Brytyjczycy postanowili uczynić kolejny, wielki krok w kierunku lepszego zrozumienia medycznej skuteczności kannabinoidów. Po wszystkich opóźnieniach, objaśnieniach i zaprzeczeniach, ogłoszono rozpoczęcie badania nad medycznymi konopiami indyjskimi o nazwie Canpain. Te z kolei skupiają się na terapii bólu przewlekłego. Do tej pory, pomimo doniesień w mediach, a w tym w londyńskim „The London Times”, organy nadzoru medycznego nie wydały jeszcze formalnego zezwolenia na przeprowadzenie szeroko zakrojonych testów nad konopiami indyjskimi i leczeniem bólu.
Czy to wielki początek dla rynku konopnego w Wielkiej Brytanii?
Choć niewielka próba to zawsze dobra inicjatywa, to pozostaje pytanie, dlaczego tak długo trwało rozpoczęcie badań? Ponadto media informują, że projekt jest niezwykle ograniczony pod kątem prawnym i będzie monitorowany w sposób restrykcyjny. Canpain nie jest pierwszym eksperymentem z konopiami indyjskimi w Anglii. Wcześniej przykładowo organizacja badawczą non-profit o nazwie Drug Science zorganizowała testy pod sztandarem projektu TWENTY21. Canpain będzie jednak pierwszą próbą wspieraną przez rząd, która może doprowadzić do przepisywania pacjentom medycznej marihuany przez Narodową Służbę Zdrowia (NHS).
Jakie są szanse na powodzenie i zmianę kierunku rozwoju prawa dotyczącego konopi?
Sukces tego projektu jest jednak wątpliwy, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, co dzieje się obecnie w innych częściach Europy. Dotyczy to m.in. Niemiec, czyli największego rynku refundowanej medycznej marihuany w UE, gdzie publiczni ubezpieczyciele zdrowotni coraz częściej odrzucają wnioski o zezwolenie na stosowanie medycznej marihuany, powołując się na „wyłącznie” przewlekły ból. Co tak naprawdę się wydarzy? Wstępne analizy zostaną przeprowadzone przez prywatną klinikę konopi indyjskich LVL Health. Najpierw zarejestruje ona 100 pacjentów jako pierwszy etap większego eksperymentu i docelowo Canpain zamierza objąć nawet do 5 tys. dorosłych pacjentów. Chorzy będą otrzymywać wkłady z nieprzetworzonym kwiatem konopi lub inne preparaty zbliżone przez co najmniej rok. Dawkowanie jest przewidziane codziennie. Niestety przez brak udziału NHS w projekcie Nie będzie to całkowicie darmowe. Pacjenci będą musieli zapłacić około 300 dolarów miesięcznie za otrzymywanie kapsułek i suplementów.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Dlaczego obecnie nieco bardziej negatywnie podchodzi się do konopi indyjskich przepisywanych na ból?
Niestety, wynika to z pewnych nadużyć w różnych rejonach Europy, gdzie marihuana medyczna jest dopuszczalna prawnie do obrotu. National Institute for Health and Care Excellence (NICE) po zapoznaniu się z wynikami badań projektu, zatwierdzeniu i rozpoczęciu jego realizacji, przeanalizuje dane w celu ustalenia, czy dowody kliniczne uzasadniają przepisywanie marihuany na receptę na ból przewlekły. W przeszłości NICE wyraźnie zaprzeczało takiej możliwości. Wskazywano na brak jakichkolwiek dowodów potwierdzających możliwość stosowania marihuany w leczeniu bólu przewlekłego.
Czy takie badania są konieczne?
Według danych rządowych, co trzeci Brytyjczyk cierpi na dolegliwość związaną z przewlekłym bólem. Często w ankietach wskazuje się, że chroniczny ból niesie ze sobą silny dyskomfort przez minimum trzy miesiące Nowe badania Canpain to pierwsza inicjatywa skierowana w stronę pacjentów z bólem przewlekłym w tym kraju. Niestety nie wiemy jakie ma szanse powodzenia, ale nie będą one zbyt duże. Na ten moment pozostaje jedynie czekać i obserwować pierwsze rezultaty. Badania nie są konieczne w teorii, jednak władze wymagają ich, aby wykonać jakiekolwiek poważniejsze działania. Dotyczy to m.in. np. udostępnienia takim pacjentom marihuany medycznej w szerszym zakresie. W USA dla porównania, podstawowym powodem dla przepisania pacjentowi medycznej marihuany jest właśnie ból przewlekły.
UK zawsze jest na samym końcu, jeśli chodzi o konopie
Reformy dotyczące konopi indyjskich zawsze były zwalczane przez brytyjskie władze i agencje rządowe. Nawet po technicznej legalizacji w 2018 r. Od tego czasu w zasadzie niewiele osób dostało recepty za pośrednictwem NHS. Co gorsza, dzięki interwencji NICE pacjenci cierpiący na bóle przewlekłe zostali po 2018 r. wyraźnie wykluczeni z możliwości korzystania z refundowanej opieki. Nawet jeśli wcześniej udało im się uzyskać takie pozwolenie. Tylko 18 recept na konopie indyjskie zostało następnie wypisanych w ramach NHS, a w 2019 r. wystawiono aż 259 recept, ale wyłącznie prywatnie. Sytuacja na wyspach jest więc dla pacjentów po prostu niezwykle trudna.
Szanse na powodzenie Canpain na podstawie rezultatów osiągniętych przez TWENTY21
Projekt TWENTY21 wystartował w sierpniu 2020 r., a jego celem było zapewnienie tańszej marihuany zarejestrowanym pacjentom. Ponadto planowano przeprowadzenie badań klinicznych na dużą skalę, które również pomogłyby pacjentom uzyskać konopie po niższych kosztach niż te dostępne w ramach prywatnej opieki medycznej. Wielu hodowców marihuany zgłosiło się, ponosząc znaczne koszty, aby móc dostarczać tańszą marihuanę w ramach tego badania. Od tego czasu około 20 tys. pacjentów wzięło udział w tym badaniu, które obecnie rozszerzyło się na Australię. Nie jest jasne, dlaczego dane te były do tej pory ignorowane przez władze państwowe.
Czy Anglia zdecyduje się na większą dostępność marihuany medycznej dla pacjentów?
W Wielkiej Brytanii nadal toczy się debata na temat reformy medycznej i rekreacyjnej. Burmistrz Londynu Sadiq Khan ogłosił, że rozpocznie próby dekryminalizacji marihuany rekreacyjnej w niektórych dzielnicach Londynu. Poza tymi działaniami, żaden brytyjski organ władzy państwowej nie zajął się poważnie reformą marihuany medycznej ani rekreacyjnej.
W rezultacie brytyjscy pacjenci, podobnie jak pacjenci z innych krajów europejskich, są nadal pozostawieni bez pomocy. Największy problem stanowią ogromne miesięczne koszty korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej. Głównie dlatego często wiele osób decyduje się na zakup nielegalnie na czarnym rynku. Niektórzy z obaw przed prawem rezygnują nawet z leczenia, gdyż nie stać ich na kontynuowanie terapii.
Źródło: https://hightimes.com/news/limited-british-study-on-cannabis-and-chronic-pain-to-be-launched/
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.