W Niemczech przeprowadzono ankietę na temat użytkowania medycznej marihuany przez osoby cierpiące na chorobę Parkinsona. Ankieta wykazała, że większość pacjentów korzystających z medycznej marihuany informowała o jej korzystnych efektach.
- Wiele osób chorujących na Parkinsona zgłasza zainteresowanie medyczną marihuaną, jednak obawiają się skutków ubocznych i nie są w tym temacie odpowiednio zorientowani.
- Organizacje wspierające osoby z chorobą Parkinsona informują w swoich oficjalnych oświadczeniach o braku odpowiednich dowodów na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania marihuany w leczeniu choroby.
Jak marihuana medyczna pomaga chorym na Parkinsona
Sprawdzono przeszło 1300 kwestionariuszy wypełnionych przez pacjentów. Okazało się, że ponad 8% uczestników zaznaczyło, że korzysta z produktów z konopi indyjskich. Z kolei 54% z nich, poinformowało o pozytywnych efektach wynikających z włączenia marihuany do procesu leczenia choroby.
Przeszło 40% osób korzystających z marihuany stwierdziło, że stosowanie produktów konopnych pomogło im w radzeniu sobie z bólami i skurczami mięśni. Więcej niż 20% zgłosiło wyraźnie rzadziej pojawiające się objawy Parkinsona, takie jak: sztywnienie mięśni, napady bezruchu (Według American Parkinson Disease Association tzw. „freezing” obejmuje nagłe i jednocześnie krótkie napady uniemożliwiające zainicjowanie ruchu), drgawki i niespokojne nogi.
Często pojawiały się też informacje o rzadszym występowaniu stanów lękowych oraz łagodzeniu efektów depresji.
Chorzy nie wiedzą jak stosować medyczną marihuanę
Poza wyżej opisanymi wynikami okazało się również, że wielu ankietowanych nie było zaznajomionych z dawkowaniem czy metodami konsumpcji medycznej marihuany. Co więcej, znaczna liczba pacjentów nie znała również różnic pomiędzy działaniami różnych kannabinoidów. Znajomość różnic pomiędzy THC a CBD zgłosiło zaledwie 9% ankietowanych.
„Lekarze powinni wziąć pod uwagę te informacje i odpowiednio doradzać swoim pacjentom w zakresie leczenia medyczną marihuaną” – powiedział prof. Dr hab. Carsten Buhmann z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Hamburgu.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Pacjenci są zainteresowani tematem medycznej marihuany
Wśród osób, które wzięły udział w ankiecie, znalazło się wiele takich, które nie korzystają z produktów z konopi indyjskich. Aż 65% z nich zaznaczyło, że są zainteresowane tematem medycznej marihuany. Brak odpowiedniej wiedzy w tym zakresie oraz obawy przed skutkami ubocznymi wstrzymują ich jednak przed podjęciem decyzji.
Organizacje wspierające osoby chorujące na Parkinsona są sceptyczne
Parkinson’s Australia w swoim oświadczeniu stwierdza, że „nie ma wystarczających dowodów aby można było poprzeć stosowanie medycznej marihuany w leczeniu lub zarządzaniu stanem, jakim jest choroba Parkinsona. W 2020 roku Amerykańska Fundacja Parkinsona również opublikowała takie oświadczenie, zajmując podobne stanowisko.
Potrzeba więcej badań
Autorzy przeprowadzonej ankiety informują, że zebrane przez nich wyniki są oparte jedynie na subiektywnych opiniach, zgłaszanych przez pacjentów. Jednocześnie, autorzy apelują o przeprowadzenie odpowiednich badań klinicznych. Te miałyby mieć na celu ustalenia skuteczności i bezpieczeństwa w kwestii stosowania medycznej marihuany w leczeniu choroby Parkinsona.
Biorąc pod uwagę liczbę osób chorujących na Parkinsona i wpływ, jaki wywiera na ich życie, nie ma żadnych wątpliwości – potrzeba więcej badań.
Choroba Parkinsona dotyka około 10 milionów ludzi na całym świecie. Parkinson jest drugą co do częstości występowania chorobą neurodegeneracyjną zaraz po chorobie Alzheimera.
Coraz więcej osób sięga po medyczną marihuanę
Rozpowszechnienie użytkowania konopi indyjskich wśród pacjentów z chorobą Parkinsona nie ogranicza się jedynie do Niemiec, gdzie przeprowadzono ankietę. W 2017 roku Fundacja Parkinsona (USA) za pomocą ankiety zapytała o zdanie w tym temacie nie pacjentów, ale lekarzy. Na podstawie zebranych informacji z kwestionariuszy ustalono, że lekarze zgłosili wtedy, że aż 80% ich pacjentów z chorobą Parkinsona korzysta z konopi indyjskich.
źródło: https://420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.