News Rekreacja

Czy w Polsce będzie można studiować o konopiach?

Czy w Polsce będzie można studiować o konopiach? 20 sierpnia 2021Leave a comment
Student piszący w zeszycie

W Polsce upraw konopi już niedługo będzie można uczyć się na studiach! Brzmi jak żart? A jednak okazuje się, że Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji bierze sprawę na poważnie. Już od października tego roku studenci na tej uczelni będą mogli wybrać kierunek Uprawa, przetwórstwo i zastosowanie konopi.

 • Kierunek jest realizowany na studiach podyplomowych, co oznacza, że aby się na niego zakwalifikować, trzeba mieć dyplom ukończenia studiów wyższych.
 • Został on zaproponowany przez WSPiA w Lublinie i będzie obejmował dwa semestry w trybie hybrydowym.
 • Czy okaże się on popularny wśród absolwentów studiów na polskich uczelniach?

Konopie w Polsce – historia konopi

Konopie jeszcze do lat 60. XX wieku były w Polsce uprawiane na bardzo szeroką skalę. Stosowano je do przeróżnych rzeczy, ale o tym więcej mogliby opowiedzieć nam nasi dziadkowie. Przed II wojną światową była to bardzo chętnie uprawiana roślina i cieszyła się zainteresowaniem wielu ówczesnych rolników.

Współcześnie konopie przez politykę narkotykową ONZ i rządu polskiego zostały sprowadzone do niebezpiecznej substancji.

W ostatnich latach konopie przeżywają jednak spory renesans. Wszystko za sprawą bardzo szybko rosnącego rynku produktów z CBD, które można kupić już nie tylko w Internecie, ale w sklepie na rogu, w drogerii czy aptece. Konopie są również coraz częściej stosowane w przemyśle.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Wszystkie te niuanse będą prawdopodobnie tematem wykładów i ćwiczeń na kierunku. Co więcej – zakres dydaktyczny obejmuje takie zagadnienia, jak botanika konopi, biochemia składników aktywnych zawartych w konopiach, a także prawo dotyczące konopi w Polsce i na świecie.

Konopie susz
Konopie jeszcze do lat 60. XX wieku były w Polsce uprawiane na bardzo szeroką skalę

Nauka uprawy konopi na polskiej uczelni

W ramach kierunku studenci będą uczyć się także kwestii związanych z uprawą konopi. Będą poznawać różne odmiany konopi, agrotechnikę uprawy tej rośliny, a także kwestie nawożenia czy maszyn stosowanych do uprawy i zbioru konopi. Nie zabraknie także modułu dotyczącego zbiorów i suszenia konopi czy nowatorskich upraw pod osłonami (tzw. greenhouse).

Ciekawy kierunek może rozpocząć nowy etap w postrzeganiu konopi przez środowiska naukowe. Już teraz funkcjonuje Instytut Roślin Włókienniczych w Poznaniu, który znany jest z badań prowadzonych na konopiach od kilku dobrych lat. Jednak powszechnie dostępna ścieżka kształcenia zawodowego w kierunku pracy z uprawą konopi to rzeczywisty krok w stronę normalizacji branży i stosunków między biznesem a administracją publiczną.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Jakie są nowe zastosowania konopi?

Kierunek składa się także z modułu związanego z rozmaitymi zastosowaniami konopi. A więc studenci dowiedzą się, jak stosuje się konopie jako roślinę leczniczą i jak wpływa ona na ludzki układ endokannabinoidowy. Poznają metody leczenia w rozmaitych schorzeniach, a także regulacje i zasady korzystania z medycznej marihuany.

Poznają też zastosowania przemysłowe i spożywcze konopi – takie jak produkcja olejów, żywności, paliwa, kosmetyków, materiałów papierniczych i budowlanych. Znajdzie się też miejsce na wiedzę z zakresu tekstylnych i włókienniczych zastosowań konopi.

Co więcej – może się tam znaleźć też wiedza dotycząca eksperymentalnych zastosowań konopi, takich jak produkcja biopolimerów (czyli ekologicznego plastiku konopnego) z roślin konopi.

Studenci mogą liczyć także na wiedzę z zakresu przetwarzania konopi celem produkcji olejków, koncentratów i żywicy. Przede wszystkim jednak otrzymają wiedzę na temat tego, jak łączyć wiedzę o konopiach z przedsiębiorczym podejściem i naukowymi ekspertyzami.

Ile kosztują studia o konopiach?

Z racji, że są to studia podyplomowe i to odbywające się na uczelni prywatnej – wysokość czesnego może być dla wielu osób problemem. Studia trwają dwa semestry (czyli od października do czerwca) i kosztują w całości 4,5 tys. złotych. To spora kwota, ale dla wielu osób może to być sposób na zdobycie kwalifikacji, które pozwolą im na pracę w rozwojowym sektorze lub nawet na stworzenie swojej własnej firmy w tej branży.

Uprawa konopi
Kierunek składa się także z modułu związanego z rozmaitymi zastosowaniami konopi

Czy warto iść na takie studia?

Jakkolwiek atrakcyjnie nie brzmi opis kierunku, zawsze znajdą się tacy, którzy powiedzą, że studia nic Ci nie dadzą i musisz iść do pracy. Będą też ci, dla których solidne wykształcenie to podstawa stabilnej kariery. Jedno jest pewne – te studia nie będą należały do nudnych. Szeroki zakres kształcenia, o którym czytamy na stronie uczelni pozwala przypuszczać, że kadra dydaktyczna na tym kierunku składa się z profesjonalistów i osób z branży.

A Wy – poszlibyście na takie studia? Co prawda brakuje tam modułu dotyczącego waporyzacji, ale z pewnością wiedza dotycząca konopi, ich uprawy, przetwórstwa i zastosowania znajduje się w spektrum Waszych zainteresowań. A może ktoś z Was już zapisał się na ten kierunek? Jeśli tak, to koniecznie dajcie mi o tym znać na Instagramie lub Facebooku.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."