Gospodarka News

Czy legalizacja federalna spowoduje katastrofę?

Czy legalizacja federalna spowoduje katastrofę? 20 października 2021Leave a comment
Marihuana medyczna

Wprowadzenie marihuany do handlu między stanami otworzyłoby nowe możliwości biznesowe, ale także naraziło istniejące rynki stanowe na działania krajowej konkurencji.

 • Lider Senatu, Chuck Schumer, poparł dekryminalizację marihuany, przygotowując latem projekt ustawy, która regulowałaby ogólnokrajową branżę i zmusiłaby rynki stanowe do wzajemnej interakcji.
 • Przedsiębiorcy z branży konopnej przez dziesięciolecia czekali na błogosławieństwo Waszyngtonu, ale teraz część branży obawia się, że federalna legalizacja marihuany stanowi poważne zagrożenie.

Dwóch na trzech Amerykanów mieszka w stanie, który zezwolił na sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych. To, co rozwinęło się w luce politycznej w stosunku do prawa federalnego w ciągu ostatniej dekady, to mozaika usankcjonowanych przez państwo obszarów lennych, gdzie rynki marihuany w dużej mierze rozwinęły się lokalnie i rozciągają się tylko do granicy stanu.

Federalna legalizacja byłaby katastrofą?

„To otworzy falę dużych operatorów wysysających cały kapitał na rynkach i zasadniczo sprawiających, że uczestnicy kapitału społecznego nie będą w stanie nawet uzyskać finansowania”

– powiedział Aaron Goines, współwłaściciel Emerald Turtle, firmy zajmującej się dostawą konopi indyjskich w Massachusetts.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Marihuana medyczna
Dwóch na trzech Amerykanów mieszka w stanie, który zezwolił na sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych

„Ogólnie rzecz biorąc dla kapitału społecznego, myślę, że w tym momencie byłoby katastrofą, gdyby doszło do federalnej legalizacji„.

Zburzenie tych murów otworzyłoby nowe możliwości biznesowe i odblokowałoby bardziej tradycyjne narzędzia bankowe dla branży, która przez długi czas była zmuszona do używania głównie gotówki. Jednakże mogłoby to natychmiastowo narazić każdy istniejący rynek stanowy na szał krajowych konkurentów i zakłócić ciężko wywalczoną politykę lokalną. Obawy zaczęły mieszać się z podejściem branży do legalizacji federalnej.

Co legalizacja oznaczałaby dla lokalnych przedsiębiorców?

Zmagający się z problemami hodowcy marihuany w Oregonie mogliby nagle wysyłać swoje produkty w dowolne miejsce w kraju – w tym do takich miejsc jak Alaska czy Massachusetts, gdzie prawdopodobnie podcinaliby ceny, które zazwyczaj osiągają lokalni hodowcy.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Ściśle kontrolowane i drogie programy medycznej marihuany na Florydzie i w Pensylwanii mogłyby być zmuszone do konkurowania z tańszymi produktami spoza stanu. A wielkie firmy krajowe mogłyby napłynąć do stanu Waszyngton i Maine i wykupić lub wyprzeć małe firmy.

Wiele stanów stara się ustawić barierki ochronne wokół swoich rynków marihuany: Maine i Waszyngton celowo ograniczają przemysł, aby chronić małe firmy. Inne stany stworzyły wymagania licencyjne, które celowo pomagają społecznościom zranionym przez wojnę z narkotykami, w tym Massachusetts, które przez trzy lata przyznawało licencje na dostawę marihuany wyłącznie równym wnioskodawcom w stanie.

„Jeśli spojrzymy na poszczególne stany, okaże się, że to właśnie najmniejsze firmy i grupy marginalizowane cierpią najbardziej, gdy wprowadzamy tego typu chaos”

– powiedziała była komisarz ds. konopi w Massachusetts, Shaleen Title, która obecnie kieruje Parabola Center, ośrodkiem analitycznym zajmującym się polityką konopi.

Stanowe przepisy

Konopie indyjskie to jedyny przemysł w historii Ameryki, który został zalegalizowany w 37 stanach (do użytku rekreacyjnego lub medycznego) bez pozwolenia rządu federalnego na prowadzenie działalności.

Marihuana
Wiele stanów stara się ustawić barierki ochronne wokół swoich rynków marihuany

A ponieważ handel międzystanowy jest nadzorowany przez federalnych, rynki rozwinęły się tak, aby utrzymać każdy aspekt wzrostu, produkcji, dystrybucji i sprzedaży, ponieważ towary nie mogą przekraczać granic stanów. Marihuana jest uprawiana w stanach, gdzie nie rośnie naturalnie dobrze lub tanio, zamiast importować ją z miejsc, gdzie kwitnie w sposób naturalny, takich jak Kalifornia czy Oregon.

Wielkim pytaniem dla małych firm działających na tych rynkach jest to, co się stanie, gdy te twarde granice nagle znikną.

Niektórzy ustawodawcy, regulatorzy i właściciele firm chcą, aby rząd federalny stworzyłł silniejszą ochronę dla stanowych regulacji rynkowych w każdej ustawie, która dekryminalizuje marihuanę. W komentarzach do projektu ustawy Schumera, gubernator Kolorado, Jared Polis, Demokrata, wezwał rząd federalny, aby pozwolił rynkom stanowym na kontynuację struktur, które stworzyły w próżni spowodowanej brakiem federalnego nadzoru.

W kapitalizmie są zwycięzcy i przegrani. I to nie nasze zadanie, aby wybrać zwycięzców i przegranych. A ograniczając handel międzystanowy, wybiera się obecnie ustanowionych graczy jako zwycięzców.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."