Wymienione trzy kraje nie są jedynymi interesującymi krajami w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Mogą się tam pojawić czarne konie, które nas wszystkich zaskoczą. Niemniej wciąż to główni pretendenci do stania się, zaraz po Meksyku, kolejnym krajem Ameryki Łacińskiej, który zalegalizuje marihuanę.
- W niewątpliwie największym wydarzeniu w Ameryce Łacińskiej, Sąd Najwyższy Meksyku uznał zakaz używania marihuany przez osoby dorosłe za niezgodny z konstytucją.
- Oznacza to, że możesz teraz przejechać 7,498 mil między Sydney, Nową Szkocją a Ciudad Hidalgo, Chiapas, przechodząc wyłącznie przez jurysdykcje, w których marihuana jest legalna (choć nie powinieneś próbować przekraczać żadnych międzynarodowych granic z marihuaną!).
- Po historycznym posunięciu Meksyku, obserwatorzy rynku konopnego zastanawiają się, kto będzie kolejnym newsmakerem. Oto kilka krajów, na które powinniśmy zwracać uwagę, w kolejności alfabetycznej.
Argentyna
W czerwcu został wprowadzony projekt ustawy, który reguluje kwestie związane z medyczną marihuaną i konopiami przemysłowymi. Jak wyjaśniono w poprzednim poście, medyczna marihuana została zalegalizowana w Argentynie w 2017 roku, ale niedoskonałości w przepisach zmusiły wielu pacjentów do zwrócenia się w kierunku czarnego rynku.
Ponadto, w listopadzie 2020 r. projekt ustawy, który zalegalizowałby marihuanę dla dorosłych, został wprowadzony przez zastępcę Enrique Estéveza. Po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących medycznej marihuany i konopi przemysłowych, logiczne będzie, aby ich uwaga zwróciła się w kierunku użytku rekreacyjnego.
Prezydent Alberto Fernández uważa, że legalizacja musi być przeprowadzona z dużą ostrożnością, ale ma bardzo liberalne podejście do tego tematu. Co więcej, listopadowe wybory parlamentarne mogą przynieść reformatorski wiatr w Kongresie.
Chile
Chile jest w trakcie opracowywania nowej konstytucji. Bazując na składzie konwencji konstytucyjnej, możemy spodziewać się, że powstały dokument utoruje drogę do pełnej legalizacji. Znaczne poparcie dla legalizacji istnieje również w kohorcie burmistrzów wybranych w maju.
Można się spodziewać, że w wyborach do Kongresu, które odbędą się jeszcze w tym roku, podobna tendencja pojawi się w szeregach ustawodawczych. Co więcej, jeden z czołowych kandydatów na prezydenta, komunista Daniel Jadue, otwarcie popiera legalizację.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Kolumbia
W zeszłym roku Izba Reprezentantów odrzuciła projekt ustawy, która zalegalizowałaby konopie indyjskie do użytku dla dorosłych. Jednak w krótkim czasie w kolumbijskim Senacie pojawił się nowy projekt ustawy legalizującej.
Według niektórych analityków, nowsza propozycja ma większe szanse powodzenia, ponieważ legalizowałaby marihuanę poprzez nowe regulacje, zamiast wymagać poprawki do konstytucji, jak to miało miejsce w przypadku nieudanej ustawy.
Ponadto, nowy projekt ustawy umieściłby rząd w centrum legalnego przemysłu marihuany, zorganizowałby licencjonowanie w sposób korzystny dla drobnych posiadaczy i faworyzowałby historycznie marginalizowane społeczności. Te cechy mogą sprawić, że legalizacja stanie się atrakcyjna dla szerszego grona wyborców.
Trzy kraje wymienione powyżej nie są jedynymi interesującymi krajami w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Mogą się tam pojawić czarne konie, które nas zaskoczą.
Jak to wyglądało w Meksyku?
Sąd Najwyższy Meksyku po raz pierwszy uznał zakaz osobistej konsumpcji i uprawy marihuany dla dorosłych za niekonstytucyjny w 2018 roku. Od tego czasu w Kongresie trwają starania o uchwalenie ustawy w tej sprawie – ale ustawodawcy wielokrotnie nie dotrzymywali terminów sądowych, aby zakończyć kryminalizację marihuany.
Sąd wziął sprawy w swoje ręce w czerwcu i unieważnił prohibicję, bez wprowadzenia systemu regulacyjnego. Również w tym miesiącu prezydent Andrés Manuel López Obrador powiedział, że jego administracja uszanuje decyzję sądu i zaznaczył, że dalsze reformy mogą być potencjalnie przedstawione wyborcom na karcie wyborczej.
Konopie indyjskie w Meksyku stały się legalne do prywatnego, rekreacyjnego użytku w czerwcu 2021 roku, po złożeniu wniosku i wydaniu pozwolenia przez Ministerstwo Zdrowia.
Marihuana jest nielegalna od 1920 roku. Osobiste posiadanie niewielkich ilości zostało zdekryminalizowane w 2009 roku, a medyczne wykorzystanie zawartości THC poniżej jednego procenta zostało zalegalizowane w 2017 roku.
We wrześniu urzędnik administracji państwowej otrzymał od senatora na sali obrad Senatu roślinę konopi indyjskich, która stała się częścią jego osobistego ogrodu.
Inny ustawodawca dał temu samemu urzędnikowi, sekretarzowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Oldze Sánchez Cordero, jointa z marihuaną. Konopie indyjskie ponownie pojawiły się w legislaturze w sierpniu, kiedy to senator Jesusa Rodríguez z partii MORENA udekorowała swoje biurko rośliną marihuany.
Zwolennicy reformy polityki narkotykowej uprawiali także setki roślin marihuany przed budynkiem Senatu, wywierając presję na ustawodawców, aby wywiązali się ze swoich zobowiązań dotyczących legalizacji.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.