Czy wiesz, co łączy kawę i konopie? Przede wszystkim fakt, że przez lata były one demonizowane i piętnowane jako specyfiki szkodliwe dla zdrowia. W praktyce jednak od dłuższego czasu badania wskazują na coś całkowicie odwrotnego. Wskazywano wielokrotnie, że kofeina wypłukuje magnez z organizmu.
W praktyce jednak jest odwrotnie, a powszechne mniemanie o szkodliwości kawy wynikało ze stereotypu. Tak samo jest z zasadą jedzenia pięciu posiłków dziennie czy mitem związanym z jedzeniem marchewek i poprawą wzroku. Jak jest w przypadku kofeiny i kannabinoidów?
W jaki sposób kawa i konopie wpływają na organizm człowieka?
Kofeina i kannabinoidy zawierają substancje, które posiadają potwierdzony i przy tym korzystny wpływ na ludzki układ nerwowy. Wiele osób przez lata sądziło, że kawa jest szkodliwa dla serca i układu krążenia. W praktyce jednak jest to zależne od dawek, gdyż potwierdzono, że jedna do dwóch filiżanek dziennie wpływa niezwykle pozytywnie na krążenie. Kofeina i konopie pobudzają i zmniejszają uczucie zmęczenia.
Kannabinoidy, kawa i terpeny w nich zawarte posiadają niezwykle zróżnicowane działanie. Z kolei, jak wskazują ostatnie badania, kofeina i kannabinoidy mogą wzmacniać wzajemnie swoje działanie.
W jaki sposób kofeina wpływa na układ endokannabinoidowy ECS?
W 2018 roku w czasopiśmie „Journal of Internal Medicine” opublikowano badanie, które opisywało wpływ spożycia kawy na metabolizm. Testy obejmowały także reakcje z różnymi substancjami, a w tym kannabinoidami. Przez miesiąc grupa testowa w ogóle nie piły kawy, a następnie przez kolejny miesiąc przyjmowała cztery kawy dziennie.
Dawkę zwiększono do nawet osiem kaw w ciągu dnia przy ostatnim miesiącu testów. Wyniki wykazały ostatecznie większą mniejszą liczbę metabolitów kannabinoidów w organizmie przy zwiększonej ilości kawy. Kofeina może więc osłabiać działanie konopi.
Kawa działa stymulująco, natomiast kannabinoidy harmonizują układ nerwowy i działają uspokajająco. Warto jednak zaznaczyć jeszcze inną kwestię – obie substancje oddziałują przez neuroprzekaźniki pokroju dopaminy i serotoniny. Te natomiast w organizmie człowieka pełnią ważną rolę w stabilizowaniu uczucia szczęścia i przyjemności.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Efekty synergii konopi i kofeiny
Niestety w tym aspekcie poza badaniem z 2018 roku, konieczne jest na ten moment uzupełnienie wiedzy testami na małpach przeprowadzonymi w 2014 r. Zwierzętom aplikowano THC i pewne dawki substancji podobnej do kofeiny, czyli MSX-3.
Małpy same mogły decydować o ilości podawanego THC, a MSX-3 podawali badacze. Grupa badana spożywała mniejsze dawki THC, jeśli utrzymywano u niej mały poziom MSX-3. Wraz jednak ze wzrostem MSX-3, rosło również zapotrzebowanie na THC.
Kofeina minimalizuje skutki działania THC
Małe dawki kofeiny nie wpływają znacząco na ECS. Małpy były bardziej zadowolone z efektów przyjmowania THC. Natomiast wyższe dawki kawy zredukowały działanie THC i małpy nie potrzebowały go w większych ilościach, aby uzyskać pożądany rezultat.
Wielu pacjentów korzystających z konopi medycznych wskazuje na to, że poranna kawa i konopie o wysokiej zawartości THC wzbudzają u nich motywację do działania. Dodatkowo zauważalna jest większa kreatywność i zdolność do abstrakcyjnego myślenia.
Czy połączenie konopi i kofeiny jest bezpieczne?
Niestety na ten moment ciężko jest to stwierdzić. Brak badań i testów przeprowadzonych na ludziach sprawia, że nie mamy na ten temat jednoznacznych informacji. Większość ludzi może bezpiecznie łączyć konopie i kawę. Niestety w przypadku niektórych chorób lub naturalnych predyspozycji połączenie kannabinoidów i kofeiny może być niebezpieczne.
Kto musi uważać na kofeinę i kannabinoidy?
W szczególności będą to osoby chorujące na zaburzenia rytmu serca. Obie substancje już osobno mogą nasilać takie dolegliwości. Łączone przyniosą bardzo negatywny skutek. U osoby zdrowej kofeina bardzo korzystnie wpływa na krążenie, jednak jeśli wystąpiły już jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, to nie wolno jej stosować.
Osoby z chorobami wątroby również powinny wykluczyć nie tylko kofeinę, ale również konopie. Dlaczego? Głównie z tego względu, że CBD, THC i inny kannabinoidy angażują wątrobę i jej właściwości metabolizowania. Spożycie dużych ilości konopi z kofeiną może w zaburzyć pracę tego narządu. Uważać muszą także osoby z chorobami przewodu pokarmowego, gdyż olejki konopne i kawa podrażniają błony żołądkowe oraz jelita.
Czy kofeina i kannabinoidy są korzystne dla naszego zdrowia?
To zależy! W tym artykule chodziło o to, aby wskazać, że każda substancja może być zarówno korzystna, jak i niebezpieczna z perspektywy naszego zdrowia.
Konopie i kofeina działają na zasadzie efektu synergii, który jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla osób pragnących wzmocnić swoją kreatywność i produktywność. Warto jednak poczekać na dalsze testy laboratoryjne i jednoznaczne wnioski w badaniach naukowych.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.