News Prawo

Jamajka: rolnicy będą czerpać zyski z legalnej sprzedaży marihuany

Jamajka: rolnicy będą czerpać zyski z legalnej sprzedaży marihuany 14 maja 2020Leave a comment
Uprawa marihuany na Jamajce

Jamajka wielu osobom kojarzy się z marihuaną. Na tej małej wyspie od lat uprawia się konopie i jest to istotny element tradycji. Nowe czasy przynoszą jednak kolejne wyzwania. Rząd chce przekształcić tradycyjne uprawy konopi w legalną branżę i rozpocząć eksport.

 • Jamajski rząd ogłosił plany, mające na celu wprowadzenie tradycyjnych upraw konopi do prosperującego przemysłu konopnego w tym kraju.
 • Na początku roku rząd ogłosił plany rozszerzenia programu rozwoju kraju, który zapewnia rolnikom wsparcie techniczne i finansowe, potrzebne do przejścia na legalny przemysł konopi indyjskich.
 • Rząd ma na celu wyeliminowanie nielegalnych upraw konopi indyjskich.
 • Niedawno jamajscy urzędnicy ogłosili wprowadzenie systemu wydawania zezwoleń, który zniesie opłaty i radykalnie obniży koszty ponoszone przez rolników po wejściu na legalny rynek.

Przemysł konopny na Jamajce a prawo

Według Floyda Greena, Szefa Ministerstwa Przemysłu, Handlu, Rolnictwa i Rybołówstwa, zmiany te wskazują na przekształcenie ram prawnych, regulujących przemysł konopi indyjskich na wyspie. Wprowadzono tam długo oczekiwany legalny import i eksport.

„To, co będziemy robić w 2020 r., polega na szukaniu większej grupy tradycyjnych hodowców. Zaangażujemy się i zapewnimy im wsparcie techniczne, aby mogli przejść do legalnej branży marihuany leczniczej”, powiedział Green, zwracając się do Izby Reprezentantów.

Widok na plaże na Jamajce
Rząd ogłosił plany rozszerzenia programu rozwoju kraju, który zapewnia rolnikom wsparcie techniczne i finansowe

Pilotażowy program rozwoju dla jamajskich rolników

Rzecznik Ministerstwa powiedział Cannabis Wire, że pilotażowy Program Alternatywnego Rozwoju, który kosztował Jamajkę około 100 000 dolarów w drugiej połowie 2019 r., doczekał się już około dwudziestu kilogramów kwiatów konopi sprzedanych do branży marihuany medycznej.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Pochodza one z Accompong, historycznej wioski na wschodzie wyspy, zamieszkanej przez potomków Afrykanów, którzy uciekli od niewolnictwa na początku 1700 roku.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Olbrzymi krok naprzód dla jamajskich wyspiarzy

Alternatywny program rozwoju Jamajki, jeśli zostanie w pełni wdrożony (wraz z publikacją przepisów dotyczących importu i eksportu), byłby dużym krokiem naprzód dla wyspy i zachęciłby inwestorów, z których wielu obawia się dalszych opóźnień w publikowaniu przepisów.

Skutki przejściowego programu licencyjnego, który zmniejszyłby wymogi dotyczące wejścia na rynek legalny, byłyby dwojakie. Po pierwsze, znacznie zwiększyłaby się podaż legalnych kwiatów konopi, które można by następnie wyśledzić w ekosystemie nasion. Po drugie, zapewniono by realną ścieżkę dla osób, które od dziesięcioleci uczestniczą w uprawie konopi indyjskich i działają na nielegalnym rynku.

Jamajka – problem z nielegalnymi konopiami

Nielegalna produkcja konopi już od dawna jest problemem dla władz Jamajki. Aż 37 000 akrów to nielegalne uprawy marihuany.

Joan Webley, adwokat ds. własności intelektualnej i prezes Itopia Life (licencjonowanego medycznego hodowcy konopi, przetwórcy i sprzedawcy detalicznego) uważa, że ​​działania takie to we właściwym kierunku.

