Botanicy wyróżniają trzy rodzaje konopi: Cannabis Sativa, Cannabis Indica (konopia indyjska) oraz Cannabis Ruderalis. Nie tylko pochodzą one z różnych rejonów świata, ale też w bardzo istotny sposób różnią się swoimi właściwościami. Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne odmiany konopi, czym różni się konopia indyjska od siewnej i jakie właściwości mają.
Konopia konopi nierówna, czyli charakterystyka marihuany i konopi siewnej
Konopie to jednoroczne rośliny zielone, należące do rośliny konopiowatych. Wielu badaczy wyróżnia kilka podgatunków, istniejących w ramach rodzaju roślin, jakim są konopie.
Badania, opisane w „Encyclopedique de botanique” przez Jeana Baptiste Pierre Antoine de Monet de Lamarcka, przeprowadzone w 1783, pozwoliły na wyróżnienie konopi siewnych, indyjskich i dzikich.
Szacuje się, że konopie narodziły się około 27 800 000 lat temu, a pierwotnym miejscem ich występowania była Wyżyna Tybetańska. W Europie pojawiły się około 6 milionów lat temu. Przez kilka tysięcy lat konopie siewne były jedną z najczęściej uprawianych roślin na świecie – również w Polsce.
Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a liczna badania potwierdziły pozytywny wpływ konopi siewnych (a dokładniej zawartego w nich kannabidiolu) na organizm.
Czym jeszcze konopie siewne różnią się od konopi indyjskich i dzikich?
Konopie siewne (Cannabis Sativa L.)
Przez wiele lat konopie siewne były jedną z najbardziej popularnych roślin uprawnych. Mają one bardzo szerokie zastosowanie, między innymi w budownictwie, przemyśle, włókiennictwie czy w lecznictwie.
Rośliny konopi siewnej mogą sięgać nawet do czterech metrów wysokości, a ich uprawa jest niezwykle łatwa. Dobrze radzą sobie z chwastami i nie wymagają szczególnych gatunków gleby, dlatego coraz więcej rolników decyduje się na ich uprawę. Obecnie popyt na konopie siewne znowu rośnie – wzrasta szczególnie popularność suplementów diety i produktów konopnych.
Konopie siewne cenione są w szczególności za dużą ilość cennych dla organizmu substancji. Jedną z nich jest kannabidiol, czyli CBD. Wykazuje on szerokie, pozytywne działanie na organizm, a badania nad jego właściwościami są stale prowadzone.
Jednocześnie konopie siewne charakteryzują się niską zawartością psychoaktywnego THC, dlatego też wykorzystanie tej rośliny w farmakologii i lecznictwie cieszy się coraz większą popularnością.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Konopie indyjskie (Cannabis Indica)
Konopia indyjska w istotny sposób różnią się od konopi siewnych. Przede wszystkim odznaczają się bardzo wysoką zawartością THC, czemu zawdzięczają swoje właściwości odurzające.
THC prowadzi między innymi do zmian percepcji – to z konopi indyjskich pozyskiwana jest marihuana, która w większości krajów jest zakazana. Jednocześnie jednak warto pamiętać o tym, że w coraz większej ilości krajów dopuszcza się wykorzystanie medycznej czy nawet rekreacyjnej marihuany.
Jak wskazują badania, może ona stanowić istotne wsparcie przy leczeniu różnego typu schorzeń. Od kilku lat również w Polsce niektórzy lekarze stosują konopie indyjskie, choć z pewnością metoda ta nie jest jeszcze bardzo popularna.
Konopie dzikie (Cannabis Ruderalis)
Konopie dzikie są o wiele mniej rozpowszechnione niż dwa poprzednie gatunki – konopie siewne i konopie indyjskie. Charakteryzują się one niską zawartością THC. Niejednokrotnie gatunek ten jest krzyżowany z konopiami indyjskimi, między innymi ze względu na fakt, iż są one bardzo odporne na niesprzyjające warunki. Dzięki temu skrzyżowanie konopi indyjskich i dzikich charakteryzują się niższą podatnością na uszkodzenia, na przykład z powodu złych warunków atmosferycznych.
Które gatunki konopi są legalne w Polsce?
Polskie prawo dopuszcza możliwość uprawy konopi siewnych. Mają one bardzo szerokie zastosowanie, dlatego popyt na te rośliny staje rośnie. Co istotne, to właśnie z konopi siewnych tworzone są popularne olejki CBD czy susz CBD, a także wiele innych produktów konopnych.
A co z zawartością THC?
Konopie siewne nie są pozbawione tego związku. Zgodnie z polskim prawem konopie i produkty z nich wykonane nie mogą zawierać więcej niż 0,2% THC – dlatego też dostępne w sklepach produkty charakteryzują się taką lub niższą zawartością THC, dzięki czemu nie mają negatywnego wpływu na organizm i nie powodują zmian percepcji.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.