Nauka News

Jak marihuana wpływa na męską płodność?

Jak marihuana wpływa na męską płodność? 22 grudnia 2020Leave a comment
Ojciec z dzieckiem

Czy marihuana wpływa na męską płodność? Krótko mówiąc, tak – używanie konopi indyjskich wydaje się wpływać na ogólny stan zdrowia plemników. Chociaż potrzeba więcej badań, wydaje się, że używanie marihuany często może obniżyć parametry nasienia, czyniąc Cię mniej płodnym.

 • Badania sugerują, że używanie marihuany zmniejsza ilość spermy.
 • W jednym z badań przeprowadzonych w 2015 r. wzięło udział 1 215 młodych Duńczyków w wieku od 18 do 28 lat.
 • Stwierdzono, że regularne palenie marihuany – definiowane jako palenie częściej niż raz w tygodniu – wiąże się z niższą o 29% całkowitą liczbą plemników.
 • Osoby, które używały konopi indyjskich częściej niż raz w tygodniu wraz z innymi substancjami rekreacyjnymi, miały o 55 proc. niższą całkowitą ilość spermy.
Męska i dziecięca dłoń
Badania sugerują, że używanie marihuany zmniejsza ilość spermy

Co badanie to… inny wynik

Patrząc na 662 mężczyzn, którzy uczęszczali do kliniki niepłodności, naukowcy stwierdzili, że osoby, które w przeszłości paliły marihuanę, miały lepsze parametry nasienia niż osoby, które nigdy nie paliły marihuany.

Jak zauważyli naukowcy, jest to sprzeczne z większością badań nad płodnością i konopiami indyjskimi, z których większość sugeruje, że konopie indyjskie zmniejszają ilość spermy.

Jednakże, badanie to miało stosunkowo małą wielkość próby. Było ono również niemiarodajne w stosunku do populacji ogólnej, ponieważ obejmowało osoby, które chodziły do kliniki niepłodności.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Opierało się również na samodzielnym raportowaniu. Możliwe, że niektórzy kłamali na temat ich używania marihuany.

Musimy dalej badać wpływ konopi na płodność

Co wiemy o wpływie marihuany na płodność mężczyzn? Morfologia spermy odnosi się do rozmiaru i kształtu plemników. Prawidłowy kształt plemników, który zawiera okrągłą głowę i ogon, umożliwia im podróżowanie do jajeczka i rozpuszczanie się na nim w celu zapłodnienia.

Morfologia plemników a zajście w ciążę

W przeglądzie badawczym z 2019 roku przeanalizowano 48 różnych badań dotyczących marihuany i płodności.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Zauważono, że niektóre badania – zarówno w modelach zwierzęcych, jak i ludzkich – sugerują, że konopie indyjskie mogą powodować nieprawidłową morfologię plemników, co z kolei może wpływać na płodność.

Jak marihuana wpływa na ruchliwość plemników?

Ruchliwość plemników to zdolność plemników do „pływania”. Aby zapłodnienie rzeczywiście miało miejsce, plemniki muszą mieć możliwość przemieszczania się do jajeczka, dlatego też ruchliwość jest ważna.

Wspomniany wyżej przegląd w 2019 roku wykazał, że istnieje „obszerny materiał dowodowy”, który sugeruje, że konopie indyjskie szkodzą ruchowi plemników.

Używanie marihuany = leniwe plemniki…

Jednakże, zanim będziemy mieć pewność, że te ustalenia muszą zostać przetestowane w ramach większych, bardziej szczegółowych badań. Niestety tego typu działania naukowe nie są popularne, w szczególności z uwagi na trudność uzyskania aprobaty uczelni oraz innych ośrodków badawczych.

Wpływ marihuany na genetyczny skład plemników

Konopie indyjskie mogą mieć wpływ na genetyczny skład plemników, chociaż nie ma wystarczającej liczby badań, które mogłyby to zweryfikować.

W opublikowanym w 2019 roku badaniu na Uniwersytecie Duke’a przyjrzano się eksperymentom ze szczurami i badaniu, które objęło 24 osoby z penisami. Stwierdzono tam, że THC zmienia proces zwany metylacją DNA. Naukowcy doszli do wniosku, że może to ewentualnie spowodować autyzm.

Używanie konopi a płodność

Ogólnie rzecz biorąc, badania wskazują, że używanie konopi indyjskich często może zmniejszyć płodność. Jak wskazano w przeglądzie Trusted Source z 2019 roku, konieczne są dalsze badania. Jednak na razie osoby, które obawiają się o swoją płodność, powinny rozważyć ograniczenie używania marihuany.

Nie oznacza to jednak, że osoby regularnie używające konopi indyjskich nie są w ogóle płodne. Ale jeśli martwisz się o swoją płodność, ograniczenie używania marihuany może być dobrym pomysłem.

Co zrobić, aby zwiększyć płodność?

Jeśli używasz marihuany i chciałbyś zadbać o swoją płodność, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić.

Po pierwsze, spróbuj używać konopi indyjskich rzadziej, jeżeli to możliwe. Jeżeli używasz konopi indyjskich z powodów medycznych, dowiedz się, czy CBD jest dla Ciebie realną alternatywą.

Po drugie, istnieje kilka możliwości zmiany stylu życia, które możesz wprowadzić, aby zadbać o płodność. Może to być:

 • zmniejszenie stresu,
 • rzucanie lub ograniczanie ilości papierosów i alkoholu,
 • regularne ćwiczenia,
 • odpowiednia ilość zdrowego snu.

Jeśli martwisz się o swoją płodność, możesz również porozmawiać z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.

Banan w damskiej dłoni
Konopie indyjskie mogą szkodzić ogólnemu zdrowiu plemników

W którym momencie powinieneś porozmawiać z lekarzem?

Jeśli Ty i Twój partner macie problemy z poczęciem dziecka, warto porozmawiać z lekarzem.

Skorzystaj z porady lekarza, jeśli 1 rok seksu bez stosowania środków antykoncepcyjnych nie spowodował zajścia w ciążę. Jeśli Twój partner ma ponad 35 lat, udaj się do lekarza po upływie  6 miesięcy.

Jeśli regularnie zażywasz konopie indyjskie, dobrym pomysłem może być wizyta u lekarza przed rozpoczęciem próby poczęcia. Twój lekarz może doradzić Ci w sprawie zmian w stylu życia, które możesz wprowadzić, aby promować płodność.

Rozstanie z marihuaną konieczne dla spłodzenia potomka?

Z dostępnych badań wynika, że konopie indyjskie mogą szkodzić ogólnemu zdrowiu plemników, co może obniżać poziom płodności. Jeśli martwisz się o swoją płodność, porozmawiaj ze swoim lekarzem i dowiedz się, co możesz zrobić.

źródło: https://www.healthline.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."