Wezwała jednak rząd do podjęcia dodatkowych kroków, np. wprowadzenia regulowanej produkcji i sprzedaży innych produktów na bazie marihuany, takich jak produkty spożywcze, oraz komercjalizacji skonfiskowanej marihuany poprzez sprzedaż jej licencjobiorcom w celu przetworzenia (po testach kontrolnych dotyczących jakości), aby zmaksymalizować potencjał finansowy branży.

Mężczyzna z dredami
Ważniejsza niż kwoty, jest zdolność rządu Jamajki do tworzenia programów, umożliwiających integrację rolników

Prawdziwym wyzwaniem jest integracja

„Ważniejsza niż kwota zainwestowana w przemysł, jest zdolność rządu Jamajki do tworzenia programów, umożliwiających znaczącą integrację małych, tradycyjnych i rastafariańskich rolników w szerszej debacie gospodarczej”, powiedziała Cannabis Wire Joan Webley, która jest również członkiem komitetu technicznego Biura Standardów Jamajki ds. konopi indyjskich.

Według Webley dywersyfikacja asortymentu produktów, wytwarzanych przez Jamajkę, oraz możliwość eksportu tych produktów są kluczowymi elementami ochrony własności intelektualnej i dziedzictwa kulturowego kraju, a także samego rozwoju branży.

Ograniczenia prawne

„Jest to szczególnie frustrujące dla mnie jako licencjonowanego producenta” – tak wypowiada się Webley o obecnych ograniczeniach, dotyczących rodzajów produktów i eksportu. „To nie tak, że nic się nie dzieje w branży, po prostu nie możemy być częścią tego, co się dzieje”.

„Kiedy patrzysz na arenę międzynarodową i widzisz tak wiele produktów reklamowanych za pomocą odniesień do kultury jamajskiej, a my nie możemy ich wyprodukować, nie możemy ich eksportować – to jest naprawdę ironiczne”.

Eksport konopi jest kluczową barierą dla Jamajki

Douglas Gordon, przedsiębiorca i założyciel CanEX, konferencji biznesowej, która przyciąga obcokrajowców do inwestowania w przemysł konopi na Jamajce, zgadza się, że brak możliwości eksportu jest kluczową przeszkodą, którą przemysł musi pokonać, aby się rozwijać. Gordon dodał, że inwestorzy w Azji, Europie i innych regionach wykazali zainteresowanie kupowaniem towaru z Jamajki i Karaibów.

Jamajka stała się swego rodzaju oazą dla międzynarodowych inwestorów w regionie. Wyspa reklamuje takie podmioty, jak partnerstwo badawczo-rozwojowe z Harvard International Phytomedicines and Medical Cannabis Institute, a także mnóstwo większych kanadyjskich firm konopnych, szukających udziałów we wczesnych stadiach rozwoju przemysłu na Jamajce.

Według danych z krajowego organu odpowiedzialnego za konopie indyjskie, zweryfikowanych przez Cannabis Wire, blisko pięćset miejsc pracy powstało w wyniku przyznania zaledwie pięćdziesięciu siedmiu licencji pod koniec grudnia. Prawie 300 dodatkowych aplikacji czeka na pełne zatwierdzenie.

Zmiany w branży konopnej na Jamajce

„Możliwość eksportu przyniesie rzeczywiste zmiany dla branży konopnej, w tym dla samych inwestorów,” Gordon powiedział dziennikarzom Cannabis Wire.

„Widziałem jednak, że prawie każde wyzwanie, którego doświadczyliśmy na Jamajce, było podobne do tego, które wydarzyło się na innych rynkach. Musimy pamiętać, że niezależnie od tego, czy chodzi o włączenie drobnych rolników, czy możliwość eksportu, są to wczesne przeszkody w tworzeniu dynamicznego, ekspansywnego i zrównoważonego przemysłu”.

źródło: cannabiswire.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."