W dobie popularności szerokiego spektrum produktów powstających na bazie konopi, coraz większym zainteresowaniem cieszą się nawet mniej znane kannabinoidy. Trzeba mieć na uwadze, że rośliny te posiadają w sobie prawdziwe bogactwo zróżnicowanych substancji aktywnych, których potencjał nie jest nam jeszcze w 100% znany. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka produktów zawierających domieszkę CBG, jednak w praktyce coraz więcej mówi się o THCA. Czym jest? Jakie ma podstawowe właściwości?
THCA – co to jest?
Kwas tetrahydrokannabinolowy (THCA) jest nadal w początkowej fazie badań, ale już teraz wykazano, że ma właściwości terapeutyczne. THCA nie ma co ciekawe zbyt wiele wspólnego z THC, jeśli chodzi o psychoaktywność. Przynajmniej nie na początku, gdyż kwas tetrahydrokannabinolowy jest doskonałym sposobem na opisanie THC w jego początkowej fazie rozwoju. Jeśli roślina marihuany wyschnie i zostanie podgrzana, a następnie odpowiednio potraktowana to nie będzie to już THCA, ale czyste THC. THCA jest pewną postacią chemiczną THC, która nie jest toksyczna. W praktyce jest stosowane do celów medycznych, które nie wymagają lub nie mogą wykorzystać właściwości charakterystycznych dla THC.
Jakie są niektóre korzyści płynące ze stosowania THCA?
Ze względu na to, że THCA znajduje się w początkowej fazie badań i testów, nie jest możliwe stwierdzenie jakichkolwiek potencjalnie pewnych korzyści z jego stosowania. Wedle hipotez naukowców kwas może jednak wykazywać działanie:
- Przeciwwymiotne – THCA wykazuje oznaki zdolności do leczenia braku apetytu i nudności.
- Przeciwzapalne – THCA wykazało postępy w byciu w stanie złagodzić ból tocznia i zapalenia stawów.
- Antyproliferacyjny – THCA wykazało niewielką obietnicę w badaniach nad rakiem prostaty.
- Neuroprotekcyjne – THCA jest badane pod kątem jego zdolności do leczenia różnych rodzajów chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.
- Leczenie bezsenności – THCA okazało się być korzystnym środkiem wspomagającym zasypianie.
- Przeciwskurczowe – THCA jest badane pod kątem zdolności do łagodzenia skurczów mięśni i to nawet tych, które występują podczas epizodów napadów drgawkowych bądź padaczkowych.
Najbardziej potencjalnie korzystną właściwością, o której należy wspomnieć. może być ta odpowiadającą za neuroprotekcję. Jeśli naukowcy są w stanie udowodnić, że THCA może pomóc w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, to przemysł medyczny zyskałby w ten sposób zupełnie nowe możliwości.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Jak powstaje THCA?
W praktyce THCA jest najbardziej surową formą THC. Standardowa psychoaktywna substancja powstaje po wystawieniu rośliny konopi na działanie ciepła w procesie zwanym dekarboksylacją. Natomiast, jeśli chcemy koniecznie uzyskać THCA to potrzebujemy naturalnej, surowej i świeżej roślin.
Ponadto występuje ono najczęściej w bardzo szczątkowej i niewielkiej postaci. Często surowe rośliny konopi zawierające THCA są przetwarzane do postaci soków, smoothie lub innych potraw na zimno.
THCA, czyli bardzo wczesna forma THC
THCA jest kwasem, z którego powstaje psychoaktywny kannabinoid znany z właściwości psychoaktywnych czyli THC. Dzieje się tak ze względu na to, że młode, świeżo ścięte rośliny marihuany są początkowo pozbawione swojego charakterystycznego działania. Oznacza to, że przez dość długi czas po żniwach są nieszkodliwe z perspektywy prawnej i w niektórych sytuacjach również medycznej. THC powstaje w bardzo specyficznym procesie, który przekształca molekuły rośliny w substancję psychoaktywną.
Dekarboksylacja kluczem do powstania THC
Na czym więc polega proces przemiany THCA w THC? Na przede wszystkim dekarboksylacji, która przekształca kwas THCA w THC. Dzięki temu wewnątrz rośliny zachodzi szerokie spektrum reakcji chemicznych, które zmieniają skład chemiczny konopi poprzez usunięcie grupy karboksylowej. Możliwe jest to głównie z powodu termicznej niestabilności THCA, które szybko reaguje na zmiany temperatury otoczenia. W celu dekarboksylacji wystarczy:
- przechowywanie przez dłuższy okres w temperaturze pokojowej,
- nastawienie na bezpośredni wpływ promieni słonecznych,
- termiczne opalanie lub wystawianie na działanie wysokiej temperatury pączków rośliny.
W jakich przypadkach THCA może okazać się w przyszłości wskazane?
Wystarczy, że pacjent cierpi na bóle mięśni bądź skurcze. Substancja posiada w tym zakresie ogromny i niewykorzystany na ten moment potencjał. THCA może okazać się także wskazane na chorobę Alzheimera czy napady drgawkowe. Niektórzy wskazują, że podobnie jak CBD może również wpłynąć na bezsenność, zapalenie stawów, czy toczeń. Niejednokrotnie specjaliści przewidują także korzyści przy problemach, takich jak utrata apetytu bądź wręcz odwrotnie – nudności. W takim przypadku być może nadszedł czas, aby rozważyć bardziej naturalną alternatywę dla obecnej nowoczesnej medycyny opartą na terapii komplementarnej z zastosowaniem w praktyce kannabinoidów wzbogaconych o właśnie THCA.
Czy THCA może okazać się przyszłością medycyny naturalnej?
Niewykluczone! Wyobraź sobie, że przed snem przygotowujesz sobie smoothy z konopi wypełnione THCA. Kładziesz się i jesteś w stanie zasnąć bez wielogodzinnego przewracania się z boku na bok. Następnie, po dobrze przespanej nocy, budzisz się nie tylko świeży i wypoczęty, ale również odczuwasz mniej bólów i dolegliwości w całym ciele. Pomyśl o tym, co THCA może zrobić dla twojego codziennego życia! Na ten moment nie jest to potwierdzone, ale wizja jest obiecująca. To mogłoby poprawić produktywność, życie rodzinne, codzienne i ogólnie wpłynąć pozytywnie na każde doświadczenie. Na ten moment czekamy na bardziej precyzyjne i pewne wyniki badań!
Źródło: https://cannabismagazine.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.