6 czerwca Eddy zamieścił na Instagramie pod adresem @OG_EddyLepp jedną ze swoich ostatnich aktualizacji dotyczących stanu jego zdrowia.
„Cześć wszystkim, minęło trochę czasu odkąd się odzywałem, więc pomyślałem, że wystrzelę małą aktualizację. Mam teraz raka kości. Jest on dość rozrośnięty – od mojej klatki piersiowej do palców u stóp.
Będziemy musieli zmienić terapię, żeby wygrać tę bitwę. Ale mam jeszcze co najmniej kilka miesięcy, a może nawet kilka lat, więc nie przestawajcie przychodzić z kartkami i listami, nie przestawajcie kupować tej sztuki… Kocham was wszystkich i bardzo dziękuję za to, że daliście mi powód do życia”.
Od czasu, gdy rozeszła się wiadomość o jego odejściu, tysiące fanów pozostawiało notatki ku jego pamięci.
- Eddy Lepp pozostawia za sobą życie pełne wielkich poświęceń dla społeczności marihuany i Ameryki.
- Kolejny ikoniczny przedstawiciel społeczności marihuany, Charles Edward „Eddy” Lepp, odszedł po walce z rakiem.
- Żona Leppa, Sandra Castaneda, napisała na Facebooku o tragicznej wiadomości 16 sierpnia. „Dziś rano o 2:00 mój mąż Charles Edward Lepp aka OG Eddy Lepp odszedł we śnie”.
Lepp służył w jednostce wywiadu wojskowego armii amerykańskiej podczas wojny w Wietnamie w latach 1969-1972, a wkrótce potem stał się na całe życie bojownikiem o prawa konopi.
Eddy Lepp: Prawdziwy Krzyżowiec Marihuany
Lepp był jednym z największych orędowników branży, pozostawiając po sobie ślad jako jeden z wielu, którzy cierpieli w więzieniu za próby uprawy medycznej marihuany i pomaganie pacjentom w uzyskaniu dostępu do niej.
Był właścicielem i operatorem Eddy’s Medicinal Gardens i Wielowyznaniowej Kaplicy Cannabis i Rastafari, która została najechana przez urzędników Drug Enforcement Administration (DEA) 18 sierpnia 2004 roku – 17 rocznica tego wydarzenia już za kilka dni.
W tamtym czasie była ona uważana za jedną z największych operacji związanych z konopiami indyjskimi, obsługującą do 1000 pacjentów korzystających z medycznej marihuany. Operacja została wyceniona na 130 milionów dolarów, a agentom DEA zajęło dwa dni skonfiskowanie około 32 500 roślin, które rosły na terenie posiadłości Leppa w Upper Lake w Kalifornii.
Według artykułu autorstwa High Times w numerze październik/listopad 2004, Lepp uprawiał marihuanę w ramach Propozycji 215, która została uchwalona przez kalifornijskich wyborców w listopadzie 1996 roku. Pacjenci mieli wpłacać 500 dolarów za każdą roślinę, którą uprawiali (maksymalnie sześć).
„Nie będziemy brać pieniędzy za marihuanę. Każdy grosz z tych 500 dolarów idzie na opiekę nad rośliną” –
powiedział Lepp w wywiadzie dla High Times.
W dniu nalotu 14 „mieszkańców i wolontariuszy” zostało zatrzymanych, ale tylko Lepp został aresztowany. Ostatecznie postawiono mu zarzuty federalne za posiadanie marihuany, z
„zamiarem dystrybucji, konspiracji i zakładania operacji wytwarzania marihuany”.
„Nie robię nic nielegalnego. Jeśli rząd federalny ma problem z prawem Kalifornii, to powinien to rozwiązać w sądzie. Grozi mi dożywocie za przestrzeganie prawa”
– podzielił się również opinią. Lepp twardo walczył w sądzie, nie przyznając się do winy, twierdząc, że nie tylko uprawiał legalnie zgodnie z prawem stanowym, ale że jest praktykującym rastafarianinem.
Niestety, obrona nie wystarczyła. Lepp otrzymał wyrok 10 lat więzienia we wrześniu 2009 roku w wieku 56 lat. Prowadząca sprawę sędzia dystryktu USA Marilyn Hall Patel zdawała się nawet sugerować swoje wahania co do skazania Leppa w oparciu o obowiązujące przepisy.
„Myślę, że ta ilość czasu jest nadmierna, ale to nie zależy ode mnie”
– powiedziała w sądzie. Ostatecznie Lepp spędził w więzieniu osiem i pół roku, po czym wyszedł na wolność.
Za co zapamiętamy Lepp’a?
W 2017 roku Lepp otrzymał nagrodę za całokształt twórczości od High Times, który nie tylko prowadził jeden z
„Największych Ogrodów Marihuany Wszech Czasów”,
ale nieustannie walczył też o swoje prawo do uprawy tej rośliny, a także o prawa innych ludzi do jej konsumpcji.
Poza tym, że Lepp był aktywnym pionierem i aktywistą w dziedzinie marihuany, był znany ze swojej pracy jako multidyscyplinarny twórca, autor, poeta i artysta.
Ku zaskoczeniu tych, którzy go znali, jego prace przedstawiały kolorowe obrazy roślin konopi w pełnym rozkwicie, a także wielkoskalowe jointy i inne elementy związane z marihuaną, z których wiele było jeszcze bardziej zadziwiających dzięki warstwom kolorowego brokatu.
Jego prace można obejrzeć na stronie na Facebooku, stworzonej bezpośrednio w celu prezentowania jego sztuki, natomiast odbitki i inne towary, które zostały ozdobione jego kolorowymi projektami, są sprzedawane w sklepie internetowym.
Lepp wychował się w Reno w Nevadzie i służył w jednostce wywiadu wojskowego armii amerykańskiej w Wietnamie w latach 1969-1972, gdzie odkrył konopie indyjskie. Doznał objawienia na temat medycznego zastosowania marihuany w 1987 r., kiedy jego ojciec używał jej do walki z rakiem, a następnie zyskał sławę jako działacz na rzecz marihuany na początku lat 90.
Wraz ze swoją zmarłą żoną, Lindą Senti, zbierał podpisy pod kalifornijską Propozycją 215, a wkrótce po jej uchwaleniu w 1996 roku, Lepp założył Ogrody Lecznicze Leppa, za co został po raz pierwszy aresztowany. Podczas pobytu w więzieniu, Senti zmarła, a osiem stanów, w tym Kalifornia, zalegalizowało używanie marihuany przez dorosłych.
9 grudnia Lepp został zwolniony z więzienia i umieszczony w domu poprawczym w San Francisco, gdzie rozpoczął okres próbny swojego wyroku.
Lepp był szanowanym członkiem społeczności, przyjacielem pacjentów medycznej marihuany na całym świecie, twórcą i ogólnie rzecz biorąc inspiracją, której będzie nam bardzo brakowało.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.