News Rekreacja

Debata nad marihuaną w TVP

Debata nad marihuaną w TVP 29 grudnia 2020Leave a comment
Studio telewizyjne

Tematy związane z marihuaną nadal są niezwykle popularne. W praktyce istnieje dostęp do leków na bazie konopi, ale są one drogie, a dostawy nieregularne i niepewne. Ponadto lekarze niezbyt chętnie zgadzają się na przepisanie leków tego typu. 16 listopada w telewizji państwowej w programie „Minęła 8” Adrian Klarenbach podjął temat legalizacji marihuany w Polsce.

Czy jest to coś obiecującego? Jeśli w programie emitowanym na kanale TVP Info pojawia się marihuana, to być może trzeba nastawić się na jakieś postępy w tej sprawie? 

Jak wyglądała emisja w telewizji państwowej?

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele szerokiego spektrum polskich opcji politycznych. Wypowiadała się także Beata Maciejewska, czyli szefowa parlamentarnego zespołu ds. legalizacji marihuany. Co ciekawe, nie była to standardowa przepychanka słowna, a merytoryczna wypowiedź, która pokazała, jaki kształt obiera polityka konopna w Polsce. Nic jednak nie jest w 100% pewne.

Publiczna debata nad marihuaną w telewizji to rzadkość, a w szczególności w telewizji państwowej. Warto wiedzieć, że program ten należy do dość popularnych wśród odbiorców. „Minęła 8” zaprezentowała nam ponad 30 minut rozmów nad możliwą legalizacją marihuany. Jak to wyglądało? 

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Ekrany telewizorów
Publiczna debata nad marihuaną w telewizji to rzadkość, a w szczególności w telewizji państwowej

O marihuanie w TVP…

Beata Maciejewska zwróciła uwagę na bardzo ważny temat, a mianowicie na tempo prac.  Stwierdziła, że zespół, którego jest szefową, stara się analizować oraz proponować rozwiązania dla legalizacji marihuany we wszystkich jej aspektach. Wypowiedziała się także, jak działa taki zespół. 

Z jej słów wynika, że jest to grupa działaczy, która ma na celu doprowadzenie do podniesienia tematu konopi rekreacyjnych, jak również leczniczych, do rangi debaty społecznej. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na sprzeczności. Przykładem może być to, że leki na bazie marihuany zakupić da się tylko teoretycznie. W zasadzie jest to niemożliwe, gdyż marihuana lecznicza jest trudno dostępna i bardzo droga. Poza tym nie jest w żaden sposób refundowana. 

Marihuana medyczna w Polsce? Tylko dla bogatych

Kuracja dla osób cierpiących jest bardzo droga. Trzeba liczyć się z wydatkami nawet kilku tysięcy złotych na miesiąc. Zupełnie innym tematem jest przetwórstwo, czyli wykorzystanie konopi siewnych w przemyśle. Z cannabis sativa wykonywane mogą być różnego rodzaju ubrania, kosmetyki, produkty sektora tekstylnego, olejki bądź materiały budowlane etc.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Jak powiedziała Maciejewska, wszystko jest kwestią odpowiedniego ukształtowania często niejasnych przepisów prawnych. Zaraz po swojej wypowiedzi Maciejewska zaprosiła także do zespołu wszystkich pozostałych rozmówców z innych partii. W tym aspekcie wskazała także, że na ten temat legalności marihuany trzeba częściej i szerzej dyskutować, aby przyniosło to skutek nie tylko na łamach legislacji, ale także zmiany w opinii publicznej na ten temat.

Jak debata w TVP może wpłynąć na przyszłość konopi w Polsce?

W tym miejscu warto przytoczyć deklarację posłanki Maciejewskiej, która zaproponowała, że do 20 kwietnia złoży w sejmie projekt ustawy. Jakiej? Data jest symboliczna dla ruchów pro-konopnych, więc nowa legislacja będzie związana ze zmianą prawa dotyczącego posiadania marihuany. Czy przejdzie? Tego nie wiadomo, warto jednak mieć nadzieję. Zaraz po tym temacie wszystkie rozmowy zeszły w nieco innym kierunku. 

