Badanie kliniczne przeprowadzone przez izraelskich naukowców przyniosło obiecujące wyniki dla dzieci z autyzmem. Nadal jednak uznaje się je za kontrowersyjne. Dlaczego? Wyniki badań klinicznych pokazują potencjalne korzyści ze stosowania konopi indyjskich w przypadku wspomnianej grupy pacjentów, jednak zastosowanie ekstraktów z konopi indyjskich u dzieci nadal budzi spore wątpliwości.
Na czym polegał eksperyment i jakie były jego założenia?
Badanie kliniczne, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Molecular Autism, miało na celu ocenę wpływu „ekstraktu z konopi” zawierającego zarówno CBD, jak i THC w stosunku 20: 1, na grupę młodych dzieci z autyzmem. W testach obecna była także grupa kontrola przyjmująca placebo.
Przez 12 tygodni 150 uczestników otrzymywało ekstrakt lub placebo, po czym następowała 4-tygodniowa przerwa. Z góry ustalono obserwację przez kolejne 12 tygodni w celu dalszej oceny tolerancji, a także wypłukiwania kannabinoidów z organizmu.
W jaki sposób konopie mogą redukować objawy autyzmu?
W swoich wnioskach izraelscy badacze stwierdzili, że
„po raz pierwszy w historii wykazali w badaniu kontrolowanym, że leczenie kannabinoidami może zmniejszyć destrukcyjne skutki związane z zaburzeniem z szerokiego spektrum autyzmu. Dodatkowo przy akceptowalnej tolerancji, która nie wywołuje stanów psychoaktywnych”.
„Jest to szczególnie ważne dla wielu osób z autyzmem, które mają nadwagę, ponieważ leczenie kannabinoidami wiązało się z utratą masy. W przeciwieństwie do znacznego przyrostu masy ciała zwykle powodowanego przez leki przeciwpsychotyczne. Dane sugerują, że kannabinoidy powinny być dalej badane w kontekście autyzmu”,
jak stwierdzili badacze NORML.
„Destrukcyjne zachowanie w skali CGI-I (globalna skala stanu poprawy klinicznej)] uległo poprawie lub nawet znacznej poprawie u 49% badanych przyjmujących ekstrakt z marihuany – w porównaniu z 21% w grupie kontrolnej placebo.
Mediana SRS [Social Responsiveness Scale] i Total Score (drugorzędny wynik) poprawiła się o 14,9 punkty przy ekstrakcie z całej rośliny w porównaniu z 3,6 punktu po placebo”.
Potwierdza się, że nie występuje efekt placebo, a poprawa po zażyciu konopi – tak.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Marihuana i autyzm
Terapia konopiami indyjskimi lub CBD u osób z autyzmem jest nadal przedmiotem badań naukowych i tematem intensywnej debaty. Wszystko z powodu piętna, które noszą konopie. Opinia publiczna pozostaje nadal nieco nieufna.
W 2019 roku dr Eric Hollander, dyrektor Programu Autyzmu, ogłosił nowe badanie kliniczne. Celem miałoby być zbadanie wpływu konopi indyjskich na pacjentów z autyzmem. Jak przebiegało badanie?
„W niektórych modelach zwierzęcych, które są podobne do autyzmu, stwierdzono, że CBDV ma istotny wpływ na funkcjonowanie społeczne, zmniejszenie napadów, zwiększenie funkcji poznawczych i zmniejszenie kompulsywnych lub powtarzających się zachowań”,
jak powiedział Hollander.
„Z tego powodu chcieliśmy zastosować to jako wsparcie w przypadku autyzmu”.
Leczenie bądź redukcja objawów autyzmu konopiami
Badanie Hollandera to „pierwsze duże badanie kliniczne w Stanach Zjednoczonych, które miało na celu sprawdzenie skuteczności medycznej marihuany w odniesieniu do pewnych zachowań u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”.
W stanach, w których medyczna marihuana została zalegalizowana do leczenia, decydenci zmagali się z tym, czy dodać autyzm do listy chorób. Dodatkowo warto wspomnieć, że w 2018 w Ohio stanowa rada regulacyjna głosowała za odrzuceniem dodania autyzmu jako warunku kwalifikującego. Niestety jest to smutne, gdyż chodzi o dzieci, a konopie mają wyraźny potencjał, aby im pomagać.
Jak będzie wyglądało wykorzystywanie marihuany medycznej w przypadku autyzmu?
Na ten moment nie zostało to do końca określone. Zarząd szpitala w Izraelu usłyszał szereg publicznych komentarzy, zarówno za, jak i przeciw temu pomysłowi.
Natomiast grupa pracowników opieki zdrowotnej dla dzieci w Ohio zdecydowanie sprzeciwiła się leczeniu pacjentów z autyzmem przy pomocy konopi. Trzymamy kciuki za to, aby potencjał konopi był w dalszym ciągu badany!
Źródło: https://hightimes.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.