”.

Dowodów na skuteczność działania marihuany w leczeniu PTSD nieustannie przybywa

Na chwilę obecną jasnym jest, że możemy spodziewać się coraz większej liczby badań w tym obszarze. Przy optymistycznym założeniu, przyszłe badania udowodnią jak bardzo korzystne jest stosowanie marihuany w leczeniu zespołu stresu pourazowego.

źródło: https://420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."