Studenci szkół wyższych używający marihuany wykazują oznaki większej motywacji w porównaniu z osobami, które jej nie używają.
- Inne badania wskazują, że długotrwałe używanie marihuany może osłabiać system motywacyjny mózgu.
- Co jest prawdą? To zależy od danej osoby i nawyków związanych z innymi czynnikami zdrowotnymi, takimi jak sen i dieta.
- Naukowcy ponownie podważają tezę, że osobom palącym marihuanę brakuje motywacji, a najnowsze badanie sugeruje, że może być wręcz przeciwnie.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Experimental and Clinical Psychopharmacology przetestowano ten stereotyp, rekrutując 47 studentów – 25 osób często używających marihuany i 22 osoby jej nieużywające – i prosząc ich o udział w serii testów behawioralnych znanych pod nazwą Effort Expenditure for Rewards Task.
W poprzednich badaniach na ten temat „stosowano rozbieżne metodologie i nie kontrolowano kluczowych zmiennych zakłócających” – piszą naukowcy. W nowym badaniu starano się uwzględnić te zmienne i stwierdzono, że „dni spędzone w ciągu ostatniego miesiąca z marihuaną i objawy zaburzeń związanych z używaniem konopi przewidywały prawdopodobieństwo wyboru próby wymagającej dużego wysiłku”.
Innymi słowy, osoby często używające marihuany częściej niż osoby z grupy kontrolnej wybierały zadania, które wskazywały na wyższy poziom motywacji.
„Wyniki te dostarczają wstępnych dowodów na to, że studenci college’u używający marihuany są bardziej skłonni do podejmowania wysiłku w celu uzyskania nagrody, nawet po uwzględnieniu wielkości nagrody i prawdopodobieństwa jej otrzymania” – napisali autorzy. „Dlatego też wyniki te nie potwierdzają hipotezy zespołu amotywacyjnego”.
„W przeciwieństwie do hipotezy zespołu amotywacyjnego, studenci college’u używający większej ilości konopi indyjskich częściej wybierali opcję wyboru wymagającą dużego wysiłku, niezależnie od wielkości nagrody, prawdopodobieństwa i oczekiwanej wartości całkowitej nagrody. Chociaż nie odnotowano istotnej różnicy między grupami używającymi konopi indyjskich, efekt był średniej wielkości, co potwierdza związek między używaniem konopi indyjskich a częstszym dokonywaniem wyborów wymagających dużego wysiłku.”
Autorzy badania z Uniwersytetu w Memphis zastrzegli jednak, że wyniki nie muszą świadczyć o tym, że osoby często używające konopi indyjskich stosują „zachowania ukierunkowane na cel bez upośledzenia”. Stwierdzili też, że należy przeprowadzić więcej badań na większych grupach.
Zazwyczaj perspektywa jest odmienna
Badania przeprowadzone w 2013 r. wykazały, że osoby długotrwale używające marihuany wytwarzają mniej dopaminy, substancji chemicznej w mózgu związanej z motywacją.
Naukowcy odkryli, że poziom dopaminy w części mózgu zwanej prążkowiem był niższy u osób palących więcej marihuany oraz u tych, które zaczęły zażywać narkotyk w młodszym wieku.
Odkrycie to może wyjaśniać, dlaczego niektórzy użytkownicy konopi wydają się nie mieć motywacji do pracy lub realizowania swoich normalnych zainteresowań.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Imperial College London, UCL i King’s College London zostało sfinansowane przez Medical Research Council i opublikowane w czasopiśmie Biological Psychiatry.
I was gonna go to work but then I got high
Przebój Afromana z 2001 r. Because I Got High opowiada potencjalnie ważną historię: palenie marihuany czyni cię leniwym i zdemotywowanym. W rzeczywistości bajka o leniwym palaczu istnieje od dziesięcioleci. Ale czy istnieją dobre dowody na jej poparcie?
Niestety takie badania są bardzo trudne i jak widać zależnie od próby badawczej i przyjętej metodologii wyniki mogą być zupełnie sprzeczne. Dlaczego tak jest?
Okazuje się, że na poziom dopaminy i jej stabilne uwalnianie w ciągu dnia ma wpływ zdecydowanie więcej czynników, niż tylko zażywanie marihuany. Znaczenie mają takie czynniki jak sen, nawodnienie organizmu, dieta czy wreszcie stosowanie innych używek (np. osoby przyjmujące nikotynę mają zupełnie inaczej uregulowany system dopaminowy). Na poziom dopaminy mogą mieć ogromny wpływ tak prozaiczne i trudne do zmierzenia czynniki, jak temperatura wody pod prysznicem czy ilość światła, jakie trafia do naszych oczu w poszczególnych porach dnia.
Aby zadbać o swoją motywację, należy przede wszystkim unikać nagłych wyrzutów dopaminy – oczywiście w miarę możliwości. Dotyczy to korzystania z konopi, cukru, seksu czy nawet social media. Ciężko jest odpowiedzieć wprost, czy marihuana obniża motywację. U jednych tak, u innych nie.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.