Rozmówcy przeszli bowiem na kwestie, związane z medyczną marihuaną. Wszyscy podkreślili, że potrzebne są dalsze rozmowy na ten temat. Obecni w studiu jednym głosem zaznaczyli, że obecne warunki są niezbyt optymistyczne. Jeśli tak miało to być zorganizowane, to po co to legalizowano? Przez pobudki typowo polityczne? Zaspokojenie potrzeb opinii społecznej i grup pro-konopnych?

Poglądy przedstawicieli rożnych stronnictw na temat marihuany

Robert Anacki, przedstawiciel Porozumienia, podkreślił, że jego partia gotowa jest na rozmowy o legalności konopi. Podczas dyskusji sam przyznał, że korzystał z marihuany do radzenia sobie z chorobą, a także stresem. Ma więc świadomość, że roślina jest cennym źródłem substancji prozdrowotnych. Proces legalizacji musi być jednak dokładnie przemyślany i zrealizowany w sposób spokojny, gdyż THC nadal pozostaje substancją psychoaktywną.

Niestety, najbardziej przykra okazała się wypowiedź posła PiS, Roberta Gontarza. Członek partii zaznaczył, że marihuana będzie wpływać niekorzystnie na ambicję ludzi młodych. Ponadto dodał, że temat legalizacji nie jest teraz istotny. Co jest bardziej ważne od klasyfikacji leku do refundacji chociażby? Niestety prawica w tej dziedzinie jest niezwykle konserwatywna, więc o zmianach mowy być nie może.

Poseł stwierdził także, że marihuana powoduje wystrzał endorfin i sztuczne zadowolenie. Wspomniał także o bardzo groźnym uzależnieniu od marihuany, gdyż powoduje ono obniżanie standardów życiowych, a także perspektyw jednostki. Skutkuje brakiem ambicji życiowych. Czy taka jest prawda? Wiemy, że nie. Teza ta nie jest poparta wartościowymi argumentami i brakuje jakichkolwiek badań na ten temat.

Człowiek z pilotem w ręce
Niestety prawica w tej dziedzinie jest niezwykle konserwatywna

Jak będzie wyglądała przyszłość konopi w Polsce?

Ciężko stwierdzić. Jeśli jesteście zainteresowani, to reszta rozmowy jest dostępna pod tym linkiem. Należy zaznaczyć, że prowadzący program Adrian Klarenbach raczej przychyla się do zmian regulacji w sprawie marihuany. Co ciekawe, gospodarz podkreślił, że państwo nie uzyska żadnych przychodów, jeśli wszystko pozostanie bez zmian w kwestii marihuany.

Ma on świadomość tego, jak dochodowy jest sektor konopny. W zasadzie mógłby on stanowić rozwiązanie dla wielu problemów z budżetem, a także zapewnić zupełnie nowe stanowiska pracy dla bezrobotnych. Legalizacja prowadzi także do ograniczenia konieczności przeznaczenia większych pieniędzy na walkę z „konopnymi przestępcami”. 

Jak należy postrzegać debatę dotyczącą konopi w TVP?

Pomimo szeregu różnych opinii na temat legalizacji, a także niezbyt korzystnego stosunku środowisk konserwatywnych, warto pochwalić inicjatywę pojawienia się takiej debaty w przestrzeni publicznej. Jedynie od wspólnej rozmowy można przejść do działań.

Istotna jest także kwestia zastosowania w ramach infrastruktury państwowej konopi i edukowanie społeczeństwa na ten temat. Warto wymieniać korzyści i zagrożenia, związane z przyjmowaniem marihuany. Bez tego nie będzie można mówić o żadnej zmianie lub postępującej legalizacji. 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."